Mikk Rand: Autoritaarne ja demokraatlik protsess käsikäes
Neljapäeval, 26. mail korraldasid Loov Eesti, Balti Filmi- ja Meediakool ja eesti Filmi Sihtasutus seminari ristmeedia teemadel. Kinotehase ja Filmitalgute juhi Mikk Rand’i sõnul ei tohi vanas suures ekraanis kinni olla – tänapäeval vaadatakse filme väga erinevatest kanalitest. Ta rõhutas, et oluline on lugu, sisu, millises kanalis seda edastatakse on ainult tehnika küsimus.
Selle mõistmine on aga Eestis veel alguses – mitte kõik meie telekanalid ei olnud veel pool aastat tagasi valmis teistsuguseid projekte vastu võtma. Filmitalgute projektitiim alustas läbirääkimisi ERRIga, kuid praegu tegutsetakse Kanal 2-s. Mikk Randi sõnul jõuti ka ETVga nüüd üksteisemõistmiseni ja suvel alustatakse projekti ka koostöös ETVga. „ETV kaotas palju noori, kes olid sinna kanalisse planeeritud, nad ei osanud oma kanalit siduda muude võimalustega,” kahetses Rand. Senini on televisioon aknaks, mille kaudu teadvustatakse Sinu olemasolu ja saavutatakse sihtrühma tähelepanu, kuid edaspidine tegevus võib toimuda juba muudes kanalites. „Noore auditooriumi kaasahaaramisega pole probleeme, nad on FBs, veebis , Youtube’s – internetis on Filmitalgutel nädalas 12-15000 unikaalset kasutajat, kokku ca 70000, keskmiselt veedetakse veebilehel 4,5 minutit. Vanemate inimestega ga on keerulisem, nende jaoks töötab televisioon,”„ rääkis Rand.
Filmitalgute puhul on seostatud kaks vastandlikku protsessi: autokraatlik filmitootmine ja demokraatlik loomisprotsess.
Ainus, mis ristmeedias ei muutu, on lugu . „Oleme rääkinud sadu erinevaid lugusid – küsisime publikult, kus on teie lood, mida tahate rääkida? Inimesed kirjutasid stseene. Meie kolmel professionaalsel stsenaariumikirjutajal seisis ees suur ülesanne inimeste ideedest lugu kokku kirjutada. Tegevus toimus üle kogu Eesti – viisime läbi stsenaariumi koolitusi, toimus näitlejate konkurss ja koolitused. Tänaseks on veebis kirjutatud valmis stsenaarium. Sisu luuakse samal ajal filmina, teles, Youtube’s, veebis filmitalgud.ee,”rääkis Rand.
„Kokkuvõttes saame mõnusa rahvafilmi. Eesmärk on protsessi läbi käia ja sellest õppida, protsessis koos olemine. Film on lõpptulemusena lihtsalt üks kanal, mis saab hulganisti vaatajaid, sest inimesed on protsessis sees olnud ,”selgitas Rand. „Tehke koos, eksperimenteerige – see ongi Filmitalgute sisu.”