Helsingis avatakse Eesti Maja – Viro-keskus
Helsingis avab oma uksed Eesti Maja – Viro-keskus, mille ruume hakkavad jagama olulisemad Eesti–Soome kultuuri-, haridus-, turismi- ja majandussuhteid korraldavad organisatsioonid: EAS-i Soome esindus, Eesti Instituut Soomes, Soome Eesti-ühingute Liit, Tartu Ülikooli esindus ning Tuglase Selts.
Reedel, 17. septembril oodatakse kõiki Eesti Maja avamispidustustele. Uksed on avatud juba alates kella 10, mil külastajad saavad tutvuda Estonian Design Showroomiga – Eesti Disanerite Liidu eestvedamisel valminud ülevaatlik näitus Eesti disainerite loominguga läbi keskuse kolme korruse. Lastetoas esinevad Eesti Maja muusikastuudio laululapsed, peetakse maha kakskeelne muinasjututund, EAS-i Turismiarenduskeskuse esinduses on võimalik tutvuda Eesti turismiuudistega ning päevasesse programmi mahub veel nii mõndagi põnevat.
Eesti Maja pidulikul avamistseremoonial kell 16 lausuvad tervitussõnad mõlemate maade kultuuriministrid, Tallinna linnapea ning Helsingi abilinnapea, Eesti suursaadik Soomes, sõna saavad ka maja organisatsioonide esindajad. Vahepalaks kõlab muusikat Tallinna poistekoorilt. Kell 18 on kõik oodatud Kattilahalli, kus Eesti Maja avamise puhul esinevad Kauko Röyhkä, Singer Vinger ning õhtu lõpuks keerutab plaate DJ Otso Kantokorpi. Avamispäeva programm on nähtav Eesti Maja koduleheküjel www.eestimaja.fi.
Pressikonverents Eesti Maja galeriis algab kell 12, kus lisaks maja asutuste esindajatele vastavad ajakirjanike küsimustele ka Eesti filmirezissöörid – 18. septembril Helsingis algava Rakkuatta&Anarkiaa filmifestivali esimese päeva teemaks on Eesti. Festivali programmis on tänavu koguni viis täispikka filmi ning traditsioonilist Eesti filmide teemalist klubiõhtut veedetakse samuti 18. septembril Dubrovniki klubis.
Suvilahti – uus ja arenev Helsingi kultuuripiirkond
Helsingi Eesti Majja on lihtne tulla, see asub Suvilahtis, Sörnäisten rantatie piirkonnas. Kesklinnast kiviviske kaugusel asuv Sörnäinen on ajalooliselt esimene Helsingi tööstuspiirkond, kuhu 1909. aastal ehitati Suvilahti soojusjõujaam ja järgneval aastal ka gaasivabrik. Kuigi Sörnäineni piirkonna ilme on aastate jooksul kõvasti muutunud, toodetakse seal tänaseni helsinglastele soojust ja elektrit. Suvilahtist on praeguseks saanud aga Helsingi linnavalitsuse arendusprojekt, mille sihiks on loomemajanduse arendamine endises tööstuspiirkonnas. Juba praegu tegutseb siin kümneid kunstistuudioid ja muid kultuuriasutusi ning kompleks laieneb pidevalt. Seetõttu on see lausa ideaalne ka Eesti Maja asukohaks. „Avatav Eesti Maja on järjekordne ja oluline teetähis Eesti–Soome suhetes: Ja mitte ainult kultuurisuhteid silmas pidades, see läbimurre on märksa sügavama tähendusega,“ kommenteeris Eesti Instituudi direktor Mart Meri. „Helsingi Eesti Majast on kõneldud aastaid. Nagu ka vastupidi – Soome majast Tallinnas. Nüüd oleme jõudnud esimese tulemuseni,“ ütles Meri.
Eesti Maja – Viro-keskus
Eesti Majas on suve jooksul end sisse seadnud Tuglase selts, Soome Eesti Seltside Liit, Eesti Instituudi esindus Soomes ning EAS-i Helsingi esindus. „Muidugi on kahju maha jätta legendaarne aadress Mariankatu 8, Tuglase seltsi kauaaegne asukoht, mis on tähtsat rolli mänginud Eesti lähiajaloos ja kus on asunud ka instituudi büroo, ent uued ruumid pakuvad tegutsemiseks võrratult paremaid võimalusi,“ sõnas Mart Meri.
Samuti avab majas alates 1. septembrist oma esinduse Tartu Ülikool. “Soome ülikoolid on aastakümnete jooksul olnud Tartu Ülikoolile asendamatuteks partneriteks. Ka täna töötab Tartu Ülikoolis mitmeid Soome õppejõude ning meie välisüliõpilastest moodustavad suurima osa just Soome tudengid,” kommenteeris esinduse avamise otsust ülikooli rektor Alar Karis. “Tartu Ülikooli esinduse loomisega Helsingisse soovime oma õppe- ja teadustöö kontakte Soome partneritega veelgi elavdada, et sellest võidaksid mõlema riigi üliõpilased, õppejõud ja teadlased. Märkimisväärset lisandväärtust loob kindlasti ka Tartu Ülikooli asumine Helsingi Eesti Majja ja tihe koostöö teiste Eestiga seotud asutustega, kellel on samuti oluline asend Soome ühiskonnas Eesti kultuuri ja hariduse edendamisel,” sõnas Alar Karis.
Eesti Majas on ruumi näituste eksponeerimiseks, muusikaürituste korraldamiseks, koosolekute, seminaride ja koolitusürituste pidamiseks, avardub ligipääs Tuglase seltsi tähelepanuväärselt mahukale raamatukogule. Lisaks on Eesti Majas avatud ka EAS-i Turismiinfokeskus, kust Soome tarbija saab infot ja nõuandeid Eestisse reisimise kohta. Suvilahti kompleksi juurde kuulub ka avar väljak, mis sobib mitut laadi vabaõhuürituste korraldamiseks.
Lisaks soomlastest Eesti sõpradele hakkab Eesti Maja koondama ka pealinna piirkonnas elavaid eestlasi, keda on praeguseks üle kolmekümne tuhande. Eesti lastel Helsingis on juba võimalusi omandada kooliharidust oma emakeeles, näiteks Latokartano põhikoolis. Mõistagi on loodava kultuurikeskuse üks sihte tugevdada ka Soomes püsivalt elavate eestlaste kontakte kodumaaga. Keskuses hakkavad tegutsema mitmed eestikeelsed lasteringid, muusikastuudio, jututoad, kirjandus- ja filmiüritused.
Estonian Design House
Eesti Majale on planeeritud ka lisatiitel – Estonian Design House. Koostöös Eesti Disainerite Liiduga valmib majja Eesti disainerite loomingu ülevaatusnäitus, mille põhieesmärgiks on Eesti tootedisaini tutvustamine ja laiem tuntus Soomes ning selle kaudu laiemalt ka Euroopas. Eesti on arenev disainimaa ning Eesti Majas on esil esindusnäitus sellest, mida loovat ja originaalset disaini vallas Eestil on pakkuda. Helsingi kui tulevane maailma disainipealinn sobib selleks kohaks suurepäraselt.
Lisateave:
info@eestimaja.fi
www.eestimaja.fi