Eksperimenta! žürii tunnustas tulevasi kunstitähti

24. oktoober, 2014

8b6648f1-8ac9-45a5-89f2-0c68c733fab4Rahvusvahelise koolinoorte kaasaegse kunsti triennaali Eksperimenta! 2014 žürii andis tulevikutähe auhinnad Saksa, Eesti ja Türgi kunstnikele, parima kuraatoritöö ja Cansoni noore Euroopa kunstniku preemia läksid Lätisse.

 

Rahvusvaheline žürii koosseisus Maarin Ektermann (kunstiteadlane, Kumu hariduskeskuse juhataja), Dr. Peter Vietgen (kunstihariduse professor Brock’i ülikoolis Kanadas), Dr. Tomaz Zupancic (kunstihariduse professor Maribori ülikoolis Sloveenias) ja Vano Allsalu (Eesti Kunstnike Liidu president, Eesti Kunstiakadeemia maali dotsent) otsustas ühe tulevikutalendi asemel välja anda kolm preemiat, kuna väga heade tööde hulk tegi valiku keeruliseks. Tulevikutähe preemia said Julius Ertelt (Saksamaa), Marie Jõgi (Eesti) ja Dunya Aidos (Türgi).

Julius Ertelt vaatleb oma installatsioonis “Spotted” esmamulje tähtsust meie elus ning selle kujunemisega seonduvat, olles teinud fotod 7 eakaaslasest ja paludes neid kommenteerida 286 võõral inimesel. Kommentaarid on näitusekülastajatele lugemiseks ja edasi kommenteerimiseks. Žürii hindas sotsiaalselt tundlikku ja uurimuslikku lähenemist isiksuse, identiteedi ning suhtlemisega seotud aktuaalsele teemaderingile ning vaataja aktiivset kaasamist teosesse.

Marie Jõgi skulptuur “The future is our choice” arutleb inimese ja tehnoloogia arengu seoste üle, rakendades selleks sümbolkujundina inimese loodet ja nabanööri. Žüriile avaldas muljet eksistentsiaalsete küsimuste vaatlus läbi teadusliku ja kultuurilise prisma, veenev teostus ja materjalikasutus.
Dunya Aidos’e video “Lasting tracks” on kaasahaarav mõtisklus inimelu ja universumi võrdluse taustal, mille juures žürii hindas muu hulgas maali vahendite huvitavat rakendamist installatsioonis.

Cansoni noore Euroopa kunstniku preemia said Läti kunstnikud Renate Berke ja Ieva Karpova intallatsiooni “Nature, the artist” eest. Tähelepanuväärne on paberi kui materjali kontseptuaalne ja eksperimenteeriv kasutamine ning looduse kui “kaasautori” mänguline kaasamine loomingulisse protsessi. Kunstivahendite tootja Canson paneb võitjatele välja suvise kunstireisi Pariisi.

Eesti Kunstnike Liidu preemia sai Sloveenia kunstnik Eva Smrekar installatsiooni “Poetry is the rhythmical creation of beauty in words (Edgar Allan Poe)” eest, mis kutsub vaatajaid luulet lugema ja seejuures oma hingamist ning südamerütmi mõõtma. Tulemus prinditakse graafikuna välja ning luuletuse mõju muutub mõõdetavaks. Žürii tunnustas professionaalset lähenemist, kunsti mängulisuse ja poeesia teadvustamist ja kunstniku väljakutset vaatajale.

Eksperimenta! 2014 parima kuraatoritöö ahinna sai Ilze Kupca Lätist. Teda tunnustati erinevate kunstialade kaasamise eest, mille tulemuseks oli väga selgete ideedega ja tugeva teostusega näitus. Ilze Kupca ütles, et tänu Eksperimenta!le, millel Läti osales juba eelmisel korral 2011, on toimunud suur muutus Läti kunstihariduses, mis on muutunud kaasaegsemaks, keskendub rohkem õpilaste ideedele ja nende toetamisele kui varem.

Žürii liige Dr. Peter Vietgen: “Teoste tase oli väga kõrge. Tänavusel Eksperimenta!l on päris mitu teost, mis vääriks kohta kasvõi Veneetsia biennaalil, Manifestal või Documental”.

Eksperimenta! 2014 “Kunst ja teadus” näitused on avatud Tallinna Katariina kirikus ja Hopneri majas teisipäevast pühapäevani kell 11-18 kuni 23. novembrini. Eksperimenta pakub koolidele kunstiõpetuse programmi “Astu klassist välja”.

Eksperimenta!t korraldab Sally Stuudio, toetavad Euronics, Vunder, Sokos Hotell Estoria, Fagerhult, Hasartmängumaksu Nõukogu, Huvitav Kool, Tallinna Kodurahuprogramm, USA saatkond, Tallinna Spord- ja Noorsooamet, Euroopa Regionaalarengu fond ja Ettevõtluse Arendamise Sihtasutus ja Avision.