Islandi teatris esietendub kriisiaruanne
Reykjaviki linnateater alustab täna maratonetendust, mis pakub radikaalset vaheldust viimase aja repertuaarile nagu «Kuningas Lear» ja «Oodates Godot’d» – nimelt katsutakse viie päevaga ette lugeda panganduskriisi aruanne.
Islandi 2008. aasta panganduskriisi 2000-leheküljeline aruanne avaldatakse täna ning vahetult pärast seda alustataksegi teatris selle ööpäevaringse, loodetavasti 5 päeva raamesse mahtuva ettelugemisega.
Ühtegi sõna vahele ei jäeta. Ettelugemise eesmärgiks on aidata islandlastel «närida läbi» parlamendikomitee järeldused, kes on kriisi lahkamisega tegelenud viimased 15 kuud.
Organisaatorite sõnutsi ei ürita näitlejad teksti tõlgendada – eeldades, et karmid faktid selle kohta, kuidas ühest maailma jõukaimast rahvast praktiliselt üleöö majanduslik katastroofipiirkond sai, lisakaunistusi ei vaja. Sünget sõnumit silmas pidades on ettekanne juba jõutud «mustaks raportiks» ristida.
Pankureid, regulaatoreid ja poliitikuid, kes Islandi ühiste jõududega sisuliselt suureks riskifondiks muutsid, tabab lähipäevil kindlasti karm kriitika. Samas ootavad paljud huviga, kas raportis minnakse kaugemale viidetest hoolimatusele ja ebakompetentsusele ning rõhutakse ka seaduserikkumistele.
Ülemkohtu kohtunikust, parlamendi ombudsmanist ja Yale’i ülikoolis töötavast Islandi majandusteadlasest koosnev komisjon kutsuti kokku paar nädalat pärast krahhi.
Eeldatavasti keskendub raport suurelt jaolt jõukate ettevõtjate grupi Viking Raidersi tegevusele, kes ehitasid üles isiklikud pangandusimpeeriumid ning finantseerisid kõrgelennulisi välisinvesteeringuid alates Briti mänguasjakauplusest Hamleys kuni jalgpalliklubini West Ham United.
Paralleelselt raportiga on käinud eraldi kriminaaluurimine väidetavate aktsiatega manipuleerimiste, kahtlaste laenude ja terve rea teiste väärtegude suhtes.
Möödunud nädalal vallandus värskelt avalikkuse meelepaha Glitniri panga peaomaniku ja suure Briti jaekaubandussektorisse investeerija Jón Ásgeir Jóhannessoni ja tema äripartneri Pálmi Haraldssoni vastu, kelle panga likvideerimiskomitee kahjude tekitamise eest kohtu alla andis.
Kohtuasja käigus on tulnud avalikuks rida e-maile, mis heidavad valgust keerukatele finantstehingutele, mis näivad olevat kaebealuseid panga arvelt rikastanud. Ühes sõnumis ütleb üks olukorraga mitterahulolev Glitniri haldur:
«Ma ei mõista, miks me ei võiks lihtsalt laenata Pálmile 2 miljardit krooni Caymanitesse kõrvale panemiseks, enne kui ta pankrotti läheb, selle asemel, et kogu-selle… trikitamisega tegeleda.»
Jóhannessoni ja Haraldssoni kommentaaride küsimiseks kätte saada ei õnnestunud. Komisjoni raportist tõuseb ilmselt esile veel mitmeid inimesi, näiteks endine peaminister ja keskpanga regulaator David Oddsson, kes juhatas Islandi finantssektori liberaliseerimist.
Mees ilmus mullu taas avaliku elu keskele juhtiva päevalehe Morgunbladid toimetaja rollis, mis andis talle kriisijärgses olukorras suure kõlapinna. Paljud on pahased, et esitatud ei ole ühtegi kriminaalsüüdistust.
Mõned kardavad, et ka kogu kõnealune ettekanne keskendub peamiselt pahategude valgeksvõõpamisele. Samas tuleb aga tõdeda, et olukorras, kus üks uurimus on lõpule viidud ja kriminaalasigi käimas, on Island globaalse finantskriisi analüüsimises maailma riikide seas üsna esirinnas.
Copyright The Financial Times Limited 2010.