Kultuuripealinn 2012 programmidirektor Carlos Martins konverentsil

21. september, 2011

altKonverentsil astub üles Kultuuripealinn 2012 Guimarães programmidirektor Carlos Martins, kes heidab pilgu loomemajanduse olukorrale Lõuna-Euroopas.

Portugali linnade kultuuri ja loomemajanduse eestvedajana tegutsenud Carlos Martins räägib kultuuripealinn 2012 Guimarãesi plaanidest

 


2012. aastal on üheks kultuuripealinnaks valitud Portugali väikelinn Guimarães. Guimarães oli Portugali esimene pealinn ja seda nimetatakse seetõttu ka  “riigi hälliks”. 1853. Aastal linnaõigused saanud 52000 elanikuga Guimarães on kantud UNESCO maailmapärandi nimistusse.

Uurisime Guimarães’i kultuuripealinna projektidirektorilt Carlos Martins’ilt, millised on linna plaanid ja ootused järgmiseks aastaks.

Guimarães  ja Tallinn on Euroopas väikelinnad ja nad on  valitud  Euroopa kultuuripealinnadeks, see eeldab väga palju tegevusi.  Mida on ühel väikelinnal vaja, et olla loominguline?
Iga inimene, iga kogukond, iga organisatsioon ja iga linn peavad olema loomingulised. Loovuse ja innovatsiooni ergutamine on ainus võimalus toime tulemaks post-industriaalses Euroopas käimasolevate tohutute muutustega, mille tunnistajateks iga päev oleme.

Väikestel linnadel on  globaalses konkurentsis toimetulekuks mõned puudused, kuid olen kindel, et nad oskavad kasutada ka oma potentsiaalseid eeliseid. Väikelinnad suudavad paremini kaasas käia ajaga, kus keskkonna jätkusuutlikkus on üks peamisi konkurentsitegureid. Väikelinnad suudavad pakkuda paremaid arenguvõimalusi loomeinimestele, sest kõik on veel “inimlikes mõõtmetes”, samuti on otsustajad inimestele lähemal ja otsused saavad kiiremini sündida. Ka on väikelinnad tavaliselt harjunud vähemate ressurssidega rohkem saavutama.

Mis või kes peaks aitama ühe linna loomingulist potentsiaali avada?
Minu arvates on olulised kolm tegurit. Esiteks, kodanikutunne – selleks, et linnakodanikud osaleksid ja pühenduksid oma kogukonna elu parandamisele. Teiseks, eestvedamine – selleks, et linna ressursse maksimaalselt eesmärgi saavutamiseks kasutada. Ja kolmandaks, partnerlus – selleks, et väga erinevad inimesed ja organisatsiooni teeksid ühise eesmärgi nimel koostööd ja jagaksid vastutust. Oluline on võrgustike teke.

Digiajastu aitab siin ilmselt kaasa?
Digitaalse globaliseerumise ajastul on mõisted “kaugus” ja “linna suurus” kiiresti muutuvad ja asenduvad pigem võrgustikega. Oluline pole siinjuures mitte see, kui suur on sinu linn, vaid millistesse võrgustikesse ta kuulub.

Guimarães’si saab Euroopa kultuuripealinn 2012. Millised on teie eesmärgid?

Guimarães on ajalooline Portugali linn, riigi sünnipaik, väga tugeva identiteedi ja kultuuripärandiga, mida on tunnustanud ka UNESCO.

Linnal on oma väiksuse kohta väga märkimisväärne sümboolne tähendus. Praegune majanduslanguse aeg, mis sulgeb tööstusi ja tekitab juurde tööpuudust mõjutab kahjuks tugevasti linna eesmärki kultuuripealinnana – muuta linna kultuurilist sotsiaalset ja majanduslikku tähendusvälja.

Kõik, mis kultuuripealinn ette võtab, peab olema jätkusuutlik. Linn ei vaja uut festivali vaid kaugeleulatuvat ja kestvat muutust. Meie eesmärgiks on, et kultuuripealinna mõjul tekiks linna uusi kasvavaid loomingulisi ja teadmismahukaid ettevõtteid. Linna inimeste enesekindlus peab tõusma, soovime  julgustada võtma rohkem riske, olla ettevõtlikum ja leida uusi eri valdkondadeüleseid töömeetodeid. Soovime, et kultuuripealinn näitab läbi hea eeskuju teed uutele linna arengumudelitele ja muudab linna nii füüsiliselt kui ka vaimselt avatumaks. Vähetähtsaks ei saa ka pidada seda, et kultuuripealinna tegevused ergutavad loomingulist lähenemist probleemide lahendamisele, õpetavad uusi oskusi, aitavad klutuuri juurde tuua uusi inimesi ning ergutavad  loovust igal rindel

Millised märksõnad tulevad esimesena meelde, kui Portugalist Tallinna  peale mõelda?
Balti, Euroopa kultuuripealinn, kindlus, muusika, iseloom, sadam.

Veel esinejast loe siit

Väga paljude Portugali linnade kultuuri ja loomemajanduse eestvedajana tegutsenud Carlos Martins räägib Guimarãesi plaanidest lähemalt 19.-21. Oktoobrini Tallinnas peetaval rahvusvahelisel konverentsil Creative Entrepreneurship for a competitive economy http://www.creativeestonia.eu.

Konverentsi korraldab EAS koostöös Loov Eesti,  Kultuuriministeeriumi ja Majandus- ja Kommunikatsiooniministeeriumiga.
Konverentsi toetab Euroopa Liidu Sotsiaalfond.