Jõulukuu Eesti Vabaõhumuuseumis
Jõuaks, jõuaks jõulud tulla, nika-näka, näärid tulla. Vabaõhumuuseumis on ka sel aastal põhjalik jõuluprogramm.
* 4.detsember kell 10-15 – Vana maamaja päev. Esinejad ja teemad: Elo Lutsepp – Projekti HELTH tutvustus; Joosep Metslang – Vana elumaja tehniline olukord; Mart Keskküla – Puit- ja kivihoonete remonttööde projekteerimine; Indrek Värv – Akende ja uste restaureerimine; Alar Valge – Küttekehade ehitus ja hooldus. Uus Tuleohutusseadus; Jüri Kuusmann – Hooajaliselt või aastaringselt kasutatava hoone siseviimistlus.
Vajalik registreerumine. Lähem info www.evm.ee.
* Jõuluküla Eesti Vabaõhumuuseumis toimub 18.–19. detsembril kell 11–16. Osa saab vana aja jõuludest rehemajas ja rannarahva juures, 1930. aastate jõuluettevalmistustest ning toomapäeva toimetustest. Kõneldakse sellest, mida tähendasid talsipühad setudele. Jõuluks saabub koju soldat Türgi sõjast, kel pajatada uudiseid laiast ilmast ja keda ka kodused mitmel moel üllatavad. Sutlepa kabelis saab kuulata jõulukontserte; oma lähedastele, sõpradele ja tuttavatele on võimalik jõulutervitusi saata pühadepostkontorist Kuie koolis. Nagu ikka, saab sõita hobusega ja Kolu kõrtsis maitsvaid jõuluroogasid mekkida. Täpsem info: http://www.evm.ee/id/289/
* Kogume vanu jõuluehteid! 19. sajandi viimasel veerandil, kui üha rohkem talusid päriseks osteti ja maameeski tihemini linnakaupa muretses, muutus taluelu tuntavalt. Jõuluaega hakati üha enam tähistama ka kuuse tuppatoomisega. Esialgu kaunistati jõulupuud enamasti söödavaga – vorstirõnga, õunte ja kommidega, 19.–20. sajandi vahetusel aga ostsid jõukamad linna ja mõisa eeskujul kaunistamiseks inglijuukseid, klaaskuule-linnukesi ja muid jõuluehteid. Et muuseumikogusse on hapraid ehteid jõudnud kahjuks vähe, teeme üleskutse lahketele annetajatele. Kui kellelgi leidub vanu, iseäranis II maailmasõja eelseid kuuseehteid või piltpostkaarte-fotosid jõuludest, siis need on väga oodatud. Ehted palume tuua vabaõhumuuseumisse, aadressil Vabaõhumuuseumi tee 12, Tallinn. Kindlasti tuleks lisada ka ehte või foto lugu: mis ajal ja kuidas ese annetajani jõudis, kellele see varem kuulus, mõni esemega seotud seik, samuti annetaja nimi, telefoninumber, e-mail, vanus, elukoht. Kõik jõuluehted, mis jõuavad meieni enne 16. detsembrit, pannakse välja näitusele vabaõhumuuseumi jõulukülas. Muidugi võib ehted ja postkaardid kaasa tuua ka jõulukülla tulles. Edaspidi saavad need väärika koha Eesti Vabaõhumuuseumi kogudes.
* 26. detsember kell 15 – jõulujumalateenistus Sutlepa kabelis, õpetaja – Toomas Paul.
* 10.-12. detsembril saab Härjapea talus näha leivategu. Reede pärastlõunal panevad perenaised käärima juuretise ja seavad taigna eelkergituseks valmis. Laupäeva hommikul sõtkutakse tainast – see on vaeva ja aega nõudev töö. Siis peab tainas leivaastjas veel veidi kerkima ning alles seejärel pannakse leivad ahju küpsema. Et leib maitsev saaks, tuleb seda kasuka all pehmendada. Pühapäeval saab maitsta hääd rukkileiba! Värsket isetehtud rukkileiba saab kaasa osta Kolu kõrtsist.
* Tule laulma! Vabaõhumuuseumi laulukooli on oodatud igas vanuses lauluhuvilised, kes soovivad arendada oma vokaalseid oskusi. Individuaal- ja rühmatunnid toimuvad esmaspäeviti ja/või neljapäeviti muuseumi Kuie koolis, õhtustel aegadel. Enama info saamiseks ja osalemiseks palume võtta ühendust juhendaja Taisi Pettaiga: tel 557 6387, e-post taisip80@gmail.com.
* Hobusõit iga päev kl 10–16. Kohata võib ka põtru, metskitsi, metssiga, rebaseid, jäneseid, kährikuid jt metsaasukaid, kuid neile lähedale ei tasu minna.
Talvehooajal oodatakse külastajaid iga päev kl 10–17 (v.a 24., 25., 31. detsember ja 1. jaanuar). Avatud on muuseumi park, käsitööpood, Kolu kõrts, Kuie kool, Härjapea talu, kolmapäeviti ning nädalavahetustel Sepa talu.
Hea ülevaate muuseumist ja pakutavatest võimalustest saab vaadates virtuaaltuuri muuseumi koduleheküljel www.evm.ee (nii eesti kui ka inglise keeles).