Maastikuarhitektid võitlevad samade väljakutsetega nii Eestis kui mujal
Maastikuarhitektuuri ei saa pidada enesestmõistetavaks tõdesid oma ala tipptegijad Tallinnas toimunud rahvusvahelise maastikuarhitekuuri kongressi „Mind the Gap. Landscapes for a New Era“ järelkajana.
Kongressi üks peaesinejatest Mary Bowman USAst ütles: “Maastikuarhitektid peavad oma rolli ümber mõtestama. Kui hetkel on valdavaks, et maastikuarhitekt kaasatakse projekti lõppfaasis, siis tegelikult peaks protsess toimima vastupidi – esimene, kelle poole tellija pöördub on maastikuarhitekt. Teine peaesineja Antje Stokman Saksamaalt lisas: „Maastikuarhitektide kohuseks on kindlaks määrata ökosüsteemi loomulikud toimemehanismid ja need inimeste vajadustele vastavaks kohandada. Maastikuarhitektuuri ei saa enesestmõistetavaks pidada.“
„Kongress kinnitas, et maastikuarhitektid võitlevad samade väljakutsetega nii Eestis kui mujal. Sündmus andis Eesti maastikuarhitektidele suurepärase võimaluse suhelda elukutse esindajatega teistest riikidest. Loodan, et neist kontaktidest kasvavad tulevikus välja konktreetsed ühisprojektid,lausus Sirle Salmistu, Eesti Maastikuarhitektide Liidu president.
“Võin kindlalt väita, et arutelud, mis leidsid aset plenaarsessioonides, olid mõtestatud ning lahenduste leidmisele suunatud, kommenteeris Bruno Marques kongressi peakorraldaja Eesti Maastikuarhitektide Liidust. Ta lisas: “Paljud kongressil osalenud väliskülalised on väljendanud oma hämmastust, kuivõrd palju on hetkel toimumas maastikuarhitektuuri alal Eestis. Loodan, et see motiveerib Eesti maastikuarhitekte uute projektide elluviimisel.“
Eestis toimunud maastikuarhitekuuri alane tähtsündmus pani alguse Euroopa iga-aastastele kongresside sarjale. Kolm päevaväldanud kongressil esinesid maailmakuulsad oma ala tipptegijad ning osalejaid saabus Tallinnasse Euroopast ning kaugemaltki. Kongressi korraldas Eesti Maastikuarhitektide Liit ning rahastasid Eesti Ettevõtluse Arendamise Sihtasutus, Kultuurkapital, Kultuuriministeerium ning mitmed mainekad sponsorid.