TeamLab@Rapla: TEKSTIILILABOR

Kutsume kõiki huvilisi 29. aprillil otsima uusi loovaid lahendusi, kuidas erinevaid tekstiili tootmisjääke taaskasutada. Ootame väga käsitöölisi, disainereid, loomeinimesi ning ringmajanduse ja teiste valdkondade huvilisi. Tule ja arenda tekstiili kogenud mentorite juhendamisel ühendades omavahel loovuse ning ringmajanduse!

Tootmisjääkide taaskasutamine on osa ringmajandusest, kus rõhk on materjalide ja toodete kogumisel nende olelusringi lõpus, nende ümbertöötlemine ja uute toodete tootmine. Tegu on üle maailma aina rohkem populaarsust koguva valdkonnaga ning riigid nagu Holland on võtnud eesmärgiks olla 100% ringmajanduslik riik aastaks 2050! Seades Hollandi eeskujuks, saame juba sel kuul astuda väikese, aga olulise sammu taaskasutuse suunas!

Milline ühepäevane üritus välja näeb? Uute ideede ammutamiseks jagab inspiratsiooni ja teadmisi hinnatud moe-, teatri- ja filmikunstnik ning taaskasutusel põhinevate rõivaste disainer Reet Aus. Sellele järgneb kohalike tootjate esitlused ja ideede turg, kus kõik osalejad saavad tootjatega suhelda, toorainega tutvuda ning ideid arutada. Peale seda esitletakse ided ja moodustatakse avatud ruumi meetodil meeskonnad. Algab suur arendustöö mentorite Laura Adamsoni ja Triinu Simkini juhendamisel. Päeva lõpus toimub ideede esitlemine. Parimatele lahendustele auhinnad!

Üritus toimub 29. aprillil 2019 Rapla Kultuurimajas (Tallinna mnt 17a, Rapla) ja on kõikidele huvilistele täiesti tasuta vajalik vaid registreerumine.


REGISTREERU hiljemalt 25. aprillil!

 

PÄEVAKAVA:

09.30–10.00 registreerimine ja hommikukohv
10.00–10.10 päevakava ja kodukorra tutvustus
10.10–11.10 inspiratsiooniesineja – disainer ja ettevõtja Reet Aus
11.10–11.30 kohalike tootjate esitlused
11.30–11.40 tootmise jääkide ja nende uuskasutusse andmise tingimuste tutvustus
11:40–12:00 ideede turg, kus kõik osalejad saavad tootjatega suhelda, toorainega tutvuda ja ideid arutada
12:00–12.45 ideede presenteerimine
12.45–13.00 meeskondade moodustamine avatud ruumi meetodil. Osalevad 2-4 liikmelised tiimid
13:00–13:45 lõuna
13.45–17.00 mentorite juhendamisel toote/teenuse idee arendamine
17.00–18.00 tööde esitlemine. Hindamiskomisjoni moodustavad mentorid
18.15 võitjate väljakuulutamine ja autasustamine

 

ESINEJAD JA MENTORID

Laura Adamson. Adamsonlifestyle elustiilibrändi eestvedajana pakub Laura inimestele võimalust tegeleda sellega, mis tõeliselt rõõmu ja loovat arengut pakub. Ühtlasi pakub ta kursusi, mis annavad teadmisi ja arendavad oskusi moelõigete ja rõivaste loomise protsessist. Igapäevaselt tegeleb kursuste kõrvalt ka eritellimustööde ja toodete arendusega, kus kasutab eridisainiga kangast. Teadmised rõivatehnoloogiast ja disainist on ta ammutanud 11 aastat kestnud rätsepa ja konstrueerija ametipraktikast.

Laura Adamson

 

Reet Aus, PhD, on moelooja, teatri-ja filmikunstnik, Kunstiakadeemia vanemteadur ning Jätkusuutliku disainilabori juht. Moedisainer ja Põhjamaade 20 edukaima ärinaise hulka kuuluva Reeda südameasjaks on moemaailma eetilisemaks muutmine ja taasväärtustava moekeskkonna arendamine. Väärtustav taaskasutus ehk upcycling on protsess, mis võimaldab tootmises tekkivad kangajäägid disaini abil tagasi tootmisse suunata, vähendades sellega märgatavalt moetööstuse keskkonnamõju.  Keskkonnamõju vähendamine on moetööstuses väga oluline teema ning kasutades tekstiili ülejääke UPMADE® meetodil on suur samm selles suunas.

Reet Aus. Foto: Laura Nestor

 

Triinu Simkin on kahe lapse ema, kes elab perega Rapla lähistel mõnusas vaikses külas. Erialase hariduse omandas ta Tallinna Tehnika Kõrgkooli rõivaste tehnilise disaini erialal. Erialast töökogemust on tal juba pea 10 aastat. Alates 2015 aastast on Simkin tegutsenud disainerina enda loodud ettevõttes Ode Disain OÜ. Peamiselt valmistab ta lasterõivaid, kuid valikus on ka erikujulised dekoratiivpadjad lastele. Ode stuudios Rapla kesklinnas juhendab ta töötubades ja teistel õmblusalastel kohtumistel ka kõiki õmblushuvilisi, nii lapsi kui täiskasvanuid. Lisaks sellele on ta juhedanud Rapla Gümnaasiumis valikainet “Loov ja praktiline rõivadisain”.

Triinu Simkin. Foto: Evelyn Mikomägi

 

Registreeru hiljemalt 25. aprillil!

 

Üritust korraldab Loov Eesti koostöös Väärt Raplamaa Tootega. See on osa Loov Eesti+Maa II projektist, mida rahastatakse Euroopa Regionaalarengu Fondist loomemajanduse arendamise meetmest. Projekti eesmärgiks on elavdada ettevõtlust maapiirkondades.