ERR: Selgusid teatri aastaauhinnad
Laupäeval tähistati mitmel pool Eestis ülemaailmset teatripäeva ning Vanemuise teatris toimuval tseremoonial tehti teatavaks teatri aastaauhinnad.
Parima lavastuse auhind läks Tallinna Linnateatrisse Elmo Nüganeni lavastusele “Meie, kangelased”. Parima lavastaja auhinna sai Elmo Nüganen lavastuste “Meie, kangelased” ja “Ma armastasin sakslast” eest, vahendas “Aktuaalne kaamera”.
Parima naisnäitleja auhinna pälvis Ülle Lichtfeldt Solange osa eest lavastuses “Toatüdrukud” Rakvere Teatris ja Katerina Izmailova osa eest lavastuses “Mtsenski maakonna leedi Macbeth”, mille tõi välja MTÜ PRO3.
Parimaks meesnäitlejaks krooniti Ago Anderson Eriku/Haraldi osa eest Endla teatri lavastuses “Ballettmeister”.
Eripalgeliste ja vokaalselt viimistletud rollide eest Mozarti ooperis “Cosi fan tutte” ja Verdi ooperis “Maskiball” rahvusooperis Estonia sai muusikalavastuste auhinna Aile Asszonyi.
Balletilavastuste auhinna said Artjom Maksakov ja Olga Malinovskaja osatäitmiste eest lavastustes “Teine sümfoonia”, “Kolm musketäri” ja “Luikede järv” rahvusooperis Estonia.
Tantsulavastuste auhind läks Mart Kangrole lavastuse “Can’t Get No/Satisfaction” eest Kanuti Gildi saalis.
Riiklikes teatrites laupäeval etendusi ei antud, kõik olid sõitnud Tartusse teatripäevapeole
Vanemuise teatris toimuv tseremoonia on muidugi teatripäeva tähistamise kõrghetk, ent üritusi jagus päeva jooksul mujalegi.
Teatri – ja muusikamuuseumis sai ekraanilt jälgida vanu teatrialaseid filmikroonikaid, haruldasi kaadreid Eesti teatri suurkujude loometeest ja teatrite ajaloost. Tänastel tegijatel on, kellelt õppida. Kahjuks on teater kaduv kunst.
“Teater on ka selline, et tuleb vaadata pigem tuleviku poole, mitte oleviku poole, ja veel vähem selles suhtes nagu mineviku poole,” ütles Eesti Näitlejate Liidu esimees Gert Raudsep. “Näitleja peab elama omas ajas, mitte minevikus, ja kõige parem on, kui ta elaks tulevikus, et ta astuks nagu sammu võrra eespool ühiskonnast – see oleks muidugi ideaal.”
Ideaali poole püüdlejaid sai täna näha Tallinnas Vene Kultuurikeskuses, kus üles astusid mitmed teatritrupid, nagu Art-Grotesk, Junost või Tallinna Toomklubi lasteteater. Paljud teenekad näitlejad on amatöörteatrist alustanud, huvi ja tahe teatrit teha on ka majanduslanguse tingimustes säilinud.
“Teatreid on hulga juurde tekkinud, eriti neid vabatruppe ja, kuidas selle kohta öelda, eks aeg näitab, mis nendest edasi saab, aga noh, lähemad paar aastat kindlasti. Ja mul on informatsiooni, et neid on veel tulemas,” rääkis Eesti Teatriliidu esimees Ain Lutsepp.
Kõik, mis teatrist alles jääb, on mälestused. Neid aitab teinekord taaselustada mõni foto, rekvisiit või kostüüm. Millalgi muutuvad needki ajalooks. Teatriajalooks. Nagu ka täna jagatavad auhinnad. Teater on väärt, et üks päev aastas on pühendatud talle.
“Teatritegija jaoks on iga päev aastas teatripäev, aga siis see päev on, ütleme, natuke pidulikum päev, Eesti teatris veel eriti, ja pärast seda tuleb edasi töötada,” ütles Ain Lutsepp.