NY Kunstiraamatute mess 2014: turgutus loomemajandusele
26. kuni 28. septembrini toimus NY Kunstiraamatute mess New Yorgis Long Islandil MoMA PS1 muuseumi ruumides. Üritust korraldab sõltumatu raamatupood Printed Matter, Inc, mille asutasid 1976. aastal grupp radikaalseid kunstikriitikuid ja kunstnikke. Alternatiivset mõttevoolu kunstis ja kirjastamises esindab asutus tänaseni ning mess on tegijate sõnul Printed Matteri suurvorm.
Üritust kommenteeris messi kuraator Shannon Michael Cane.
Kuidas jõuavad kirjastajad messile?
Läbi veebipõhise avalduste vooru. Sel aastal oli 362 osalejat, kuid 800 taotlust. Suur osa messi kuraatori tööst ongi otsustamine, miks keegi peaks messil kohal olema. Samuti osaletakse messil erinevatel põhjustel. Tegelikkuses raamatute mess laiendus sellele, mida poes (Printed Matter) tehakse. Seega kirjastajad pääsevad messile samadel põhjustel, nagu raamatud poodi. Me vaatame raamatut ning küsime, kas see on kunstnikuraamat? Mida uut toob see kirjastamisse? Kas see on hea näide sõltumatust kirjastamisest? Kas me suudame selle maha müüa? Kas see on huvitav kunst?
Kas mess on muutunud viimastel aastatel rahvusvahelisemaks?
Iga aasta on rohkem osalejaid, see oli meie üheksas aasta. Vastavalt püüame hoida nii vanu kirjastajaid kui lisada uusi. Lisaks sõidame mööda ilma ringi, käime messidel, ja otsime uusi tegijaid. Sel aastal kutsusin paar inimest, keda jälgin näiteks Instagrami vahendusel. Oluline on hoida tasakaalu uue ja vana vahel.
Lisaks messile leidub ka konverentsi programm, mida korraldavad raamatukoguhoidjad CABC Komiteest (kunstiraamatukogude professionaalide grupp). Programmi, mis koosneb loengutest ja vestlustest, eesmärk on harida inimesi kunstiraamatute teemadel. Konvrentsi programmi juhib David Senior, kes on MoMA raamatukoguhoidja.
Milleks mess nii siin kui seal?
Ameerika on väga suur riik. California on lähedal Méxicole ja Lõuna-Ameerikale laiemalt. Lisaks pole paljudel kirjastajatel ning kunstnikel raha reisimiseks. Uus-Meremaalt või Aasist on lihtsam lennata Californiasse kui New Yorki. Los Angeleses on täna ka õitsev kirjastamis- ja kunstiskeene.
Kas seekord oli rohkem näituseid kui tavaliselt?
Igal aastal esitletakse palju näituseideid. Kuid siin on olulisem teine asjaolu. Näiteks kui pisike kirjastus nimega Boo-Hooray Canal Streetil korraldab näituse oma ruumides, mis võib üleval olla kuu aega, ei kuule sellest keegi mitte midagi. Kui Boo-Hooray paneb kolmeks päevaks näituse üles NY Kunstiraamatute messil, näeb seda 36 000 inimest. Messil võid veeta kolm päeva ning näha seitset näitust, kuulata nelja loengut ning suhelda 362 näitusel osalejaga 28 riigist.
Hea teada: on avatud avalduste voor 2015. aastaks.
Intervjuu jätkub SIIN