Salto AB kavandatud maailma pikim batuut lööb laineid välismeedias
Eesti praeguse hetke tuntumaid arhitektuuribüroosid Salto AB osales äsja Venemaal toimunud arhitektuuri-, maastiku- ja kunstitemaatikat ühendaval ruumifestivalil Archstoyanie. Arhitektid Karli Luik, Ralf Lõoke ja Maarja Kask kavandasid Nikola-Lenivetsi nimelisse Venemaa väikekülla teadaolevalt maailma pikima vabas õhus paikneva batuudi (51m).
Väikeses Nikola-Lenivetsi nimelises külas Kaluga oblastis – umbes 250 km kaugusel Moskvast – toimuv Archstoyanie on pika ajalooga festival ning leidis tänavu aset juba 15ndat korda. Festival sai alguse tuntud vene skulptori Nikolai Polisski erinevatest suurtest puidust objektidest, mida ta oma kodukohta aegade jooksul rajas. Tänaseks on Archstoyanie muutunud laia haardega rahvusvaheliseks arhitektuuri- ja kunstisündmuseks, mille keskmes on erinevad ruumiinstallatsioonid, mida tulevad vaatama ja kogema tuhanded inimesed nii Venemaalt kui mujalt maailmast.
Salto AB osales tänavusel Archstoyaniel installatsiooniga „Fast Track“, mis seisnes olemasoleva, metsavahelise jalgraja osalises asendamises batuudiga. Installatsiooni üks autoritest, arhitekt Karli Luik kirjeldab „Fast Tracki“ ideed: „Infrastruktuuri seosed arhitektuuri ja maastikuarhitektuuriga on meid alati huvitanud – eelkõige see, kuidas loominguline lähenemine suudaks mõjutada infrastruktuuri olemust, mis koosneb pigem normidest kui loovast mõtlemisest. Pea kõik infrastruktuuri objektid kannavad humaanseid eesmärke, kuid nad on täiesti ignorantsed ümbritseva keskkonna suhtes.
Luik jätkab: „Me otsustasime tegeleda olemasoleva taristuga, mille moodustavad alale rajatud ja sissetallatud teed ning ühe teelõigu raames pakkuda kasutajale võimalust näha ümbrust teistmoodi – emotsionaalsel, kolmemõõtmelisel viisil ja kiirusel, mida looduses üldjuhul kohmakas inimene harilikult endale lubada ei saa. Tee ja kasutaja vastastikkune toimimine muudab niimoodi tee meediumiks külastaja ja looduse vahel.“
Esialgu oli arhitektide sooviks teha koguni 200 meetrine batuut, kuid piiratud rahaliste vahendite juures suutsid festivali korraldajad valmis ehitada sellest 51 meetrise lõigu. Sellest hoolimata on tegemist teadaolevalt maailma pikima vabas õhus paikneva batuudiga, mida festivalil kasutasid aktiivsete külastajate kõrval ka professionaalsed nüüdistantsugrupid.
Trampliinist räägivaf väljaanded nagu:
Bloomberg (Ralf Lõokese värske kommentaariga video), The Guardian, Daily Mail, Designboom, Discovery News, ABC News, Spigel Online, Inhabitat, Huffington Post, A/N Blog, KNSTRCT