Ettevõtluse sõbralik kasvulava – Loomeinkubaator
Alustava ettevõtte jaoks on inkubaatori poolt pakutav ettevõtlusalane tugi suurepärane võimalus oma äri struktureerida, arendada ning kontakte luua. Järgmisel nädalal toimuval TeamLabi tootearendusnädalalõpul saab üks osaleja 6-kuulise ettevõtlustoe Tallinna Inkubaatoritelt. Uurime, mida inkubaatorites siis õigupoolest tehakse.
Kõik algab mõtlemisest
Tegelikult algab ettevõtja teekond suhtumisest – mõttest, et saaksid hommikul üles ärgata ja alustada tööpäeva iseenda äri jaoks. Kus ise oled enda ülemus ja aja planeerija, ise vastutad ja kannatad välja kriitika ning ebaõnnestumised. Kui ärevus ja entusiasim saab võitu hirmust, siis oled valmis suureks muutuseks oma elus – valmis alustama ettevõtja teekonda.
“Oluline on, et sul oleks tahe. Tahe teha tööd ja olla kannatlik ning järjekindel. Vajalik on ka oskus, teadmine või anne, mis on sinu ettevõtmise alustala. Kõike ülejäänut saame sulle õpetada inkubaatoris,” rääkis Tallinna Inkubaatorite turundusjuht Katrin Jaaska.
Tallinna Ettevõtlusinkubaatoritega liitumine on Katrini sõnul lihtne. “Esimesena tuleb äriidee selgeks mõelda, panna paika võimalikult realistlik plaan ja kaardistada enda võimalused. Ebakindlustunne selle kõige juures on loomulik. Inkubaator aitab sind vajadusel ning annab vajalikku nõu, juhib tähelepanu kitsaskohtadele. Siiski – pea meeles, et ratsa-rikkaks-skeeme ei ole olemas,” selgitas Katrin.
Lisaks ettevõtluse baasteadmistele aitab inkubaator konsultatsioonide, professionaalsete nõuannete ja soodustustega. “Koos paneme paika ettevõtte personaalse „treeningkava“, treenime Su vaimu ja mõistust. Ja kui Sinu äri ei ole veel nii edukas, kui Sa soovid, et see oleks – siis koos jõuame Sinu eesmärgini,” julgustab Katrin.
Inkubaatori pereliikmed hakkavad igapäevaselt koostööd tegema personaalse konsultandiga. “Tegelikkuses on abiks terve meie meeskond– teised professionaalsed konsultandid, jurist, turundaja ja finantsguru. Lisaks inkubaatori meeskonnale on ideede reaalsuseks muutumist toetamas ärimentorite võrgustik. Need on inimesed, kes on enda elus kogenud nii äriedu kui ka ebaõnnestumist, nad oskavad ja tahavad enda kogemusi edasi anda,” rõhutas Katrin tugimeeskonna olulisust.
Samm-sammult ettevõtjaks
Inkubaatori teenused on jagatud kolme moodulisse. Stardimoodulis aitab personaalne konsultant leida vastuseid küsimustele nagu «Mis probleemi ma lahendan?», «Kellele ma seda teen?», «Kuidas ma seda müün?» Mooduli jooksul toimuvad praktilised koolitused ja töötoad, kus saab nõu küsida erialaspetsialistidelt.
Kui need teemad on selged, siis on õige aeg siseneda kasvumoodulisse, kus peamiseks eesmärgiks on äri edasi arendada. Inkubaatoris pakutakse lisaks traditsioonilisele konsultatsioonile ning koolitusele tuge turu-uuringute läbiviimisel, tootearenduses, vajadusel ekspordiplaanide koostamisel ning spetsiifilises täiendõppes.
Terviklik keskkond loomeettevõtjatele
“Head mõtted tulevad ikka toetavas keskkonnas. Inkubaatoris anname sinu ärile ka füüsilise „kodu“ paigas, kus sind ümbritsevad teised kaasteelised. Nendega saad diskuteerida, mõtteid vahetada ning edusammude üle rõõmu tunda,” rääkis Katrin inkubaatorite infrastruktuurist. Nii ongi loomeettevõtted koondunud Veerenni tänaval asuvasse Loomeinkubaatorisse, kus tegutsevad erinevad ateljeed ja stuudiod. Enda tööruumidest välja astudes saab kohe sarnase valdkonna inimestega juttu puhuda. Lisaks asuvad Tallinna Inkubaatorid Ülemistel ja Koplis.
Tallinna Loomeinkubaatoris tegutsevad näiteks moeloojad Lilli Jahilo, Liina Stein ja Kaidi Kuur, naha- ja kotidisainer Kadri Kruus, ehtekunstnik ja brändi New Vintage by Kriss asutaja Kriss Põldma, käekottide disainer Julia Korovina – Hõbenõel 2013 nominent ja brändi Jukocute looja. 2012. aasta detsembrikuus avas Tallinna Loomeinkubaator ka moepoe ZERO°, mis on müügikanaliks just nimelt oma ettevõtjateed alustavatele moevaldkonna loovisikutele. Loomeinkubaatoris tegutsevad ka koomiksijoonistaja Artista, arhitektibüroo Andres Mikker, loovagentuur Algus, animafilmide tootja Fork Film, didigitaalsete meedialahenduste looja Mobile Digital jpt.
“Minu jaoks on Loomeinkubaator koht, kus saan nõustamist ja abi oma “võitluses” bürokraatia ja paberimajandusega Nii jääb mul rohkem aega tegeleda sellega, mida naudin – disainida ehteid ja suhelda oma klientidega. Oluline on ka Inkubaatori vahetu, sõbralik ja samas professionaalne õhkkond,” avab Kriss Põldma tagamaid, miks ta otsustas inkubaatoriga liituda.
Remy Konimois agentuurist Algus tunnistab, et inkubaatori abil suudetakse läbida ka kõige tüütumad etapid, mis ettevõtlusega alustamisega kaasnevad. Samuti tekib mõnus ühtsustunne nii enda meeskonnaliikmete vahel kui ka terve inkubaatoripere liikmetega – kõik tegutsevad endale püstitatud eesmärkide nimel, näevad vaeva ja nad ei ole sellel raskel teekonnal üksi.
“Kui oled jõudnud nii kaugele, et oled otsustanud enda elu muuta ja hakata iseenda tööandjaks, siis meie toetame sind. Nõu ja teadmistega. Optimismi ning usuga sinu ideesse. Sa saad hakkama!,” julgustab Katrin alustavaid ettevõtjaid oma võimalusi uurima.
Loe Tallinna Inkubaatorite tegemiste kohta lähemalt: inkubaator.tallinn.ee