Ida-Virumaa esimesel hackathon’il arendati korraga 21 erinevat ideed

10. oktoober, 2016
Kolme päeva jooksul, 7.-9. oktoobrini, toimus Tartu Ülikooli Narva kolledžis esimene Ida-Virumaa regionaalne hackathon TeamLab@IdaViru. Kolmepäevasest ideede maratonist võttis osa üle 100 aktiivset inimest Ida-Virumaalt, Tallinnast ja Tartust. Ideede arendamisel olid osalejatele abiks ligi 20 mentorit Eestist ja mujalt. Žürii koosseisu kuulusid oma ala parimad eksperdid, nende hulgas Tehnopol inkubaatori juht ja start-up arendamise ekspert Martin Goroshko ning USA ettevõtlusspetsialist Lawrence Wright.

Hackathon on ideede maraton, mille käigus võistkonnad töötavad välja lahendusi teatud probleemide jaoks, loovad uuenduslike ideede kontseptsioone ja ärimudeleid. Ida-Virumaa hackathon’i avaõhtul esitati kokku 33 erinevat ideed, mille seas olid nii erinevate keeleõppe, kultuuri ning teenuste ostu-müügi mobiiliäppide ideed kui ka sotsiaalsed ideed, kohaliku elukeskkonna paremaks muutmiseks. Samal õhtul valis mentoritest koosnev žürii neist 21 ideed, mis pääsesid hackathon’ile ning mille arendamisega tegelesid järgneva kahe päeva jooksul kohapeal moodustunud meeskonnad ja kutsutud mentorid.

Kolmepäevase Ida-Virumaa regionaalse hackathon’i TeamLab@IdaViru peaauhinna, Swedbank  preemia väärtuses 5000 eurot ja Prototron TOP20 sissepääs, võitjaks osutus tiim WalkTalk. Meeskonna ideeks on geolokatsiooniga keeleõppe äpp, mis annab kasutajale keelenõuandeid vastavalt tema asukohale. Lisaks peaauhinnale sai meeskond ka rahastu Prototron eripreemia.

Võitja meeskonna liikme ja Sillamäe eesti keele kohviku looja Anna-Olga Luga sõnul andis osaleminehackathon’il võimaluse näha korraga mitme põneva idee arengut ning hulganisti inspiratsiooni. “Arvan, et kindlasti peab mitmekülgselt toetama aktiivsete inimeste loome- ja äripotentsiaali, eriti kui nad mitte ainult ei osuta probleemidele vaid pakuvad neile ka lahendusi. Hackathon andis võimaluse tutvuda erakordsete inimestega, kellel on huvitavad ideed ning kes tulid siia kindla eesmärgiga – spetsialistide abil ja mentorite juhendamisel leida lahenduse oma idee elluviimiseks. Usun, et paljud meeskonnad ei piirdu hackathon’igavaid tegelevad oma idee arendamisega edasi.”
Osavõtt TeamLab@IdaViru’st avas paljudele meeskondadele juurdepääsu ettevõtluse ja projektide arengule suunatud programmidele ja platvormidele. Osalemise hackathon’i jätkuprogrammis, LoovEesti+Maa virtuaalses inkubatsiooniprogrammis PESA, sai endale tiim, kelle idee “Culture inside us” kujutab endast venekeelsele sihtgrupile suunatud Eesti muusikaelu tutvustava veebilehe ja videoblogi loomist. ZeroTurnaround eriauhind väärtuses 1000 eurot läks Kohtla-Järve noorte ideele “Artstuudio” – omanäolise foto ja kunstistuudio loomiseks oma kodulinnas. Skype premeeris eesti keele õppemängu MEO noori leiutajaid võimalusega töötada täispäeva Skype Tallinna kontoris. Võimalust arendada oma toodet inkubaatoris Tehnopol ja crowdfunding-kampaania käivitamise konsultatsiooni Fundwise’st sai arvutimänge loov meeskond Limestone. Võimalust osaleda StartUp Passion in Baltic Sea Region programmis sai Voitor meeskond, kes lõi reaalajas telefonikõne tõlkiva äppi prototüüpi. Erilist tähelepanu pälvisid ka vabatahtlikke otsingu veebiportaal, virtuaalsete õppematerjalide ning ka põlevkivist meestele suunatud kosmeetikasarja loojad, kes said eriauhinnad Ahhaa keskuselt, Playtech’ilt ja FastVPS-st.
Esimese venekeelse Ida-Viru hackathon’i peamiseks eesmärgiks oli anda võimas impulss uute majandusharude arendamisele ja leida lahendusi olemasolevatele probleemidele. Ürituse korraldaja Jana Pavlenkova sõnul õnnestus see kenasti. “Väga erineva taustaga inimesed, kes lahendasid just neile piiravaks osutunuid probleeme – kahe päeva tulemuseks pole võimalike lahenduste nimekiri, vaid konkreetsed plaanid, mis ma usun meie partnerite toel teoks ka saavad!”

Ida-Viru piirkondlik hackathon toimus programmi Loov Eesti+Maa raames, mille toetavad Swedbank ja EAS Euroopa Liidu Regionaalarengu fondi vahenditest. Kohapealse korralduse eest vastutas Ida-Viru Loomemajanduskeskus MTÜ. Ürituse partneriteks olid ZeroTurnaround, Teaduspark Tehnopol, rahastu Prototron, Farmi, FastVPS, Maxima, StartUp Passion in Baltic Sea Region, Skype, Nortal, Playtech, Brand Manual, Fundwise, BuildIt, IVEK, Rootsi ja Ameerika saatkonnad. Ürituse meediapartner on ETV+.

Lisainfo:
Jana Pavlenkova, TeamLab@IdaViru korraldaja, jana@prototron.ee, +372 5258 066