Entrum: loomemajandus on ettevõtlike noorte lemmikvaldkond
2010 aasta sügisel käivitati Eesti Energia noorte ettevõtlikkuse arenguprogramm ENTRUM, mille eesmärk on innustada noori ise oma elu juhtima ning arendada iseseisvaks elu juhtimiseks vajalike sotsiaalseid kompetentse ja oskusi.
Üleriigilise programmi tegutsemispiirkonnaks oli õppeaastal 2010/2011 Ida-Virumaa. Programmis osales kokku 644 eesti ja vene emakeelega üldharidus- ja kutsehariduskoolide õpilast vanuses 15-17.
Programm pööras erilist tähelepanu noorte ettevõtlikkuse arendamisele ja rakendamisele loomemajanduse valdkonnas. Loomemajandusprojektide rohkuse tõttu moodustati kolm vastava valdkonna ettevõtlikkuse laborit: disain, muusika ja ürituste korraldamine ning meedia. Kokku sai ettevõtlikkuse õpet kolmes laboris 214 noort, kes algatasid ja viisid ellu 50 projekti.
ENTRUM programmi ettevõtlikkusprojektide konkursi „Olen ettevõtlik!“ finaali jõudis 7 muusika ja ürituste korraldamise-, 7 disaini- ja 2 meedialabori projektimeeskonda.
Žürii valis konkursi võitjaks erikategoorias: „Loomemajandus: muusika ja ürituste korraldamine“ projektimeeskonna Rock Age Narvast (projekti põhijuhendaja Martin Merilaine). Projekti idee oli organiseerida Narvas Ida-Virumaa noorte rock-festival nimega Rock Age. Festivali esinejateks olid 14-20-aastaste noorte rockbändid, kes valiti välja demode põhjal. Kohustuslikuks tingimuseks oli nn „elava“ muusika esitamine.
Kategoorias „Loomemajandus: meedia“ valiti parimaks projektimeeskonnaks Aplause (põhijuhendaja Natalja Kitam). Tegemist oli ülemaakonnalise projektiga, mille ideeks oli samuti muusikafestival korraldamine, kuid lisaks loodi ka festivali toetav ja kajastav elektrooniline ajakiri. Projektimeeskonna sõnul on nende festivali eesmärk demonstreerida Eesti riigi noorte muusikute ja heliloojate annet. Festivali ideed levitati elektroonilises ajakirjas, kuhu noored kirjutasid ise lugusid andekatest noortest muusikutest ning jagasid kasulikku informatsiooni selle kohta, kuidas oma võimeid parimal moel rakendada. Ajakiri oli ka festivali reklaampinnaks ning teenis lisaks ka huviliste kaasamise eesmärki.
Kategoorias „Loomemajandus: disain“ valiti parimaks projektiks Vintage Kohtla-Järvelt (põhijuhendaja Kaire Jakobson). Projekt ideeks oli muuta vanad, kasutud ja silmapaistmatud asjad ilusateks, vajalikeks ja säravateks. Noored pühendusid oma projektis eelkõige Kohtla-Järve Ahtme Gümnaasiumile rõõmsa ja stiilse miljöö loomisele. Meeskonna sõnul oli nende projekti eesmärk teha kool erksamaks ja huvitavamaks, andes ruumidele sära ja individuaalsuse vanade savist lillepotide jms abil.
Projektimeeskond Vintage sai ka LOOV EESTI eriauhinna ning võimaluse tutvuda Tallinna loomemajanduse valdkonna esindajate ja tegevustega.
Tänavu tegutseb ENTRUM Lõuna-Eestis ning järjekordselt sai kinnitust tõdemus, et loomemajandus on vaieldamatult elluastujate lemmikvaldkond oma ettevõtlikkuse arendamiseks.
ENTRUM Lõuna-Eesti pakub noortele võimalust õppida projektijuhtimise oskusi kahes loomemajanduse laboris: „Loomemajandus: disain“ ja „Loomemajandus: muusika ja ürituste korraldamine“. Kokku osaleb kahe labori töös 203 noort, kes arendavad 50 loomemajanduse valdkonna projektiideed.
Pikaajalises perspektiivis on ENTRUM programmi eesmärk viia noori ettevõtlikke inimesi kurssi loomemajanduse valdkonna toimimispõhimõtetega ja aidata luua kontakte noorte ja loomemajanduse arendamise tugistruktuuride vahel.
Tänavu on ENTRUM loomemajanduse valdkondade patroon-organisatsioonideks LOOV EESTI, ESA, Tallinna Loomeinkubaator, Tartu Loomemajanduskeskus, Viljandi Loomeinkubaator, PÖFF, TallinnMusicWeek, British Council ja KAOS arhitektid.