Loomemajanduse potentsiaal. Näiteid kodust ja kaugemalt

02. september, 2019

„Ajalooliselt on loomeinimesed alati sõltunud rikastest, kes annavad neile raha. See on muutunud. Enam ei pea keegi ootama raha valitsuselt või mõnelt rikkurilt,“ rääkis visionäär, investor, koolitaja ja mentor Yrjö Ojasaar. 

Ärisse sisenemine pole kunagi olnud nii odav ja võimalusterohke. Võrreldes loomemajandust mõne teise tööstusharuga, võib välja tuua, et näiteks Ameerika Ühendriikides moodustub loomemajandus tervelt 4,3% SKPst, kuid põllumajandus kõigest 1,7%. 

Sarnaselt John Newbiginiga tõi ka Yrjö Ojasaar oma ettekandes näiteks mitmeid innovatiivseid ja kiiresti kasvavaid iduettevõtteid, kes muutsid turgu ja inimeste mõttemaailma: Taxify, Pipedrive, Monese, Spotify Netflixjt. „Nagu Spotify, on ka Netflix suurepärane näide loomingulisusest ning kasutajamugavuse ja -kogemuse loomisest – inimesed on nõus maksma mugavuse eest. Illegaalselt filmide või muusika allalaadimine on kordades tülikam ja ajamahukam,“ rääkis ta ning lisas, et sellised lahendused on aidanud avastada tal ja paljudel teistel muidu avastamatuks jääda võinud loomingut teistest riikidest.

Uue trendina tõi ta välja, et tootmine läheb maailmas odavaks, lausa nullhinna lähedale – tooted on võimalik kätte saada väga soodsalt. Mis aga ei muutu, on lood ja disain nende asjade taga. Hea lugu aitab müüa kõrgema hinnaga tooteid.

Oma esitlust ilmestas Ojasaar mitmete näidetega  ettevõtetest. Lisaks kaugematel asuvatele riikidele ja nende tegemistele võeti vaatluse alla ka meie naaberriik Soome, kus on toodetud väga edukalt arvutimänge. Max Payne ja Angry Birds – need on heaks näiteks mängudest, mille taga on suurepärane disain, loovus ja lugu, mis läheb korda inimestele kõikjal maailmas.

Kuidas aga leida investorit oma loometootele/ideele? Investor soovitas ringi vaadata: “Iga toidu valmistamiseks on oma õige nuga,” tõi ta võrdluse. Riskikapitalistid otsivad eelkõige kiiresti kasvavaid ärisid.” Kui ideel on potentsiaali, siis võime jutule saada, lisas ta. 

Artikkel on kirjutatud Yrjö Ojasaare loomemajanduse konverentsi ettekande põhjal. Konverents “Loovus päästab maailma – kas oleme valmis?” toimus 29. augustil Laulasmaal Arvo Pärdi keskuses. Konverentsi toetas EAS Euroopa Regionaalarengu Fondist loomemajanduse arendamise meetmest ja Briti Nõukogu.

Fotol Yrjö Ojasaar, autor Jana Laigo.

Samal teemal:

Loovusest on saamas meie majanduse keskne osa (John Newbigin)

Enesepeegelduse ja tulevikku vaatamise hetk – olukorrast Eesti loomemajanduses (Ragnar Siil)

Millise loomemajanduse strateegiaga saame tulevikule vastu minna?

 

« kohta 4 »