Eestlased osalevad Norras unikaalsel jäämuusika festivalil

20. detsember, 2013

icemusic terje isungset16.-19. jaanuarini peetakse Norras Geilo linnas täiskuu valgel 9. rahvusvahelist jäämuusika festivali, mille algatajaks on mainekas impromuusik ja löökpillimängija Terje Isungset. Esmakordselt aitavad festivali meeleolu luua jääst ja lumest taiestega eesti kunstnikud Elo Liiv, Leena Kuutma ja Mari Hiiemäe.

Oslo ja Bergeni vahel asuv idülliline mägilinnake Geilo on võõrustanud jääfestivali raames aastate jooksul muusikuid pea igalt kontinendilt, samuti filmigruppe ja ajakirjanikke üle maailma, keda võlub teadmine, et iga hetk sellel festivalil on unikaalne ning et tegemist on keskkonnasõbraliku kontseptsiooniga. Muusikuid köidab võimalus improviseerida vaid nende jaoks kohalikust jääst voolitud pillidel jääst ehitatud laval, kus ka valgusrežii eest hoolitseb loodus – virmalised.  

2014. aasta festivali keskmes on esmakordselt musitseeriv jääpillide orkester, millele on spetsiaalse teose kirjutanud Terje Isungset. Festivali programm tervikuna on esinduslik, sest jäälaval improviseerivad Põhjamaade impromuusika eliiti kuuluvad Arve Henriksen, Eldbjørg Raknes, Svante Henryson, Sidsel Walstad, Lena Nymark, Trio Mediaevalist tuntud lauljatar Anna Maria Friman jt. Igal aastal voolitakse jääst ka üks eriline fantaasiapill. 2014. aasta instrument kannab nime TalaTuT, mida mängib trompetist Arve Henriksen.

Eestlaste koostöö Terje Isungsetiga algas Tallinnas Euroopa kultuuripealinna aasta raames toona üheks edukamaks eksperimentaalseks improprojektiks hinnatud „Klaasimaailmaga“, kus osalesid Eesti tunnustatud klaasikunstnikud. Ebatraditsiooniliste materjalide kasutamine muusika loomisel on Isungseti jaoks väga loomulik. Nii köidab teda ka looduslik jää, mis veest tekkiva ja veeks muutuva materjalina sunnib materjali eluaja järgi tegutsema – instrumendid lubavad tekitada helisid vaid lühikesel perioodil kuni sulamiseni.   

Eesti kunstnike ülesandeks on luua festivalipaika lumest ja jääst objekte, mis jäävad linnarahvale ja külalistele imetleda kuni jää sulamiseni. Tunnustatud skulptorLeena Kuutma on teinud jää- ning lumeskulptuure Eesti, Soomes ja Lätis. Ta on osalenud 25 skulptuurisümpoosionil nii Eestis kui ka rahvusvaheliselt. Kuutma töid on kollektsioonides nii Eestis, Saksamaal, Austrias, Türgis, Taanis, Lätis kui ka Leedus.

Elo Liiv on mitmekülgne skulptor ja pedagoog, kes on õppinud ka Rootsis, Hispaanias ja Soomes ning töötanud Eesti Kunstiakadeemia skulptuuriosakonna dotsendina. Liiv on ka üks Tallinna Valgusbiennaali eestvedajaid. Tartu Kõrgema Kunstikooli 4. kursuse skulptuuritudeng Mari Hiiemäe on jää ja lumeskulptuuride tegemisega kokku puutunud seni vaid Eestis. 2014. aasta veebruaris osaleb ta rahvusvahelisel lumeskulptuuride valmistamise võistlusel Winnipegis Kanadas. 

Eesti skulptorid jõuavad Geilosse juba 13. jaanuaril, et alustada skulptuuride vormimist. Festivali muusikaprogramm algab 16. jaanuaril. Meie skulptorite ettevõtmisi Geilos saab jälgida nädala jooksul Silver Music Productioni Facebooki lehel.   

Lisa jäämuusika festivali kohta

www.icemusicfestival.no