Kumus toimuvad Taani kaasaegset kunsti tutvustavad loengud ja tantsuetendus
Laupäeval, 14. aprillil kell 16 kutsub Kumu kunstimuuseum kunstisõpru osalema kaasaegse kunsti loengus Torben Ribe loomingu näitel. Aprillikuu kolmel laupäeval toimuvad kaks loengut ja tantsuetendus, mis kaasnevad näitusega „SPATIUM. Taani kaasaegne kunst”. Osalemine muuseumipiletiga. Kogunemine 5 minutit enne algust Kumu infoleti juures.
„Kaasaegne kunst tekitab paljudes kindlasti vastakaid arvamusi ning paneb küsima – kas see siis ongi kunst?” sõnas kunstiteadlane Merilin Mets. „Laupäevased pealelõunad Taani kaasaegse kunsti näitusel aitavad lahti mõtestada kaasaegse kunsti esialgu arusaamatut maailma ning selle tagamaid.”
Esimese laupäeva pealelõunal, 14. aprillil kell 16 räägib kunstiteadlane Merilin Mets kaasaegse maalikunstniku Torben Ribe loomingu näitel, kuidas maalikunsti žanr on kaasajal võrreldes varasemate traditsioonidega ületanud tuntavalt oma piire. Ribe teeb vormilisi katsetusi, kasutades selleks tavalisi igapäevaseid esemeid. Ta tõukab maalimeediumi eelkõige kahtluse, eksimuse, läbikukkumise ja asjatundmatuse suunas. Tema installatsiooni näitusel võib vaadelda vaikeluna ruumis, kus kunsti ideaalmaailm saab kokku surelike inimeste tavalise maailmaga, kus meid ümbritsevad näiliselt tähtsusetud asjad – raamid, valgustus ja muud praktilised vahendid.
21. aprillil kell 16 toimub Marie Kølbæk Iverseni tantsuetendus näituse töö „Retroaction VIII (Stalker)” ainetel, millele järgneb kunstniku vestlusring Kumu kaasaegsete kunstinäituste kuraatori Eha Komissarovi ja kunstiteadlase Kati Ilvesega. Marie Kølbæk Iversen on Taani kunstnik, kelle huviorbiidis on vahendamise, tajumise ning (taas)esitamise problemaatika. Installatsioonis „Retroaction VIII (Stalker)” võtab Iversen ette uurimisretke tühjusesse – ta kasutab kaameraid ja projektoreid ning loob keskkonna, kus tehnika, mida tavaliselt kasutatakse millegi näitamiseks, ei näita midagi. Tekib mitte millegi ümber keerlev suletud ahel. Iverseni tantsuetendus toimub koostöös Taani helilooja Erwin Thomase ja Rootsi tantsija Kajsa Sandströmiga.
28. aprillil kell 16 toimuval loengul „Kunst ja paik. Paik ja objekt” keskendub kunstiteadlane Kati Ilves peamiselt kahe kunstniku, Jacob Kirkegaardi ja Kasper Akhøj, töödele. Mõlema kunstniku loomingus on läbi erinevate meediumite vaatluse all kohaspetsiifika – paikade eripärad ning nende avaldumine helis, argiobjektides jne. Loengu eemärgiks on vaadelda erinevate ruumikäsitlus- ja uurimisviiside võimalikkust ning analüüsida teise keskkonna kunstnike sekkumisi meid ümbritsenud ja ümbritsevasse ruumi.
Jacob Kirkegaard on taani päritolu Berliinis elav helikunstnik, kelle tööd „AION” ja „KOIROHI” opereerivad ohtlike kohtade või tsoonidega. „AION” on nii helis kui pildis salvestatud Tšernobõlis, „KOIROHI” on kompositsioon Olkiluoto tuumaelektrijaama helidest.
Kasper Akhøj on New Yorgis resideeriv taani kunstnik, kelle installatsioon „Abstracta” toob ühe argiobjekti (vitriinisüsteem) läbi välja geograafiliselt kaugete ja kultuuriliselt erinevate paikade sarnasuse – Hiinas ja NSVLi läänealadel kasutati samu riiulikonstruktsioone. Akhøj loob seoseid kommunistlike režiimide vahel, huvitudes märkamatutest olmeatribuutidest, mis pealiskaudsel vaatlusel oma olemust alati kätte ei anna.
Spetsiaalselt Kumu kunstimuuseumi jaoks tehtud näitus „SPATIUM. Taani kaasaegne kunst” toob vaatajani 11 noore nimeka erinevate meediumitega töötava Taani kunstniku teosed. Ruumiinstallatsioonid, videod, helid, skulptuurid ja maalid viitavad ühel või teisel moel ruumile või ilmaruumile.
Näitus „SPATIUM. Taani kaasaegne kunst” on avatud 13. maini 2012 Kumu kunstimuuseumis.