Ringmajanduse katsetused Narvas

24. aprill, 2018

Reede õhtu Narvas.  Ilm on kevadiselt soe ja päikeseline. Oleme valmistanud ette TeamLab töötoa ja ootame osalema Ida-Virumaa käsitöömeistreid. Päevateemaks on tekstiilitootmise jääkide taaskasutus.

Esimesed osalised, kes julgevad oma ideedega välja tulla, on veidi arglikud, kuid mida aeg edasi, seda suuremaks muutub kohaletulnute  tahe ja motivatsioon midagi tõeliselt suurt ette võtta.

Õhtul komplekteerub 7 meeskonda. Algab materjalide valimine. Kasutada on nii mööblitööstuse ülejääke kunstnaha ja mööbliriide näol, hulgaliselt kõikvõimalikke nööpe, trukke, lukke jm kinnitusi ning Uuskasutuskeskusest mitu kotti uut elu ootavaid rõivaid.

Järgnev öö ei möödu kellelegi rahulikult, sest ideed keerlevad peas ja tuleb leida tasakaal innovaatilise idee ja meeskonna võimekuse vahel ning see nõuab kalkuleerimist.

Hommik on õhtust targem ja nii on hommikusöögilauas kõigil meeskondadel plaan valmis.

Ja siis see algab. Pole ammu näinud nii sihikindlat ja loovat tegutsemist. Pannakse veidi nagu pahakski, kui mentorisessiooniks tuleb oma tegevus peatada.

Kohal on ka ringmajanduse ekspertide raskekahurvägi.  Markus Vihma, ringmajanduse ärisüsteemide ja tooteinnovatsiooni ekspert, kes töötab ettevõtetega, ülikoolidega ja avaliku sektoriga.

Kerli Kant Hvass – laialdase rahvusvahelise kogemusega ekspert, kes hetkel arendab ringmajanduse valdkonda Uuskasutuskeskuse juures, on külalisteadur Copenhagen Business School’is ning nõustab ringmajanduse teemadel erinevaid ettevõtmisi ja algatusi nii Eestis kui maailmas.

Praktiseerivate disaineritena on mentoriteks Mari Lillemaa (Mari Upcycle Studio), Kaari Reimand (Story Afterlife), Laura Adamson (Adamson Lifestyle) ja Pavel Sidorenko (Upstairs).

Meeleolu on kõigil ülev ja õhkkond töine.

Laupäeva õhtuks hakkavad valmima esimesed prototüübid. Nüüd on aeg ka ärimudelile keskenduda. Jana Kukk ja Anton Ossipovski teevad ärimudelite loomise meeskondadele äärmiselt lihtsaks.  

Pühapäev on esitlemisteks. Lihvitakse oma esitlusi ja koostatakse slaide.  

Avastame, et pühapäev, 22.aprill, on rahvusvaheline Maa päev. Sellel päeval pööratakse tähelepanu just meie planeedi säästmisele ja ökoloogilisele jalajäljele, mida meie elutegevus tekitab. Mis saab veel olla parem viis seda päeva tähistada, kui tutvustada uusi ideid, mis aitavad lahendada tootmisjääkide ja prügi probleemi.

Koguneb zürii, kuhu kuuluvad  Eesti Rõiva- ja Tekstiililiit, Uuskasutuskeskus, Luminor Eesti, Adamson Design ja Loov Eesti esindajad.

Väljaandmisele läheb peaauhinnana tasuta osalemine PESA programmis, et süvitsi tegeleda ettevõtte ärimudeli, tootearenduse ja turundusega. Selle auhinna võidab projekt nimega a.Pro, mis arendas mööblitööstuse kunstnaha jääkidest põllede, lipsude ja keepide seeria restroranide teenindajatele.

Eesti Rõiva- ja Tekstiililiidu poolt väljapandud eripreemia pälvib projekt KALA, kus valmis seljakoti prototüüp noortele emadele, kuhu oli liidetud tegevusmoodul lapsele, et ootejärjekorras või ühistranspordis saaks lihtsalt pakkuda lapsele tegevust.

 

Hollandi Suursaatkonna arendusstipendiumi saab intellektipuudega noorte keskus Kaitstud Elu projekt SEONE, kus valmisid pakendite prototüübid noorte valmistatud keraamilistele toodetele. Sama meeskond saab ka Luminor Eesti eripreemia – 5 tundi ärimudeli konsultatisooni.

Adamson Design premeeris praktilise ja personaalse õmblemiskursusega meeskondada KIKI, mis oli võtnud oma ülesandeks leida kasutus toodetele, mis reeglina Uuskasutuskeskuses seisma jäävad – nt nokkmütsid ja pehmed mänguasjad jm.  Neist valmisid omanäolised kikilipsud.

Kokku esitleti 7 uut ideed, mis kõik baseerusid tekstiili ja kunstnaha tootmisjääkide või Uuskasutuskeskuse parim enne aja üleelanud toodete taaskasutamisel toorainena.

Nädalavahetuse lõpuks on kõik veidi väsinud, auhindade võitjad super õnnelikud, kuid kõigil on hinges mõnus rahulolu, et midagi olulist sai ära tehtud.

Ka suured maailma muutvad ideed saavad algused väikestest sammudest.

Järgmine TeamLab ringmajanduse teemal toimub juba septembrikuus Tallinnas, kel huvi see loeb Loov Eesti uudiskirja, et õiget aega mitte maha magada. Uudiskirjaga saad liituda www.looveesti.ee lehel.

TeamLab@ Idaviru korraldajad: Loov Eesti, Ida-Viru Loomemajanduskeskus ja Textileinventory. TeamLab on osa “Loov Eesti+Maa” programmist, mida toetavad EAS Euroopa Regionaalarengu Fondi vahenditest ja Briti Nõukogu.

Programmi sponsor on Swedbank.

« kohta 2 »