Stardirahastu Prototron jagas noortele ettevõtjatele toetusi

17. aprill, 2013

prototronPrototüüpide ehk tootenäidiste loomise rahastu Prototron andis üle kolmanda taotlusvooru toetusraha, et valmiksid näiteks luksusautodele mõeldud uudne juhtimissüsteem ja keeleõppe-programm, mis 200 tunniga ükskõik mis keele õppijale selgeks teeb.

 

Selleks, et autotootjad tulevikus oma kulusid elektroonilise juhtimissüsteemi pealt kokku saaks hoida, on Eesti noormehed välja töötamas platvormi, mis võimaldaks auto mugavusseadeid läbi nutivahendite kasutada. Prototroni kaasrahastusega ehitab firma nii-öelda aju, mis suudaks tuleviku autod mobiilseadmetega suhtlema panna ning asendada mitmed seadmed auto sees, vahendas “Aktuaalne kaamera”. 

“Kliima, istmemassaaž, istme reguleerimine, välispeeglid, muusika, navigatsioon. Meil on päris mitme autotootjaga jutud käimas, aga ma arvan, et päris turuvalmis see saab umbes kahe-kolme aasta jooksul,” ütles High-Mobility kaasasutaja Risto Vahtra. 

Oma võimekust on High-Mobility tõestanud juba autotootjate Saab ja Volvo juures ning peab läbirääkimisi esimese prototüübi rakendamise osas ka Koenigseggiga.

Juba sellest sügisest tahetakse Eestist rahvusvahelisele turule saada aga selline imevits, millega saab ükskõik mis keele loetud nädalatega selgeks õppida. Uudse keeleõppe lahenduse väljatöötajate sõnul võimaldab see 12 aastat koolipõhist keeleõpet efektiivsemalt kokku võtta ja õppurile keele suhu panna suisa riigieksami tasemel.

“Meie lahendus põhineb matemaatilisel modelleerimisel, mis optimeerib seda õpiaega niivõrd, et see kaheteistkümnelt aastalt õnnestub kokku viia umbes 200-le tunnile, mis on kiire arvutuse järgi umbes viis töönädalat,” rääkis Languageacceleratori kaasasutaja Ott Jalakas. 

Languageaccelerator on platvormiülene, töötades nii arvutis kui ka muudes nutiseadmetes ning selle aju ehk algoritm asub keskses serveris ehk nii-öelda pilves.  

“Sa identifitseerid ennast ja sinu õpikäitumine salvestatakse seal igaühele individuaalselt, personaalselt,” ütles Jalakas. 

Tallinna tehnikaülikool eraldas Prototronile täna 180 000 lisaeurot, et toetada ülikooli tööstusomandi rakendamist ja turuleviimist. 

Stardirahastu Prototron asutasid Swedbank, Tehnopol ja Tallinna tehnikaülikool.