Mehhiko kultuuri õhtud loomemajanduskeskuses
Tartu loomemajanduskeskuses saab 12. ja 13. juulil tutvuda tuntud Mehhiko kunstniku Leno Morfini ning Guatemala luuletaja Humberto Ak´abali loomingu ja Mehhiko ehtekunstiga ning vaadata läbi aegade enim auhindu pälvinud Mehhiko filmi.
Esmaspäeval, 12. juulil kell 18 avab Mehhiko kunstnik Leno Morfin loomemajanduskeskuses väga omanäolise näituse. Leno Morfini nimi on küll eestlaste jaoks tundmatu, kuid tema töödega tasub igal juhul tutvuda. Tema tööde külluslik värvirõõm annab positiivse laengu ja on elamus tükiks ajaks.
Pärast näituse avamist kell 20 saab kuulda teise andeka looja, Guatemala poeedi Humberto Ak´abali luulet. Luuletajast, maiade kultuurist ja selle mõjust Ak´abali luules räägib eestlane Maris Kilk.
Teisipäeval, 13. juulil kell 18 on kavas Mehhiko käsitöö ja ehtekunsti õhtu. Mehhikos elav eestlane Maris Kilk tutvustab seal elavat wixarika rahvast piltide, jutustuse ning ennekõike nende kõneka ehtekunsti kaudu.
Kell 20 saab vaadata mehhiko režissööri Francisco Vargase linateost “Viiul” (El Violin). Film on liigutav lugu ühest põlisrahvast, muusikast ja rahuigatsusest.
See 2006. aastal valminud film on läbi aegade enim auhindu pälvinud Mehhiko film.
http://www.elviolinthemovie.com/home_flash.html#trailer
Leno Morfin sündis 1954. aastal Mehhikos, Pihuamo-nimelises külakeses Sierra Madre mäeahelikus. Tema kaasasündinud loomehuvi ilmutas end varakult – 16aastaselt harjutas Leno kätt kingsepana, voolis puuskulptuure ja maalis. 1994. aastal avastas Leno loomingu prantsuse skulptor Louis Durot, kes järgnevail aastail tutvustas leitud talenti maailmale. Sellest ajast on Morfin avanud arvukalt näitusi Euroopas, Hiinas, Ameerika Ühendriikides ja Mehhikos. Tema maalid on elamus. Puhaste värvide ja haaravate kujunditega abstrakt, isiklik ning emotsionaalne.
Kirjanik Humberto Ak´abal sündis 1952. aastal Guatemaalas, Momostenango mägikülas. Vere, keele ja meele poolest kitšee, esindab Ak´abal ühte kahekümne ühest maia põlisrahvast riigis. Alates 1990. aastast on Ak`abalilt ilmunud 15 luulekogu ja 12 isiklikku antoloogiat. Ta on saanud mitmeid rahvusvahelisi luuleauhindu ja tema loomingut on tõlgitud prantsuse, inglise, itaalia, saksa, hollandi, portugali, katalaani, rootsi, heebrea, jaapani ning ungari keelde. Humberto Ak`abali kitšee keeles kirjutatud looduslähedane luule kõlab eestlasele ehk ootamatultki koduselt, toob äratundmise mitmetes läbivates teemades, nagu ka vormis, selle värskendavas lihtsuses. Kitšeedelt, Kolumbuse-eelse Ameerika põliskultuurilt jõudis eesti lugejani 1999. aastal Ruth Liase vahendusel pühade loomismüütide kogu „Popul Vuh“. Humberto Ak´abali luuletused on näituse tarvis eesti keelde tõlkinud Maris Kilk.