Tiina Urm: Ahvenamaa lõikuspidu – kuidas loomemajandus toob piirkonda inimesi ja raha
Kõrvutades Saaremaad ja Ahvenamaad, on raske mitte näha nende kahe paikkonna sarnasusi. Tegemist on piiratud territooriumiga, kus on kaunis loodus ja endiselt elus oma kohalikud traditsioonid.
Lõikuspeod said Ahvenamaal alguse 1998. aastal, kui Ahvenamaa põllumajanduskeskus korraldas laada, mille raames toimus palju erinevaid meelelahutusüritusi.
Rahvale meeldis selline üritus niivõrd, et otsustati see traditsiooniliseks muuta. Nüüdseks on festival kasvanud väljapoole oma maa piire, meelitades kohale huvilisi naabermaadest ja kaugemaltki.
Tegemist on parima näitega koostööpotentsiaalist: kui iga tegija üksi ponnistaks suurema külaliste arvu ja parema müügi suunas, siis oleks neil pea võimatu oma piirkonna inimeste kuuldeulatusest kaugemale jõuda. Kuid võttes kokku kogu piirkonna loomemajanduse ühise katuse alla, seades ühised eesmärgid, on tekitatud sünergia nii võimas, et kajab kaugele.
Festival elavdab kohalikku majandust märgatavalt: praktiliselt kõik kohalikud hotellid on täis, turul kohalikke tooteid ostes kulutavad külalised märkimisväärseid summasid ja laevapiletite müük tõuseb lakke.
Kuidas see kõik täpsemalt teoks sai? Mida on meil sellest enda tarvis võimalik kõrva taha panna? Kuressaarde tuleb sellest kõigest rääkima üks lõikuspeo korraldajaid ise. Kuidas loomemajandus aitab kaasa piirkonna majanduse elavdamisele, on 5. novembril Kuressaare Kultuurivara ruumides toimuva Loov Eesti tasuta turundusseminari läbiv teema. Ahvenamaa lõikuspeo kogemusest räägib seal lõikuspeo korraldaja Lena Brenner. Seminarile saab end registreerida lehel www.looveesti.ee/seminarid .