Tolm Stuudio: pigem lihtne ja kvaliteetne kui külluslik, aga viimistlemata

10. oktoober, 2009


2008. aastal loodud animatsiooni- ja videostuudio Tolm Stuudio on oma lühikese tegutsemisaja jooksul võitnud Kuldmuna reklaamiauhinna konkursil Animatsioonimuna ja Pronksmuna, kujundanud saategraafikat kolmele Eesti suurimale telekanalile ning jõudnud animatsiooniga rahvusvahelisele turule.

Kõik algas sellest, et Joosepile (Joosep Volk) tundus, et tahaks ajada oma asja. Ta võttis ühendust Martiniga ( Martin Rääk), kes oli just tagasi jõudnud  ümbermaailmareisilt ja kutsus kampa ka Matti (Adoma). Margus Tammela tuli appi muusikaga. Koos tehti esimene saategraafika TV-sarjale „Selgeltnägijate tuleproov.“
Kõrvalepõikena: nii Martin, Joosep kui ka Margus mängivad juba mitmeid aastaid indie-bändis Under Mariѐ.

„Läks umbes kuu aega, ja olime notaris, papp oli laual ja hakkasime tegema,“ kirjeldab Joosep algust. Kõik selleks puhuks kokku laenatud vahendid on nüüdseks suguvõsale ja sõpradele tagasi makstud.

 

Kõigepealt strateegia, siis taktika

Matti sõnul oli algus valuline. Joosep tuli ära oma eelmisest töökohast. Esimene kuupalk oli 400 krooni, mäletab Martin. „Siis seadsime eesmärgi kõigepealt läbi käia kõik potentsiaalsed kliendid. Panime kokku porfoolio ja presentatsiooni ning käisime agentuurid läbi. Selle peale kutsuti mõnesse kohta tagasi ja öeldi, et meil ongi siin üks töö pakkuda,“ kirjeldab Joosep algust.

„Kui lähed ühe potentsiaalse kliendi juurde, saad seal näidata seda, mis sa tahaks, et ta näeks ja mida sa tahad oma tööga öelda. Aga kui paned porfoolio lihtsalt netti üles, ei saa klient teada, kes sa oled,“ räägib Joosep silmast silma kohtumiste eelistest.

Tähelepanu võideti „Selgeltnägijate tuleproovi“ visuaalse poole ja graafikaga. „Samal ajal puhtjuhuslikult kukkus meie hoovi ka Kanal 2. Ajal, kui tööd polnud, sai Matti tegeleda PÖFF-i animatsioonifestivali teletreileriga. See oli töö, mille eest me ei saanud sentigi, aga see-eest saime muna.“ (Animatsioonimuna ja Pronksmuna Kuldmuna konkursil – toim)

Martin räägib, et nad teadsid juba alustades väga konkreetselt, keda endale klientideks sooviksid. „Meil oli tabelis kirjas, kellega oleme suhelnud, kuidas oleme suhelnud ja suhteliselt konkreetselt jälgisime seda tegevust. Võib öelda, et strateegiliselt planeeritud ja taktikaliselt ellu viidud. Eelmise aasta lõpus vaatasime üle, kuidas läks, panime kokku uue portfoolio, lõikasime DVD peale ja saatsime laiali või viisime kohale.“

Perfektsionistid mõtetes ja tegudes

Kui Tolm Stuudio alustas, siis koostati koos tugevad põhimõtted, mille alusel tegutsetakse. „ Arutasime läbi, mida oleme ise õppinud eelnevatest kogemustest, mida ei taha korrata, asjad, mis ei toimi hästi, mida tehes ei ole hea tunne. Me ei kopeeri teisi, ei tee adaptsiooni (nt pesupulbri reklaam, kus on vaja silt ära vahetada). Neid asju me ei tee, sest see ei ole see, miks me kokku tulime. Ütleme välja kõik, mis me mõtleme, ja ka vastutame tehtu eest,“ tutvustab Martin olulisemaid põhimõtteid.
Veel mõned põhimõtted Tolm Stuudio enda piiblist: loovus, eksperimentaalsus, professionaalsus, pidev kursisolek mujal maailmas toimuvaga, usaldusväärsus. Poiste sõnul on see loetelu siiski pigem ideaal, mille järgi nad proovivad käia, mitte manifest. Kvaliteet peab välja tulema projektidest, ilma et seda peaks ütlema.
„Pigem lihtne ja kvaliteetne kui külluslik, aga viimistlemata,“ sõnastab Martin Tolm Stuudio kreedo. Joosep selgitab lähemalt: „Kui mul on kolm päeva aga mõelda, siis ma ei tee kolm päeva mingit hullu möllu ja viskan pärast asja kuidagimoodi kokku. Arvestan sellega, et kaks päeva tegelen hea asja tegemisega ja kolmandal viimistlen. Sellevõrra võib saada tulemus detailivaesem, aga ta on omal kohal.“

Joosep: „Kohati peame need põhimõtted üle rääkima, kui vanker kipub liigselt kraavi poole. Üks suur lause oli, et teeme 3-4 kuud kommertsi. Ja üks kuu oleks, kus töömaht oleks nii väike kui võimalik, et saaks teha asju, mis endale meeldivad ja on erialaselt kasulikud.“

Loovuse ja äri  – tuleb teha valikuid

Partnerid on üksmeelsed selles, et saavad teha ettekirjutusi ainult iseendale. Raskeks läheb asi seal, kus kliendil on oma nägemus. „Kliendile ei saa ette heita, et ta tuleb oma sooviga. See on see, mis tema arvab, et ta vajab,“ selgitab Joosep. „Siis on meie asi välja pakkuda lahendus, mis me arvame, et meie tahaksime teha. Kui talle meie idee ei sobi, siis seal tuleb mängu see, et keegi teeb nii, nagu tema tahab. Või tehakse kompromiss.“

„Samas, kui oled kord juba midagi kokku leppinud, siis hiljem ei saa enam öelda, et me ikkagi ei tee. Peab pidevalt valikuid tegema. Loominguliselt vähepakkuvaid töid kompenseerib, et teeme eksperimentaalkorras neid asju, mida keegi ei telli,“ täiendab Martin. Niisugune töö oli ka näiteks Kuldmuna võitnud PÖFF-i „Animated dreams’i“ teletreiler. „Praegu on ka üks projekt, kus saime vabad käed. Teeme seda mitte kommertsedu, vaid selle tuntuse pärast, “ lausub Joosep.

Oma firmat tehes pakub rahulolu ka tunne, et asja on algusest peale ise tehtud ja jääb olemata stress töötada kellegi teise taktikepi järgi. „Kuna ma ise loovjuhina ka näiteks kommertstöid, siis juba ka see annab kicki kätte. Peaasi, et saan teha midagi, mis meeldib,“ räägib Joosep.

Suurim väljakutse on  teistega arvestamine

Martini jaoks on suurim väljakutse suuta teha neid asju, mis meeldivad ja saada selle eest vastavat tasu. 
Joosep leiab, et tööd peaks tegema nii, et oled ise rahul ja samas arvestad veel kahe teise inimese ja firmaga. „Kunst on minna oma ideega tuppa, kus on veel kaks tüüpi oma arusaamisega asjast: pead seda tegema nii osavalt, et teised jääksid ka rahule. Ei saa sinna minna nii, et teistel kaob tunne ära. Peab olema balanss, et kõigil oleks motivatsioon edasi tegeleda.“

Soovitused

•    Silmast silma kokkusaamine potentsiaalse kliendiga on parim, usub Martin. „Saad näidata, mis sa tahad oma tööga öelda ja tutvustad end ka inimesena.“ 
•    Matti soovib kõigile julgust ja kindlameelsust: „Alguses teed palju vigu, aga vigadest õpitaksegi.“
•    Martin: „Asjad tuleks läbi mõelda ja eesmärk seada, mille poole liikuda. Kindlasti jälgida, kas liiguti ka.“
•    Matti: Lõbutsege. Kui ei lõbutse, siis on jama 🙂