Mis on kogukonnapõhine turism?

05. veebruar, 2025

Loov Eesti lööb kaasa projektis “Sotsiaalsed uuendused ja digitaalne haridus. Kogukonnapõhise turismi edendamine”.

Kogukonnapõhine turism on alternatiivse kultuuriturismi arenev haru, kus turistide ja kohalike elanike vaheline kultuuriline ja sotsiaalne suhtlus tutvustab kohalike kogukondade väärtusi ja identiteeti. Kogukonnapõhise turismi olulisus põhineb kohalike kogukondade ellujäämisstrateegial muutuvas maailmas, kus muutub keeruliseks kohalike väärtuste, traditsioonide, etnograafia, looduse, kultuuri ja ajaloolise arengu säilitamine, mis on tingitud ühiskonna maailmavaatest.

      Kogukonnapõhise turismi kontseptsioon tekib alternatiivturismi, loovturismi ja kultuuriturismi koostoimes. See on tihedalt seotud kohalike elanike, nende kultuuride, ajalooliste, sotsiaalsete ja kultuuriliste ressursside ning külastajate jaoks ainulaadsete meeldejäävate elamustega, et tajuda kohalikke linnamaastikke. Ühenduse väärtused, identiteet võimaldavad külastajatel saada kogemusi koos kogukonna liikmetega ning tegevus on sõbralik kohalike kultuuride ja traditsioonide suhtes. See leevendab kohalike ressursside ekspluateerimist ja põhineb jätkusuutlikul planeerimisel. Kohalike linnakogukondade ajaloolised mälestused nõuavad kohalike väärtuste, identiteetide säilitamist, mis on väärtuslikud ressursid kogukonnapõhise turismi edendamiseks. Need on kohalike kultuuride, väärtuste, identiteetide, kohalike kogukondade jätkusuutlikkuse põhiprintsiibid.

      Kohalikel linnakogukondadel on erinevad arengustsenaariumid. Balti riikide kohalikud kogukonnad hakkasid aktiivselt tegutsema pärast riikide taasiseseisvumist, samas kui Põhjamaade kogukonnad on arenenud pikka aega. Balti riikide kohalike kogukondade moodustamine algas hiljem, kuna eraomandi tagasisaamine hilines. Hiljutised linnastumise, sotsiaalsed ja kultuurilised protsessid Balti- ja Põhjamaades on muutunud homogeenseks ja neil on ühised väljakutsed: noore põlvkonna väljaränne väikelinnadest, kogukondade demograafiline vananemine, kohalike raamatukogude lagunemine ja digitaalsete kaugteenuste edendamine, mis mõjutab kultuurilist järjepidevust ja ajaloolisi mälestusi. Kogukonnapõhiste turismialaste teadmiste jagamine aitab mõista Balti- ja Põhjamaade väärtusi ja identiteeti. Hiljutine koostöö kogukonnapõhise turismi edendamisel ei ole veel täies mahus rakendunud ja Balti- ja Põhjamaade riikide vahel on vähem vastastikust mõju. Ühise lähenemisviisi ja metoodika väljatöötamine kogukonnapõhise turismi edendamisel aitab kaasa vastastikuse mõistmise, kultuurilise ühtekuuluvuse ja kogemuste jagamisele kogukonnapõhise turismi edendamisel Balti- ja Põhjamaade vahelises kogukonnajuhtide koolituses.

Vaata lähemalt