Et sihtturul sisseelamine oleks lihtsam ja julgem

24. august, 2010
anulohmusEelmisel kuul laines Tallinna Ettevõtluse Toetamise ja Krediidi Haldamise Sihtasutuse partnervõrgustik Leetu ja kavandab peagi laieneda ka Soome, Rootsi ja Lätti. Küsisime ettevõtluskonsultandilt ja ESA juhatuse liikmelt Anu Lõhmuselt, mida inkubatsioonikeskus alustavatele ettevõtjaile pakub.

Millised on inkubatsioonikeskuse võimalused alustavatele loovettevõtjale?

ESA Loomeinkubaatoris saab alustav ettevõtja abi oma äriga alustamisel ja selle arendamisel. Et kavandatav äri kindlatele rööbastele seada ja sihikindlalt liikuma lükata, on soovitatav omandada baasteadmised ettevõtlusest ja koostada põhjalik äriplaan – ettevõtjate hulgas väga populaarne ettevõtluse baaskoolitus algab ESA –s taas septembris. Inkubaatoriga liitunud ettevõtja saab endale isikliku konsultandi, kelle abiga esimesed sammud ettevõtluses on lihtsamad. Abi saab ka erialaspetsialistidelt, sh finantsides, turunduses ning juriidikas; vajadusel saab ESA toel kasutada välisekspertide nõuandeid või osaleda erinevatel huvipakkuvatel koolitustel. Tallinna Loomeinkubaator korraldab regulaarselt rahvusvahelisi ja kodumaiseid seminare ja koolitusi aktuaalsetel teemadel; võrgustumis-ja kontaktüritusi partnervõrgustiku loomiseks ning õppe- ja ärireise välisriikidesse nii kultuuriliste- kui eksportsidemete tihendamiseks. Üha enam arendame ja pakume ühisturundustegevusi ettevõtete toodete-teenuste reklaamiks ja müügiks. Näiteks sel kevadel korraldasime koostöös Baltika Moetänavaga Loomeinkubaatori rõivadisainerite näitusmüügi LoomeMood. Kohe-kohe on valmimas nii veebi-kui trükiversioonis mitmekeelne professionaalne kataloog, kus tutvustatakse ettevõtjaid endid, nende tegevust, tarbijaile pakutavat ning ka loomingut.

Baltika Kvartalis asuvas Loomeinkubaatoris on võimalik üürile võtta ka stuudioruum kas töökojaks või bürooks. Kõigi inkubaatori liikmete kasutuses on nõupidamiste- ja puhkeruumid, erialane perioodika, multifunktsionaalsed kontoriseadmed ning vastuvõtusekretäri teenus. Inkubaatori ruumides koos tegutsedes on tekkinud ettevõtete vahel positiivne sünergia nii ühistegevuste näol kui ärialasetes välejundites. Loomeinkubaatori teenustest loe lähemalt http://www.esa.ee/est/teenused/arialustusteenused

Kui palju inkubante tänaseks Tallinna erinevates keskustes tegutsevad?

Täna kasutab Loomeinkubaatori teenustepaketti 36 erinevat ettevõtet: veebidisaineritest ehtekunstnikeni, esindatud on pea kõik loomemajanduse valdkonnad.

Mida on vaja teha selleks, et ESAsse inkubandiks saada?

Esimese sammuna tuleks ettevõtlusega aalustada soovijal läbi mõelda, millised on Tema tugevused, oskused ja teadmised ning kogemused – olgu siis tööalased või hobitegevuslikud. Seejärel võiks enda jaoks sõnastada vastused järgmistele küsimustele: Mida, miks, kellele ja kuidas teen? Järgmiseks märksõnaks on planeerimine, seda nii tegevuste kui ka tegevusi toetava ressursi (sh kindlasti rahaline) osas – aga selle sammu juures ongi juba otstarbekas inkubaatori poole pöörduda.

Inkubatsiooniteenuste  taotlusvormil tuleb paari sõnaga kirjeldada oma äriideed ja kuidas kavatsed seda teostada. Taotlusvorm on kättesaadav ESA kodulehel http://www.esa.ee/cms-data/upload/files/Inkubatsiooniteenuse_avaldus_2009.pdf ja taotlusi saab esitada aastaringselt. Meie konsultandid viivad läbi idee esmaanalüüsi ning selle turusuutlikkuse korral võetakse ettevõtja eelinkubatsiooni. Eelinkubatsiooni raames toimub ligi 70-st akadeemilisest tunnist koosnev ettevõtluse baaskoolitus, mille jooksul äriideest juba äriplaan vormub koos kõigi vajalike lisadega, sh turundusplaan ja rahavoogude prognoos. Äriplaani koostamisel kasutatakse unikaalset majandustarkvara iPlanner, mille abil on mh võimalik luua erinevaid, ettevõttele sobivaid finantsmudeleid. Koolituse käigus osutatakse suurt tähelepanu ka enda äriidee esitlusele, et partneritele või ka investoritele end tutvustades hätta ei jääks. Inkubaatorisse saamiseks tulebki oma plaani esitleda ekspertide komisjoni ees, mis on ühtlasi inkubaatorisse saamisel otsustavaks.

Teie partnervõrk täienes Leedus, mida see tähendab ja milliseid lisavõimalusi ettevõtjaile see pakub?

ESA sõlmis koostööleppe Leedu Northtowni Tehnoloogiapargiga. Eelkõige tähendab see inkubaatorite vahelisi ”pehme maandumise” pakette ettevõtjatele. Kokkuleppe raames saab välisturule laieneja soodsalt kasutada vastava maa inkubaatori teenuseid, näiteks turu-uuringute võimalust, äripindade kasutust või kontaktvõrgustikus osalemist – igal juhul on sellisel moel võõral maal sisseelamine nii ekspordialustamise kui igapäevaolme mõttes lihtsam ja julgem. Sügisest avanevad sarnased võimalused ESA inkubaatorite ettevõtjate jaoks ka Soomes, Rootsis ja Lätis.

Millist raamatut soovitaksite alustavale loovettevõtjale ja inimesele, kes soovib loovettevõtjaks hakata?

Märgin ära ühe väga hariva maailma majanduse- ja kultuurilugu käsitleva teose ”Rikkuse fenomen” Detlef Gürtlerilt. Raamat pakub mõnusat lugemist kindlasti mitte vaid ettevõtjaks pürgijale, aga kõigile, kes tahaksid majandusprotsesside toimimisest rohkem teada saada – ja seda väga lihtsas ja jutustusele omaselt põnevas keeles.