Põhjamaad vaatavad betoonarhitektuuri tulevikku
Põhjamaad on viimastel aastatel igas loomemajanduse valdkonnas rõhutanud loodus- ja keskkonnasõbralikkust – kokkuvõtvalt nn rohelist ja säästvat elulaadi. Seda ka arhitektuuris ja linnaruumi kujundamisel. Mõneti üllatuslikult võib seejuures tunduda sügavuti betoonarhitektuuri uurimine.
Kuidas see hall ja robustne arhitektuuri osa muuta põnevaks, uudseks ja tasumavaks, nuputasid teadlased kõigist viiest Põhjamaast üheskoos. Teadustöö tulemusel valmisid eelmise aasta lõpuks aruanne ja projekt, kuidas betoonarhitektuuri arendada, ning konkreetsed järeldused ja soovitused.
Muu hulgas nähtub uurimusest, et suured lootused lasuvad raketistes liivavalu kasutamisel – seda on lihtne töödelda, uuesti kasutada. Polüstüreen on väga tõhus raketise materjal. See on üsna odav ning freesimist saab teha suurel kiirusel. Lisaks on võimalik teha kompleksseid 3D struktuure suletud raketistes, näitasid katsetused.
Need on vaid mõned ülevaatlikud näited betoonitööstuse uurimustest, millega Põhjamaad praegu tegelevad. Arhitektid on väga huvitatud betoonarhitektuuri piiride nihutamisest – vastupidiselt laialt levinud arvamusele, et betoon on inetu ja tahumatu, on see tegelikult ehitusmaterjal, mis on nii tugev kui ka esteetiline. Tootmise ja arhitektide mõttelendude lähendamiseks on plaanis edasi arendada CAM-tehnoloogiaid. Samuti vajavad põhjalikumat tööd sarruste lahendused.
Uuringu ja selle tulemustega on võimalik tutvuda siin: http://www.nordicinnovation.net/prosjekt.cfm?id=1-4415-343
Lisaks kogunevad veebruaris Põhjala keskkonnasäästliku ehituse nõukogu liikmed Stockholmis. Konverentsist huvitatud leiavad lisateavet siit: http://www.nordicinnovation.net/article.cfm?id=1-853-811