Loomeinkubaatori tähed lendasid sel aastal moetaevas
Tallinna Loomeinkubaator tõdeb, et täituma hakkab püüdlus olla avatum, leida lisaväljundeid nii Loomeinkubaatori andekatele moedisaineritele ning loomeinimestele, ning olla kasulik ning toetav teistelegi Eesti loomeettevõtjatele. Toome teieni neli säravaimat sündmust.
Äriarendus ja eksport
Maikuus toimus üritus nimega Ringliiklus, mille käigus sai iga osaleja enam kui 15 eksperdi hulgast valida neli persooni, kellega 15 minutiliste kohtumiste jooksul konkreetsetele küsimustele vastuseid saada. “Sündmuse eesmärk on pakkuda alustajatele ettevõtjatele võimalust saada nõuandeid ning juhtnööre nn “vanadelt ärihaidelt”. Korraldame analoogse ürituse ka 2013. aastal ning esimesed mentorid/inspiratsioonikõnelejad avalikustame peagi,” selgitas Loomeinkubaatori värske turundusjuht Katrin Jaaska.
Septembrikuu viimastel päevadel osalesid Eesti disainiettevõtted Peterburi turu eripärasid tutvustavas showroomis. Kuigi fookuses oli sel korral eelkõige moe- ja tekstiilidisain, oli ärireisil kasulikku omandada ka ettevõtetel teistest loomevaldkondadest. Showroomi eesmärk oli tutvuda Peterburi turuga, leida potentsiaalseid koostööpartnereid ja luua isiklikke kontakte, mis on Venemaal edukaks äriliseks tegutsemiseks kõige alus. “Meeleolukas ning kasulik kogemus oli Marina Skulskaja meistriklassis osalemine. Kohalik moeajakirjanik ja moepromootor jagas praktilisi nõuandeid, kellele ja mil moel uute kontaktide loomiseks läheneda ning kuidas leida õiged müügikanalid,” rääkis Katrin.
Disainerite looming rahva sekka!
Väljapoole ehk kõige märgatavam sündmus oli hiljutine Bazaar by Loomeinkubaator ja moepoe ZERO° avamine- enam kui 50 loomeinimest kogunes korraldatud Bazaarile Baltika kvartalisse (Veerenni 24), et enda loomingut huvilistele tutvustada ning müüa. Lisaks olid avatud moeateljeede ning stuudiote uksed, tegutses ka toidublogijate kohvik. “Ürituse eesmärk on tutvustada laiemale publikule nii Loomeinkubaatori tegevust kui ka Eesti loomeinimeste imelist loomingut. Kahtlemata korraldame analoogseid sündmusi ka 2013. aastal,” rääkis Katrin sündmusest, mis Baltika kvartali autoparkla rekordi saavutas.
6. detsembri keskpäeval avati Baltika kvartalis (Veerenni 24, Tallinn) Tallinna Loomeinkubaatori moepood ZERO°. Moepoe eesmärk on pakkuda müügiväljundit nii Eesti kui ka lähiriikide andekatele noortele moedisaineritele. “Pop-up moepood ZERO° avab uksed tänu EL Läänemere piirkonna projektile Baltic Fashion ning seetõttu ei ole pood sarnaselt Loov Eesti Poele ka ärilist kasumit taotlev. Meie külaliste-klientide jaoks tähendab see eelkõige võimalust meeletute juurdehindluseta ostlemist. Lisaks on uus moepood sotsialiseerumise, kooskäimise ning suhtlemispaik. Õhtused kohtumised disaineritega, moealased nõuanded stilistidelt, work-shop´id… see kõik ootab poekülastajat ees,” ahvatleb Katrin moeteadlikku seelikukandjat.
Moepoe sisekujunduse on teinud sisearhitektuuribüroo Joonprojekt sisearhitektid Priit Põldme ja Reet Sepp. Moepoes on müügil järgmiste disainerite/disainerkoosluste looming:
• Ehted ja aksessuaarid: New Vintage by Kriss, AnnkrisGlass, Kärt Summatavet, Kadri Kruus, Anneli Valtin (nahkaksessuaarid), Jukocute, Kätlin Kaljuvee
• Jalanõud: Stuudio Nahk
• Rõivad: Kalle HT, Liina Stein, Lilli Jahilo, Kaidi Kuur, Karolin Kuusik, Marimo, Jaana Varkki, Diana Arno, Must Mood, Marit Ilison, Maarja Tali, Hanna Korsar, Triinu Pungits, byKink, OneWolf, MiNU, Karolin Kuusik. Maarja Tali, Uschanka jne.
Rahvusvaheline tunnustus
Oluline on veel märkida, et Tallinna Ettevõtlusinkubaatorid on tänaseks omandanud täieõigusliku Euroopa äri- ja innovatsioonikeskuste võrgustiku liikmestaatuse. Euroopa äri- ja innovatsioonikeskuste võrgustik (EBN) loodi 1984. aastal Euroopa Komisjoni, Euroopa äriliidrite ning selleks hetkeks juba tegevust alustanud äri- ja innovatsioonikeskuste ühisel initsiatiivil. Kuulumine EBN´i liikmete sekka võimaldab ettevõtlusinkubaatoritel senisest veelgi tõhusamalt olla toeks iduettevõtete käivitamisel, täiustada inkubatsiooniteenuseid ning toetada inkubante ekspordiprotsessis. Suureks kasuteguriks on EBNi soft-landing platvorm, mille raames saavad Tallinna Ettevõtlusinkubaatorite ekspordiambitsiooniga ettevõtted kasutada partnerinkubaatorite teenuseid sihtriikides. Lisaks on inkubantidele tagatud ligipääs välismaiste ekspertide ning mentorite teadmistele.
EBNi liikmestaatus võimaldab taotleda ametlikku Euroopa Komisjoni akrediteeringut, mis annab 2013. aastal Tallinna Ettevõtlusinkubaatorile rahvusvaheliselt tunnustatud kvaliteedimärgistuse. See on omakorda kindel märk nii koostööpartneritele kui ka inkubantidele pakutavate teenuste usaldusväärsusest.