Eesti ja Ukraina on lähedasemad kui ei iial varem
Sõjas oleva Ukraina riigi toetamine on aktuaalne teema pea kõigis eluvaldkondades. Loomemajanduse valdkonnas saame panustada läbi programmide, mis mõeldud sealsete loomeettevõtete toetamiseks, ja tegevustega, mis suunatud Ukraina sõjapõgenikele Eestis.
Museum in the Dark – nägemispuudega inimesele
Loov Eesti on viimastel kuudel pakkunud House of Europe’i ellu kutsutud ettevõtlusprogrammis Eesti erialaekspertide mentorlust Ukraina loomeettevõtetele. Programmis osales 16 ettevõtet väga laial loomemajanduse skaalal – film, muusika, muuseumid, disain, moekunst, etenduskunstid, loovagentuurid jne.
Kokku pakkusid Eesti eksperdid 29 tundi veebikohtumisi, mille käigus vahetati kontakte, arutleti koostöövõimaluste üle, jagati näpunäiteid ja teadmisi e-residentsuse, maksunduse, ettevõtlustingimuste, koostöövõrgustike ja paljudel teistel teemadel. Paljudele oma valdkonna tipptegijatele oli mentorkohtumise formaat esmakogemus, kuid kindlalt positiivne.
Ukraina ettevõtjad on tuleviku suhtes optimistlikud ja teevad plaane, kuidas oma toodete ja teenustega Euroopa turule laieneda. Tõuke selleks on andnud Euroopa Liidu kandidaatriigi staatus, mis avab kultuuri- ja loomemajandussektorile uued turud ning võimalused rahvusvaheliseks koostööks Euroopa Liidu liikmesriikidega. Koostööprojektide rahastamiseks avanevad uued võimalused järkjärgult.
Positiivne ellusuhtumine ja selged eesmärgid aitavad Ukraina inimestel hoida oma vaimset tervist ning majanduslikult pärast sõja lõppu kiirelt taastuda. Kultuuri- ja loomesektori tegevus on ellujäämiseks oluline kogu riigile, sest kultuur on rahvuse püsimajäämise ja elujõulisuse võtmetegur.
Mitte vähem olulised on ka sõja tõttu Eestisse jõudnud ukrainlastele suunatud lõimumisprogrammid, kus esikohal on haridus ja töökohad, kuid siis ka ettevõtlus, sest kui inimesel on soovi ja kogemusi ettevõtluses, on ise endale töökoha loomine igati loogiline samm.
Eesti ettevõtluskeskkond on selleks valmis, sest juba enne ukrainlaste saabumist oli meil ju tegemist muukeelse elanikkonna ettevõtlust toetavate programmidega. Sellega on tegelenud ka Loov Eesti.
Järgmisel aastal jätkame koostööd Ukraina partneri – House of Europe programmis, kuid otsime ka võimalusi, et avada loomeettevõtjatele arendusprogramm Eestis.
Hoiame pöialt, et sõja lõpp saabuks võimalikult ruttu, ja teeme kõik endast oleneva, et meie sõpru Ukrainas aidata.
SLAVA UKRAINI!