Väärikad auhinnad
Alanud kuldne sügis on olnud loomeettevõtjatest ettevõtlusinkubaatori asukatele viljakas ja tunnustusterohke aeg ning toonud inkubaatoritesse rõõmsat elevust ja väärikaid auhindu.
25. septembril kuulutati Disainiöö raames välja SA Tallinn 2011 ja Eesti Disainerite Liidu konkursi “Eetiline Eesti suveniir” võitjad. I koha võitis Loomeinkubaatori asukate AnnKriss Glassi kunstnike Anne-Liis Lehe ja Kristi Ringkjobi katkistest veinipokaali alustest valmistatud meenesõlg.
SA Tallinn 2011 ja Eesti Disainerite Liidu konkursile “Eetilise Eesti suveniir” laekus kokku 33 tööd, mille seas oli nii traditsioonilisemaid kui ka täiesti uudse lähenemisega üllatavaid suveniire. Konkurssi ajendas korraldama asjaolu, et Eestis puuduvad modernsed meened, mis väljendaksid kaasaegset elustiili ja keskkonnasõbralikku mõtteviisi. Konkursi hindamisžürii valis välja kolm parimat tööd ning premeeris neid vastavalt 30 000 krooniga (I koht), 20 000 krooniga (II koht) ja 10 000 krooniga (III koht). Võidumeenetest saavad Euroopa kultuuripealinna Tallinna ametlikud meened.
Neljapäeva, 8. oktoobri õhtul Lauluväljaku klaassaalis toimunud Ettevõtlusööl kuulutati pidulikult välja Tallinna ettevõtlusauhindade saajad. Inkubaatoriettevõte 2009 auhinna pälvis Kopli ettevõtlusinkubaatori ettevõte, kujundus- ja trükiettevalmistusteenust osutav Bloom OÜ.
Inkubaatoriettevõte 2009 nominentideks olid Bloom OÜ kõrval veel ka Kopli ettevõtlusinkubaatori asukas, kaubamärgi Artprint all kunsti- ja sisekujundustrükiste tootmisega tegelev Aprint OÜ ning Smartdust Solutions OÜ (traadita sensorite võrgutehnoloogia arendamine).
Lisaks kategooriale Inkubaatoriettevõte 2009 oli Bloom OÜ ka Särav startija 2009 kategooria nominent. Samuti jõudis Bloom tänavu sügisel auväärsele viiendale koha Eesti Ettevõtete Konkurentsivõime Edetabelis 2009, mida iga-aastaselt koostavad EAS, Eesti Kaubandus-Tööstuskoda ja Tööandjate Keskliit.
Ettevõtluskonkursside eesmärgiks on aidata kaasa ettevõtluse edenemisele ning tutvustada laiemale üldsusele tegusaid inimesi ja organisatsioone. Konkurssidel on kokku 6 põhikategooriat (Arendusprojekt 2009, Inkubaatoriettevõte 2009; Sotsiaalsete töökohtade looja 2009, Särav startija 2009, Tallinna turismitegu 2009, Tallinna vastutustundlik ettevõte 2009) ja 3 eriauhinda kategoorias Rakenduslik teadustöö 2009 (koostöös Eesti Kunstiakadeemia, Tallinna Tehnikaülikooli ja Tallinna Ülikooliga).
Tartu Kõrgema Kunstikooli tekstiiliõppejõud sai Euroopa naisleiutajate eripreemia
Tartu Kõrgema Kunstikooli tekstiiliosakonna õppejõud Kadi Pajupuu sai eelmisel nädalal reguleeritavate piivahedega soa leiutamise eest Euroopa naisleiutajate organisatsiooni EUWIIN (European Union Women Inventors and Innovators Network) eripreemia.
Suga on kudumistelgede juures töövahend, mis hoiab lõimelõngu üksteisest võrdsel kaugusel. Miks ainult võrdsel?, küsis Kadi Pajupuu ning mõtles välja viisi, kuidas kudumise käigus saab lõimelõngade tihedust grupikaupa muuta. Töövahendi teostamisel oli suur abi koostööst Ago Jäägeriga firmast Eltek.
“Arvan, et suurim kasutegur selle leiutise puhul on selles, et kuitahes väärika ja pika ajalooga on mõni töövahend, ei maksa uskuda, et kõik on juba leiutatud”, selgitas Kadi Pajupuu. Leiutatud soa elukaar on nüüd faasis, mille eesmärk on mitme tekstiiliinimese toel testida soa võimalusi. Ees on valikkursus Tartu Kõrgema Kunstikooli
tekstiilitudengitega ning ka TKKs toimunud kangakudujate päeval oli uue töövahendi vastu suur huvi.
Soa tööpõhimõtet ja tekstiile, mida on selle töövahendiga kudunud nii autor kui ka professionaalne kuduja Anu Sergo, näeb Kadi Pajupuu koduleheküljel www.kadipuu.eu. Tekstiilikunstnik-leiutaja esitati preemiale Anne-Mari Rannamäe poolt, kes on QUIN-Est organisatsiooni president. Kadi Pajupuu leiutatud suga on kaitstud Patendiametis kasuliku mudelina. Projekti on toetanud Eesti Kultuurkapital.