Rahvusvaheline žürii kuulutas välja BSR Kultuuripärlite 2024 tiitli võitjad
Rahvusvaheline žürii on kuulutanud välja BSR Kultuuripärlite tiitliga autasustatud linnad aastaks 2024. Svendborgi (Taani), Kieli (Saksamaa), Jakobstadi (Soome) ja Rūjiena (Läti) omavalitsused valiti välja 12 kandidaadi seast, kes esindasid riike ümber Läänemere piirkonna. Need linnad koostasid kultuuri- ja sotsiaalse vastupidavuse tegevuskavad, mille eesmärk oli muuta nende kogukonnad kultuuri ja loovuse kaudu vastupidavamaks.
Kõige mõjukamad ja veenvamad tegevuskavad valis välja rahvusvaheline žürii, kuhu kuulusid eksperdid sotsiaalses vastupidavuses, linnaplaneerimises, kunstis ja kultuuris. Žüriisse kuulusid esindajad ka pan-Balti ja Euroopa organisatsioonidest ning linnade võrgustikest. Žürii liikmeteks olid Julie Hervé, kultuurijuht Eurocities’is (Belgia); Leena Marsio, vanemnõunik Soome Pärandiagentuuris (Soome); Monica Urian, poliitikaametnik Euroopa Komisjonis, Hariduse ja Kultuuri Peadirektoraat (Rumeenia); Jonas Büchel, Urban Institute Riga kaasasutaja ja juhatuse liige, konsultant ja lektor (Läti); Anna Porse Nielsen, strateegiline nõustaja ja Seismonauti tegevjuht (Taani); Natalia Brylowska, PhD, kultuurijuht ja teadur (Poola); Oleg Koefoed, elujõu ja regenereeriva muutuse keskuse juhataja (Taani); Ann Irene Saeternes, Balti mere riikide subregionaalse koostöö esindaja (Norra); Toni Attard, Culture Venture’i asutaja ja tegevjuht (Malta); Marta Szadowiak, muutuste looja ja Goyki 3 Art Inkubatori esindaja (Poola); ja Antoni Wyligała, Noortekogu esindaja Balti mere riikide nõukogus (Poola).
“Meile avaldas sügavat muljet iga linna pühendumine võistlusel. Nende loovad ja kaasavad lähenemised sotsiaalse vastupidavuse tugevdamisele on ületanud meie ootusi,” ütles Felix Schartner Giertta, BSR Kultuuripärlite projektijuht, kes esindab juhtpartnerit Balti mere riikide nõukogu sekretariaadis. “Kultuuri ja loovuse jõu omaksvõtmine vahendina, mis kaasab, innustab ja ühendab inimesi, on selle algatuse tuum, ja me oleme põnevil, et nüüd näeme nende tegevuskavade realiseerumist koos nende linnade kogukondadega,” lisas ta.
Svendborg, Kiel, Jakobstad ja Rūjiena astuvad nüüd aastapikkusesse Kultuuripärlite programmi. See hõlmab mentorlust tegevuskava elluviimise toetamiseks, ekspertide sekkumist ja võrgustike suurendamist, rahvusvahelist vahetust ning valmis mudelit teenusepakkujate leidmiseks kohalikust kultuuri- ja loomemajanduse sektorist, mille projekt katab.
Tunnustati ka mittevalitud kandidaatide pühendumust ja pingutusi sotsiaalse vastupidavuse tugevdamisel nende kogukondades. BSR Kultuuripärlite võrgustikuga liitumisega saavad nad samuti juurdepääsu teadmistele ja parimatele praktikatele kultuuripõhise sotsiaalse vastupidavuse kohta. Projekt julgustab kõiki kandidaate oma tegevuskavasid ellu viima ning ühinema ühise visiooniga tugevdada sotsiaalset vastupidavust BSR kogukondades.
BSR Kultuuripärlid on tiitel linnadele ja omavalitsustele, pakkudes autasustatud kandidaatidele programmi nende võime tugevdamiseks kultuuri kasutamisel sotsiaalse vastupidavuse loomisel. Kodanike kaasamise, elukvaliteedi parandamise, kuuluvustunde suurendamise ja usalduse loomise kaudu püüavad nad muuta oma kogukonnad tugevamaks ja vastupidavamaks. Projekt on kaasrahastatud Interreg BSR programmi poolt ning järgmine taotlusvoor avatakse aprillis 2024.