Homme algaval Üle Heli festivalil saab kogeda heliüleseid tasandeid kunstiinstallatsioonist industriaalloitsuni
Sel nädalavahetusel, 28.-30. oktoobril toimuval Üle Heli Heli festivalil saab lisaks muusikalistele etteastetele kogeda ka heliüleseid tasandeid ja muusika ning kunsti tähendusvälju kaardistavaid projekte. Pika jala väravatornis avatakse Ekke ja Helen Västriku heli- ja fotoinstallatsioon „Kontakt“, EKA Uusmeedia magistriõppe tudengite rühmitus UM16 loob Kultuurikatla blackboxi kohaspetsiifilise interventsiooni „Üle Ala“ ning Punases Majas etendub Aleksei Gastevi proletaarpoeesia mahitusel valminud industriaalloits “Katastroof ja dünaamika”.
Festivali avaõhtul, reedel, 28.oktoobril kell 18:00 avatakse Pika jala väravatornis helilooja Ekke Västriku ja fotograafi Helen Västriku installatsioon “Kontakt”. Ümbritsevat keskkonda uuriva installatsiooni heliline pool on salvestatud materjalide sees levivatele helidele reageerivate kontaktmikrofonidega. Poeetiliselt väljendudes tegeletakse objektide siseelu jälgimisega, mille paralleelina võiks tuua stetoskoobiga inimeste kopsukahinate ja südame arütmiate kuulamise. Installatsiooni visuaalne pool lähtub samast printsiibist, kasutades kontaktfotograafia vormi tsüanotüüpiat. Installatsioon on kõigile huvilistele tasuta avatud ka kahel järgneval festivalipäeval, 29. ja 30. oktoobril kell 12.00-19.00.
Samal õhtul kell 22:00-01:00 loob EKA Uusmeedia magistriõppe esimese kursuse tudengite rühmitus UM16 Kultuurikatla blackboxi kohaspetsiifilise, iga 20 minuti tagant korduva interventsiooni „Üle Ala“. Muuhulgas taimede ja puude sisekommunikatsiooni salvestusi käiku laskva „Üle Ala“ visuaalide ja mitmekanalilise heliga töötavad installatsioonikunstnik Sten Saarits, graafiline disainer ja interdistsiplinaarne kunstnik Martin Rästa ning sotsiokultuuriliste nähtuste tõlgendajast helikunstnik Roman-Sten Tõnissoo.
Laupäeva, 29. oktoobri südaööl algab Telliskivi Punases Majas vene proletaarbiitniku, „hea revolutsionääri” ja tööteaduse teoreetiku Aleksei Gastevi poeesiast ajendatud etendus „Katastroof ja dünaamika“. Omalaadse industriaalloitsu loojaiks ja teostajaiks on helikunstnik Erik Alalooga, näitleja Eduard Tee ning valgus- ja visuaalikunstnikud Karolin Tamme ja Carmen Seljamaa.
„Minu masinad ja Eduard Tee esitatud tekst tõesti boost’ivad teineteist ning valgus- ja visuaallahendused loovad ruumi jõulise atmosfääri. Usun, et Gastev ruigab hauas suurest rõõmust. Kahju, et mikrofoni kaablid sinna ei ulatu,“ ütles Alalooga Müürilehele antud intervjuus. https://www.muurileht.ee/
Kolm päeva vältava heliülestele tasandite festival Üle Heli toimub 28.-30. oktoobrini Kultuurikatlas, Telliskivi Punases Majas, MIMStuudios ning klubis Lekker. Kava sisaldab mitmeid plaadiesitlusi, seikluslikke kooslusi ja julgeid kunstilisi ning tehnilisi lahendusi.
Rangete žanrimääratluste asemel keskendub Üle Heli festival heliülestele tasanditele, muusika tähendusväljadele ning seostele teiste kunstivaldkondadega. Festivali tänavuseks märksõnaks on “nulltasand”, mis tähistab üksikisiku või nähtuse uuele tasandile jõudmist.
Kontsertide ning klubiõhtute üksikpiletid hinnaga 8-12 eurot on müügil Piletilevis.
http://www.piletilevi.ee/est/
Lisainfo:
Üle Heli festivali koduleht:
http://www.ule-heli.ee
Üritus Facebookis:
https://www.facebook.com/