Ole julge, näe suuremat pilti ja proovi ära teha:rahvuspapude autor Indrek Kaing jagab oma kogemust

15. märts, 2010

Algus ja idee

Märksõnad: ole julge, näe suuremat pilti ja proovi ära teha

Projekt algas nelja aasta tagusest süütust ideest teha toredate mustritega midagi absoluutselt teistsugust. See mõte puudutas ”tegemist” mitte ”äri”, sest viimasest ei osanud ma päevase töö kõrvalt mõeldagi. Joonistasin esimesed visandid tennistest, mille üle sai sõpradega naerdud ning siis sahtlisse muude vahvate ideede juurde ära pandud. Rahvatantsijana arvasin, et sama idee võib vabalt olla veel tosinal toredal kutil sahtlis ootel.

Vahel harva räägin oma ärivaistuga sõpradele oma mõtetest ning ka see mõte sai ikka päris mitmeid kordi läbi räägitud ja unustatud, enne kui seda tõsiselt võtma hakkasime. Hakkasime uurima, kas see üldse mõistlik on ja saime kohe esimese tagasilöögi tootjatelt, kes rääkisid miinimumtellimustegi puhul ulmekogustest ning projekt maandus tagasi sahtlis, ootamaks paremaid aegu.

Teostus, esimesed sammud

Märksõna: koostöö

Üksi pole siin ilmas vist just väga palju võimalik teha? Selleks, et projekt tugevat põhja all omaks ja ka endal tunne tugevam oleks, tuli ehitada vundament. Suhtlus Eesti Rahva Muuseumi ning Laulu- ja Tantsupeo Sihtasutusega andsid selle julguse edasi liikuda. Nende toega oli juba võimalik avada uksi, mis enne kindlalt suletud olid. Kui suvaline “jope” astub sisse, pilt käes, et ”näe, tahaks selliseid triibulisi tenniseid teha”. Mida sina sellepeale ütleksid?

Võimalikud takistused


Märksõnad: ole valmis tagasilöökideks, võta siit õppust ja liigu edasi

Kui lihtne võis olla investori veenmine maailma finantsajaloo halvimal ajal investeerima millegisse, mida pole inimesel ellujäämiseks tarvis, vaid mis toidab puhtalt emotsiooni?
Ega ma tegelikult siiani ei suuda uskuda, et see reaalsuseks on muutunud.
See rõõm mis on hinges, kui näed tänavatel inimeste jalas oma papusid, on nii meeletu.
Seda ei oskagi kohe kirjeldada.

Kooliraha sai paraku kaunis palju makstud. Viimane piisk karikasse oli Itaalia-sõit, millest kujunes paras fiasko. Olime pika otsimise peale jõudnud ühe sealse tootjani, kes kinnitas, et pakub meile ka meie kujundusega tenniseid. Kuna teema oli meie jaoks uus ja ärev, otsustasime Aadria mere äärde kohale lennata, et härraga käed lüüa. Kolmandat põlve jalatsivabriku omanik isiklikult tuli meile lennujaama vastu, kostitas oma lemmikrestoranis ja siis asusime vabrikut kaema. Nägime onusid kenasid kingasid kokku panemas ja suurt ladu ja erinevaid masinaid. Lõpuks istusime nõudpidamistesaalis laua taha. Küsimusele, et millises ruumis siis need tennised sünnivad, saime suurte silmadega siira vastuse, et Aasia tehases teeb ta oma tennised ning tema lahked töölised seal teeks ka meie papud valmis. Ma ei hakka ütlema, et meie eelnevates vestlustes küsisin mitmel korral, kas ta ikka ise toodab neid, ja vastus oli jah. Ma kahtlen, et see vabrik Aasias just temale kuulub aga see selleks. Õppetund oli reaalne. Nii kallist pastat pole ma varem söönud ega enam kunagi vist ei söö kah, sest just see osutus reisi väärtuslikuimaks osaks ning oli tõeliselt maitsev. Jonn ajas tegudele. Polnudki muud teha, kui suunduda tenniste kodumaale, Hiinasse.

Soovitused

Märksõnad: julgus, südikus, järjekindlus, koostöö

  • Mul äripartner armastab öelda, et “Julge hundi rind on haavleid täis” 🙂
    Ma ei tea, kui lihtne või raske oli ärisid asutada või ajada 5 aastat tagasi, aga täna saan iga jumala päev uue õppetunni. Minu nõuanne on see, et kogu enda ümber spetsialistid. Ilma finantsnõustajata ei tasu jamada. Mul on tänu õigetele hinnagutele paljud rumalused tegemata jäänud. Aitäh, sõbrad!
  • Julguse jaoks on samuti sõpru tarvis. Ära häbene oma mõtet, isegi kui see jabur tundub. Tuleb kord päev ja see polegi enam nii jabur, vaid võib-olla päris edukas äriplaan. Mis iganes mõte sul on, mõtle läbi kõik olulised inimesed, kes sellega seotud võiksid olla või kes on selle valdkonna tipud. Ära karda neid üles otsida ning neile uksele koputada. Kinnitan, et enamus neist on valmis sind ära kuulama ning sulle head nõu andma. See nõuanne aga võib olla hindamatu. Ning veel paremal juhul on nad nõus isegi sinu projekti investeerima. Sinu asi on olla julge ja minna küsida. Kui julgusest jääb puudu, osta paar Peep Vainu raamatut ning otsi inspiratsiooni.
  • Minu moto on see, et ära tee üksi. Isegi siis kui sul selleks raha oleks. Kaks pead on kaks pead – iga projektiga on väga palju otsuseid tarvis võtta ning kui sina väsid, võib projekt ohtu sattuda. Jagad vastutust, saavutad värskust, tõstad kvaliteeti ning tulemus on järjest parem. Ehk – sa ei kaota poolt tuludest vaid võidad topelt, sest ajaga saad aru, et üksi poleks sul üldse midagi olnudki. Näide turundusest: kas karjud üksi või kahekesi – on ikka erinevus küll. Iga mõte tasub kaalumist, küll elu tasapisi näitab, kui hea see oli.
  • Ära hoia mõtteid kiivalt endale – otsi võimalusi nende teostamiseks. Riik pakub tuge isegi patentide kaitsmiseks, mis on ehk heade mõtete kõige ohustatum osa.
  • Kui mõte on olemas, aga kogemus puudu, siis esimese hooga soovitaksin läbi kammida EAS’i kodulehe ”ettevõtjale” rubriigi ja sealt ”alustamine”.
  • Kui on ikka väga hea idee, kirjuta mulle indrek@gong.ee ja räägime 🙂
  • Ära karda aga ära ka huupi rabele!