TeamUp!: head tutvused ja lennukad tooteideed
Nädalavahetusel toimus Loov Eesti, Startup Garage, TTÜ ja EKA ühisprojekt TeamUp!, kus pandi algus mitmetele põnevatele tooteideedele. Võitjaks osutus Mairo Leieri reaalajas tervist jälgiv süsteem, kuid innovatiivseid projekte oli veelgi.
3. detsembril oli TTÜ tudengimajja kogunenud enam kui 50 aktiivset inimest, kel kogemus disaini, inseneeria või turunduse valdkonnas. Erinevate oskustega inimestest moodustatud tiimid töötasid päeva jooksul mentorite juhendamisel kaheksa projekti kallal, mille hulgast zhürii parimad välja valis.
Esimese koha vääriliseks peeti Mairo Leieri reaalajas tervist jälgiv süsteem, mis mõõdab patsiendi vererõhku, hingamissagedust ning võimaldab märgata kukkumist. „Tihtilugu ollakse mures haige lähedase tervise pärast, kes ei ole ise võimeline alati abi kutsuma. Täna on turul vaid manuaalsed abi kutsumise seaded, mis ei pruugi igas olukorras olla piisavad,“ rääkis Leier Loov Eestile. Toode töötab läbi mobiilivõrgu ning õnnetuse korral saadab vastavasisulise teate kontaktisiku mobiilile.
TTÜ arvutitehnika doktorandi Mairo Leieri ideed arendav meeskond koosnes kuuest erinevate oskustega inimesest – kaasa lõid TTÜ telekommunikatsiooni doktorant Ahti Ainomäe, EBSis ärijuhtimist õppivad Joosep Rooso ja Raino Raasuke, vabakutseline tekstiilivaldkonna disainer Eeva-Kirke Aarma ning EKA tootearenduse magistrant Karin Paris. Esimene koht pärjati võimalusega osaleda PESA tootearendusprogrammis, kus intensiivse koolituse abil tooted lühikese ajaga müügivalmis aidatakse, samuti pakuvad äriarendusnõu edaspidi Tehnopoli ärinõustajad. Meeskond on lubanud üheskoos sihipäraselt edasi töötada: „Meie eesmärgiks on jõuda tootega lisaks Eesti ja Balti riikide ka Skandinaavia turgudele, kus inimeste tervise teadlikkus on keskmisest suurem.“ selgitas Leier.
Napilt teise koha vääriliseks hinnati mobiilivutlar, mis annab akule kuni kolmekordse jõudluse, lahendades nutitelefonide suurima probleemi- aku vastupidavuse. Vutlari kulge on planeeritud ka tasku kaartide tarbeks, mis annab tootele rahakoti funktsionaalsuse. Zhürii sõnul väärisid äramärkimist veel kolm projekti, mille edasiarendamisel oleks tulevikus müügipotentsiaal. Nende hulgas oli näiteks koerte puhastusseade, mille abil lihtsalt oma lemmiklooma käpad õuest tulles puhtaks saada. Potentsiaali nähti ka magnetilise aluspesu tootmiseks, mis lahendab delikaatselt mitmed terviseprobleemid. Head tagasisidet pälvis ka moodulitest koosnev praktiline veiniriiul, mida saab soetada nii veinipudeliga kui eraldi.
Loov Eesti tänab inspiratsioonikõne eest James Yorki ettevõttest Fits.me ning samuti kõiki mentoreid, kes aitasid meeskondi koha peal nõustada: tootedisainerid Tõnis Vellamaa ja Sven Sõrmus (Iseasi), Tehnopoli ärimentorid Raido Pikkar ja Kati Nikopensius ning ESA Ettevõtlusinkubaatori nõustaja Peeter Mõistlik.
TeamUp! tootearenduspäeva korraldavad Loov Eesti, Startup Garage, Tallinna Tehnikaülikool ja Eesti Kunstiakadeemia. Ürituse korraldamist toetab EAS Euroopa Sotsiaalfondi vahenditest. Järgmine tootearenduspäev toimub 2012 aasta kevadel.