Norra-Eesti eduloo “Klaasimaailma” plaati esitletakse Umea Jazzifestivalil
Täna asusid Eesti klaasikunstnike valmistatud fantaasiapillid teele Rootsi Põhjamaade ühele olulisemale jzzisündmusele Umea jazzifestivalile, kus 24. oktoobril esitletakse plaati “World of Glass”, mille muusika on salvestatud Tallinnas. Klaaspillidel maailvad helipilte norra impromuusika virtuoosid Terje Isungset ja Arve Henriksen.
„Klaas ja muusika üheskoos tundub taevaliku abieluna – enam hapralt helisevamaks vist minna ei saagi,“ kirjutas Tanel Veenre Eesti Päevalehes detsembris 2011. „Tallinna kultuuripealinna üks lõpuakorde, kontsertetendus „Klaasimaailm”, sai just nõnda sillerdav, liites üheks terviklikuks elamuseks Norra muusikute ja Eesti klaasikunstnike nägemused.“
Suurem osa “World of Glass” plaadi materjalist on salvestatud detsembris 2011 Klassikaraadioga koostöös Tallinnas, mil Tallinn oli Euroopa kultuuripealinn ning Eesti-Norra kunsti ja muusika ühisprojekt “Klaasimaailm” kuulus kultuuripealinna lõpuprogrammi. “Klaasimaailm” on loonud loomingulise silla tänavuse Euroopa kultuuripealinna Umeaga, sest Eesti klaasikunstnike tööd jätkasid klaasikunstnikud Anna-Carin Öhgren ja Ulf Sankala, kes kujundasid kontserdiks Rootsis uusi pilliks sobivaid klaasobjekte.
Umea kõige olulisema muusikakeskuse NorrlandsOperan black box saalis muutub “Klaasimaailm” enamaks kui pillikomplekt. Üle 30 klaasist objekti moodustavad maagilise kunstilise terviku, mis lummab ka tavapärase ekspositsioonina. Instrumendid valmisid 2009.-2011. aastal Eesti Kunstiakadeemia (EKA) õppejõudude Eeva Käsperi ja Mare Saare juhendamisel ja tihedas koostöös muusikutega. Umeas avataval väljapanekul, mis tipneb kontserdiga, on pille 10 meie kunstnikult ja toonaselt EKA klaasikunsti osakonna tudengilt. Tallinna ekspositsioon on pälvinud ohtralt kiidusõnu ka rahvusvahelises meedias.
Projekti idee autor on norra löökpillimängija Terje Isungset, keda tuntakse üle maailma kui muusikut, kellele meeldib looduslike objektidega eksperimenteerida. Isungseti löökpillidekomplektis on nii puitu kui ka näiteks kive. Tema algatatud jäämuusika festival Geilos, kus mängitakse vaid jääst valmistatud instrumentidel, tähistab järgmisel aastal 10. sünnipäeva.
Trompetist Arve Henriksen kuulub Norra põnevaimate improvisaatorite hulka, kes tunneb end suurepäraselt erinevates kooslustes klassikalisest kuni eksperimentaalse muusikani. Henrikseni on alati huvitanud inimhääl, selle võimaluste avastamine ja avardamine ja nii kuuleb ka ilmuval plaadil Henrikseni vokaalimprovisatsioone.
“See on uus kõlamaailm, mis sünnib kunsti ja muusika ainulaadses sulatusahjus. Eesti klaasikunstnikud andsid klaasile kui materjalile erilise vormi, mis muusikute käes muutus üllatslikke helisid tekitavateks instrumentideks,” võtab norra impromuusikute eliiti kuuluv Terje Isungset kokku projekti tuuma. Kui tavainstrumentide puhul on kõlapalett suuresti aimatav, siis klaaspillide puhul on muusikud pidevalt ootamatus olukorras, mis nõuab neilt valmidust reageerida pillist tulevatele helidele koheselt nii, et tekiks kunstiliselt kaunis tervik.
Klaasimaailma kontseptsioon on kui elav organism, mis muutub iga uue koostööpartneri lisandmisega. Tallinnas alustatud pilliarsenalile on valmistanud lisa norra kunstnikd, nüüd ka rootslased. Klaasimaailm jätkab koostööd erinevate riikide klaasikunstnikega, mis avab uksi uute kõlade leidmiseks ja kauni kunstiteose jagamiseks üle Euroopa.