Loomemajanduse Akadeemia Ida-Virumaal
Eelmisel nädalal tutvusid Loov Eesti+Maa programmi piirkondlikud koostööpartnerid loomemajanduse valdkonnaga Ida-Virumaal. Kahepäevasel õppereisil tutvuti kohaliku loomeeluga, külastati Kohtla-Nõmmel asuvat Eesti Kaevandusmuuseumit ja kunagi Narva uhkuseks olnud Kreenholmi manufaktuuri. Akadeemia viimasel päeval toimus koolitus loomeettevõtluse ärimudelitest rahvusvaheliselt tunnustatud kultuuripoliitika ja loomemajanduse eksperdi Ragnar Siili eestvedamisel.
Esimese peatusena külastasime Eesti Kaevandusmuuseumi rikastusvabrikut, mis avati külastajaile kolm aastat tagasi. 1956-nda aasta ehitis täitis rikastusvabriku funktsioone veel isegi 2011. aastal. Nüüd pakub hoone oma viiel korrusel huvitavaid elamusi. Sai ise käed külge panna, vaadata interaktiivseid väljapanekuid, lugeda ja kuulata kunagi seal töötatanud inimeste lugusid. Rikastusvabriku juurde kuulub ka paetorn kus ekspositsioonile lisaks asub ka vaateplatvorm lummavate vaadetega. Selline, millegi vana väärindamine on ehedalt hea näide sellest, kuidas vana tööstushoonet ja- piirkonda saab edukalt ära kasutada ka hilisemalt, kui mingiks otstarbeks ehitatud hooned on oma algupärase funktsiooni kaotanud. Tuleb mõelda ja tegutseda loovalt!
Järgmisena võttis meid vastu Ida-Viru Ettevõtluskeskusest (IVEK) Kristi Markov, kes rääkis IVEKi tekkest ja tegemistest ning turismiklastrist „Seiklus Ida-Virumaal“. Kristi tõi välja, et kui piirkonnal läheb hästi, läheb ka igal ettevõtjal seal piirkonnas hästi – selleks tuleb konkurente võtta kui koostööpartnereid, ainult nii jõuab edasi ja saavutab edu. Heameelega vahetaks ta kõikides majandusõpikutes sõna „konkurents“, sõnaga „koostöö“. IVEK koordineerib oma tegevusi alt ülesse, mis tähendab, et kõik nende tegevused tulenevad inimeste enda vajadustest. „Mitte, et siin on kott raha, tulge ja tehke. Inimesed on ise aru saanud, et neil on vaja tuge ja ühte kõiki piirkonna ettevõtjaid ühendavat organisatsiooni,“ rääkis Kristi. „Seiklus Ida-Virumaal“ turismiklaster koosneb ligi 40 partnerist, kellest 13 on omavalitsused ja ülejäänud turismiteenust pakkuvad organisatsioonid ja ettevõtted. Eesmärgiks on tutvustada Ida-Virumaad kui avastamisväärset ning mitmekülgseid võimalusi pakkuvat turismisihtkohta, et suurendada piirkonna külastatavust ja turismitulu.
Tutvusime ka ühe väga põneva Ida-Virumaa ettevõttega „Honey Wolf“. Nagu nimest välja võib lugeda, on tegemist ettevõttega, mis majandab meega. Nende toote –ja teenustevalik on äärmiselt lai, pakkudes erinevaid mesindussaaduseid, looduslikku kosmeetikat, tervendavaid protseduure, meistriklasse ja ekskursioone. Kes soovib tervist hoida ja tugevdada, tasuks proovida mesilasteraapiat, mis põhineb biotoonidel, mikrovibratsioonil ja samuti soojusel, mille saab mesilane mesilasperes. See stabiliseerib vererõhku, parandab ajuvereringet, annab jõudu ja parandab immuunsüsteermi. Et end ära majandada, tuleb olla võimalikult loov, mõeldes välja uusi ekskursioone ja mee kasutamiseks kohti. Nemad saavad sellega väga hästi hakkama!
Edasi viis tee ajaloolisesse Kreenholmi tekstiilitehasesse, mis oli 19. sajandi teisel poolel kõige kaasaegsem tööstusettevõte Venemaa Keisririigis ja mitu aastakümmet suurim tekstiilivabrik kogu Euroopas. Tänapäeval on manufaktuur inspiratsiooniallikaks ja eksperimenteerimispaigaks seda külastavatele kuntsnikele ja teistele huvilistele. Manufaktuur planeeriti ja loodi tervikliku linnakuna, mis koosnes peale tootmishoonete ka administratiiv-, elu- ja ühiskondlike hoonete kompleksist. Selle ehitamisel viidi ellu 19. sajandi sotsioloogias väga populaarset tuleviku tööstuslinna filosoofilist ja arhitektuurilist ideed. Kunagi äärmiselt võimas tehas on tänaseks kahjuks suuremjaolt mahajäetud, kui välja arvata teda külastavad turismigrupid ja kunstihuvilised. Mõelda vaid, milliseid võimalusi Kreenholmi piirkond endas peidab! On vaid aja küsimus, kui sinna tekib üks loovalt iseseisev piirkond ehk 3 Telliskivi Loomelinnakut kokku! Laseme piltidel enda eest rääkida.
Jätkasime Kreenholmi piirkonnaga tutvumist – külastasime seal asuvat Narva rahvusvahelist kunstiresidentuuri, mis toimib peamiselt elu- ja loomemajana seal tegutsevate kunstnike jaoks, lisaks toimuvatele kunstinäitustele, seminaridele ja töötubadele. Residentuuri eestvedajaks on Eesti Kunstiakadeemia koostöös Narva Gate-iga. See kohtumispaik loob võimaluse dialoogi ja kontaktide tekkeks nii residentide kui kohaliku kogukonna vahel. Kuigi ametlikult pole nad rahvusvahelist kunstiresidentuuri välja reklaaminud, on nendega ühendust võetud ja külastatud juba Kanadast, Ameerikast, Itaaliast ja teistest maadest. Hea asi võib tihti levima minna ka ilma reklaamita. Residentuur on mõeldud erinevatel distsipliinidel tegutsevatele kunstnikele, milleks on muuhulgas kujutav kunst, muusika, etenduskunstid, arhitektuur, disain, film, kirjandus ja kuraatorlus.
Loomemajanduse Akadeemia esimene päev oli silmi avardav ning hea sissejuhatus järgmisele päevale, kui loomemajanduse valdkonna tipptegija Ragnar Siili eestvedamisel toimus loomeettevõtluse ärimudelite alane koolitus. Sellest saab lugeda juba järgmises artiklis.