Selgusid Eesti disainiauhinnad 2014 võitjad
26. septembri õhtupoolikul kuulutati pidulikul auhinnagalal välja Eesti Disainiauhinnad 2014 laureaadid. Selle aasta parimad disainerid tunnustati viies kategoorias: tootedisain, graafiline disain, veebidisain, noor disainer ja teenusedisain. Silmapaistvaimad tegijad valiti välja 434 erineva töö seast. Loov Eesti õnnitleb kõiki võitjaid.
“Konkurss, 434 tööga, oli populaarsem kui kunagi varem. See tulemus on üle ootuste positiivne, mis ühtlasi näitab, et läbimõeldud disain ja selle kasulikkus liigub üha rohkem ühiskonna tähelepanu keskmesse,” kommenteeris Eesti Disainikeskuse juht Jane Oblikas.
Graafilise disaini üheks laureaadiks said disainerid Kerli Virk ja Stella Skulatšjova, kataloogiga Kaamos, mis on mahukaim ülevaade tänapäeva Eesti moeväljast. Veel sai tunnustust Kalevi Eesti laulu-ja tantsupeo šokolaadipakend, mille kujundas pakendidisainile orienteeritud firma KOOR.
Noore disaineri auhinna SÄSI pälvis Aap Piho, kes on nüüdseks suutnud oma brändiga Warm North ilma teha ka rahvusvahelisel turul. “SÄSI preemia esikümme kujunes sel aastal väga tasavägiseks, sest pea kõik disaineritel omavad enda brändi ning reaalset ettevõtluskogemust,” rääkis žürii esimees, disainer Martin Pärn. Väikse SÄSI preemia määrati Mariti Ilisonile, kes on kollektsiooniga “Magada tahaks” andnud käsitööle ja lookaalsusele täiesti uue mõõtme ning sidunud sellega taaskasutuse ja säästliku tootmise mõõtmed.”
Tööstusdisaini auhinna pälvis disainer Mihkel Güssoni loodud surfarite abimees Shaka Weather Station, mida saavad kasutada purjetajad, lohesurfarid, mägironijad. Shaka puhul hindas žürii toote uuenduslikkust, innovaatilisust ja ülimat praktilisust. Parima autoridisaini auhind läks Tarmo Luisu Riidepuu-lambile What?, mis on tõeliselt universaalne ja üllatuslik valgusti.
ADC*E Aasta disaineriks sai Uku Kristjan Küttis, kelle võitu põhjendas žürii järgmiselt: “Uku, ainuomase visuaalse keelega disainer, on heas mõttes sotsiaalse närviga loomeinimene, kes rakendab oma oskusi ühiskondlikult oluliste teemade juures. Lisaks tunnustati esmakordselt Noore Püssi auhinnaga noort veebidisainerit Veli-Johan Veromanni.
Veebidisaini kategoorias märgiti, kolme laureaadi hulgas, ära mobiilirakendus Peek Calendar, mis loodi disainer Amid Moradganjeh’i ja veebidisainiagentuuri Velvet ühistööna. Peek’i loomisel lähtuti kasutajate vajadustest, eesteetilisest väljanägemisest ning võimalikult mugavatest kasutusvõimalustest.
Teenusedisainiauhinna pälvis Velvet Labsi disainitud Hoolekandeteenused, kus süvitsi mineva disainiprotsessi käigus laiendati kliendikogemuse mõistet ühe organisatsiooni perspektiivist kogu süsteemi haarava vaateni, mis arvestab ka kliendi jõudmist teenusele.
Esmakordselt anti ka koos Eesti Kunstiakadeemiaga välja disainihariduse preemia, mis määrati EKA disainikateedri juhatajale Bruno Tombergile, kelle järgi on ka tootedisaini auhind BRUNO nime saanud.
Eesti Disainiauhinnad 2014 toob ühtse katuse alla seni Eestis välja antud disainivaldkonna tunnustused, et võimendada ühiskonnas disaini häält ja sõnumit. Eesti Disainiauhindadega väärtustame, tunnustame ja propageerime head disaini, mis ei paku ainult esteetilist naudingut, vaid lahendab probleeme, muudab meid ümbritseva keskkonna suhtes inimlikumaks – seda kõike loodustsäästvalt ja jätkusuutlikult. Esmakordselt anti Eesti Disainiauhinnad välja aastal 2012.