Gruusia startupid lähevad globaalseks
Kõik väikese rahvaarvuga riigid, nagu Eesti, teavad, et esimesest tegutsemispäevast alates tuleb oma startupi tegevus suunata globaalsele turule.
Sama kehtib ka Gruusia kohta ja sealsetele startuppidele on sisenemine Euroopa turule suur arenguhüpe. Esimene nn pehme maandumine on siseneda Eesti turule või kasutada meie startup ökosüsteemi oma ettevõtte arendamisel.
Kuidas ja mis on peamised võimalused alustada startup ettevõtlust Eestis või teha äri eestlastega? Seda selgitasime Gruusia startuppidele infoseminaril 5. oktoobril Tbilisis.
Seminar toimus koostöös Loov Eesti, Creative Caucasuse ja GITA-ga (Georgian Innovation and Technology Agency). Seminari avasid Eesti Vabariigi erakorraline ja täievoliline suursaadik Gruusias Pr Riina Kaljurand ning Iisraeli erakorraline ja täievoliline suursaadik Hr Ran Gidor.
Avasõnad lausus Gela Suli, Creative Caucasus juht ja Loov Eesti pikaajaline partner. Gela rõhutas, et Eesti kui väikeriigi kogemus on Gruusiale suureks eeskujuks ja meie teadmiste kasutamine startup ökosüsteemi väljaehitamisel Gruusias on hindamatu väärtusega.
Osalejad said ülevaate Eesti startup ökosüsteemist, turu võimalustest ning Eestis registreeritud startuppidele pakutavatest toetusprogrammidest ja investeeringute kaasamise võimalustest.
Väikeettevõtete ärikonsultant Toomas Roolaid selgitas, kuidas Gruusia startupid saaksid kasutada e-Eesti võimalusi, olles teadlikud startup viisa või e-Residentsuse programmidest. Narva Creative asutaja, innovatsioonikeskuse OBJEKT ja Prototroni juht Jana Budkovskaja tutvustas Prototroni fondi tegutsemispõhimõtteid ja algatusi startup kogukonna rajamisest.
Investorite vaadet startuppidele ehk mida investorid ootavad, selgitas riskikapitalifondi Change Ventures partner Yrjö Ojasaar.
Kuidas aga hakata astuma esimesi samme, et sinu ettevõtmine üldse oleks valmis välisturgudele minema? Eva Leemet tutvustas PESA Virtual Academy veebipõhist koolitusprogrammi, mis kohe-kohe jälle alustab.
Huvi käsitletud teemade vastu oli väga suur ja osalejad aktiivsed. Küsimused said vastused ja loodetavasti kuuleme peagi Gruusia startuppide edulugusid.
Seminari organiseerisid Loov Eesti, Creative Caucasus, Tehnoloogiapark GITA.
Seminari läbiviimist toetas Välisministeerium arengu- ja humanitaarabi vahenditest