Elena Zelentsova: Venemaal strateegilist plaani loomemajanduse arendamiseks ei ole

21. oktoober, 2011

altKonverentsi Creative Entrepreneurship for a Competitive Economy raames viibib Eestis Venemaa loomemajanduse ekspert Elena Zelentsova, Vene Loovtööstuste Agentuuri juht. Loov Eesti viis Elenaga läbi lühiintervjuu.
Mida on teinud Venemaa, et loomemajandust strateegiliselt arendada?

Strateegilist plaani loomemajanduse arendamiseks Venemaal pole. Olemas on küll mõnede piirkondade strateegilised kavad, kuid neid on väga vähe. See on kahtlemata murettekitav, kuna toob kaasa endaga kaasa ka loovtöötajate ajude äravoolu – nad siirduvad näiteks Londonisse või New Yorki.

Millest peaks riik alustama, et loomemajandust strateegiliselt suunama hakata?

Nagu oma ettekandes ka välja tõin, peaksid poliitikakujundajad esmalt püüdma vastata kolmele järgnevale küsimusele:

–       Kuidas ülesse ehitada loometööstust, kuid puudub nõudlus loominguliste toodetele?

–       Kuidas arendada loometööstust kui puudu on nii talendikatest tegijatest, talente koolitavatest haridusasutustest ning need vähesetki, kes on olemas, suunduvad maailma metropolidesse (ajude äravool)?

–       Kuidas arendada loomemajandust kui puudu on investeerinmmismehhanismidest ja –vormidest?

Püüdes leida vastuseid neile küsimustele, peaks igaüks mõistma, et strateegilise suuna välja töötamine on äärmiselt kompleksne ning ühte valemit siin pole.

Olukord pole siiski täiesti lootusetu. Oma ettekandes tõite mitmeid põnevaid näiteid edukalt elluviidud projektidest Venemaa erinevatest piirkondadest loomemajanduse valdkonnas.

Nii see tõesti on – peame säilitama optimismi ka keerulistes situatsioonides. Tooksin eraldi välja kaks projekti.

Esimene neist on Permi linna projekt, kus eesmärgiks oli linnakeskkonna muutmine ja kaasajastamine. Tegemist oli tõsise väljakutsega, sest võite vaid ette kujutada, kuivõrd võigas nägi välja nõukogude liidu jäänukeid täis linnaruum. Projekti käigus loodi Permi Disainikeskus, mille juhtimisel viidi ellu muudatused. Näiteks kuulutati välja rahvusvaheline konkurss uute bussipeatuseste kujundamiseks. Palju täiedeti linnaruumi kaasaegse kunstiga, mis lõi positiivse ja emotsionaalse sideme linna ning selle elanike vahel. Samuti kujundati uued linna reklaammaterjalid. Võib kindlalt väita, et linn sai kaasaegse näo ning kodanikud on selle üle uhked.

Teise näitena tõstan esile Karelia kunsti- ja käsitöövõrgustiku projekti. Selle raames loodi piirkonnale uuenduslikud suveniirid, mis said hea vastukaja nii sise- kui välisturistidelt.

Intervjueeris Piret Potisepp

VAATA LISAKS: 
Pildigalerii
Blogi, presentatsioonid ja materjalid 
Artiklid eesti keeles
Videoklipp
President Toomas Hendrik Ilvese kõne