Homme saab avapaugu VII DISAINIÖÖ festival
Homme, 20.septembril algab järjekorranumbrilt seitsmes Disainiöö festival. Eesti disainielu elavdajana tuntuks saanud sündmus keskendub sel aastal valdkondadele, milles disaini roll elukeskkonna paremaks muutmisel on toonud käegakatsutavaid tulemusi.
’’Disainiöö näol on tegemist oodatud sündmusega, mis toob disainihuvilistele mitmekülgse programmi, kus igaüks peaks midagi meelepärast leidma. Vähem tähtis pole aga tõsiasi, et festival tutvustab nii kohalike kui rahvusvaheliste disainerite loomingut ka neile, kes sellega tavapäraselt kokku ei puutu,” ütleb Eesti Disainerite Liidu esinaine ja festivali peakorraldaja Ilona Gurjanova.
Design Matters egiidi all toimuvad seminarid, konkursid ja kontaktiöö keskendub disainerite ja ettevõtete koostööle. Erinevatel üritustel räägivad mööbli- ja moetööstuse praktikute oma kogemustest. Esinejate seas on eesti juurtega maailmatuntud moedisainer Oskar Metsavaht Brasiiliast, Per Mollerup, Tapio Anttila, Adam von Haffner Paulsen, Fabien Cappello, Pekka Timonen jt tunnustatud disainerid Taanist ning Suurbritanniast.
Festivali tippsündmus on Eesti Disainiauhindade gala Lennusadamas, mis on sel aastal katuseks BRUNO auhinnale kui ka teistele disainiauhindadele. Tunnustust jagatakse nii tootedisaini, graafilise disaini kui ka teenuse disaini valdkonnas. Samuti antakse välja SÄSI auhind noorele disainerile. Nominentide töödega saab tutvuda netis ja näitustel. Graafilise- ja veebidisaini ning teenusedisaini kategooria töödega ning kaheteist noore disaineri preemia SÄSI nominendi töödega saab tutvuda LHV kontoris, Tartu mnt 2 (näituse avamine 20.09 kell 18:00). Arhitektuuri- ja disainigaleriis esitletakse BRUNO nominente (näituse avamine 20.09 kell 19:00). Auhinnagalat ilmestab Oskar Metsavahi moeshow.
“Eesti ettevõtjaid silmas pidades annab BRUNO auhind hea ülevaate eesti disainerite konkurentsivõimest; rahvusvahelelise zürii otsused finalistide valikul aitab positsioneerida eesti disaini ja märgata neid tugevusi ja nõrkusi, mida tavapäraselt eesti inimene ei pruugi näha. Võimalus iga kahe aasta tagant tutvuda eesti disaini paremikuga, kuulata kasutajate kommentaare, luua autoritega kontakte – see peaks looma soodsa koostööpinnase ja sillutama tee ettevõtmistele, kus keskkonna kujundamisel ja lisaväärtuse loomisel mängib tähtsat rolli disain,” selgitab Gurjanova.
Disainihuvilistel rõõmuks avatakse mitmeid näitusi; Rotermanni platsil saab mõõtu võtta Taani disainiauhindadega Index ning Leedu disainiauhinna nominentidega. Ulatuslik rahvusvaheline näitus Elevaatori hoones Rotermanni kvartalis tutvustab tootedisaini uudiseid. Keskkonna ligipääsetavusele keskendub Viru Keskuses avatav rahvusvaheline väljapanek Cities For All. Soolalaos tunnustab plakatiaktsioon Rodchenko 120 konstruktivismi rajajat ning samas hoones saab tutvuda ka moodsa vene plakatiga. NORR11 ruumides esitletakse disainikonkurss NORR11 finalistide töödega.
Tavapäraselt on festivali kavas erinevad töötoad, kiirloenguid saab jälgida Pecha Kucha õhtul; noortele disaineritele on suunatud Portfolio café; Kultuuripealinn Guimarãesi stardib Balti jaamast kunstirong Cosmic Underground. Festivalile paneb särava punkti liikuv installatsioon Trash to Trend, mis ühendab endas väärtustava taaskasutusmoe, toote- ja ruumidisaini. Disainiööd aitavad oma üritustega rikastada sattelliidid üle terve linna. Festivali tõmbekeskused asuvad Rotermanni kvartalis ja Eesti Disaini Majas, kus asub ka disainiööklubi. Lisaks Tallinnas toimuvale saavad sel aastal festivalielamusest osa ka tartlased. Tartus koonduvad üritused Loomemajanduskeskusesse.
Disainiöö peakorraldaja on Eesti Disainerite Liit. Üritust toetavad Kultuurkapital ja Tallinna Kultuuriväärtuste Amet.
Lisainfo: www.disainioo.ee