Eva Tallo: Professionaalne valgustusdisain ei ole Eestis veel väga levinud
Vahetult enne Disainiöö festivali uurisime Eva Tallolt, mida põnevat Valgusklubi festivali raames korraldab.
1. Oled MTÜ Valgusklubi ürituste koordinaator Disainiöö festivalil. Millega sel aastal külastajaid üllatate?
ET: Sellel aastal korraldame Disainööl Gerilja valgustuse aktsiooni ja Metro Plaza heli- ja valgusshowd. Gerilja valgustus on juba oma olemuselt üllatuslik aktsioon, kus objektid selguvad alles üritusel ja tulemus on suuresti osavõtjate endi teha. Metro Plaza LED fassaadil aga esitatakse sellel aastal ühe etenduse asemel lausa kolm suurepärast showd, autoriteks Eesti tuntuimad videokunstnikud.
2. Nii valgusinstallatsioonid kui Gerilja valgustus on aktsioonid, mis eelmisel festivalil silmailu pakkusid. Mis on nende aktsioonide eesmärk? Kas lihtsalt esteetiline nauding või midagi veel?
ET: Gerilja valgustuse liikumine on võitlus halva ja raiskava, aga ka puuduliku valgustuse vastu, samas ka viis lõbusasti aega veeta ja tõsta teadlikkust valguse võimu üle. Kõik Valgusklubi üritused on suunatud eelkõige valgustusealase teadlikkuse tõstmisele ja esteetilise naudingu andmisega soovime tegelikult arendada arhitektuurset valgustust ja esteetilise naudingu muuta linnavalgustuse püsivaks osaks.
3. Seekordne Disainiöö fesitval toimub Design matters egiidi all. Paslik küsimus, MISSUGUNE disain on tähtis?
ET: Igasugune disain on tähtis. Kõik, mis püüdleb parema keskkonna loomise poole on püüdlemist väärt. Siinkohal polegi niivõrd tähtis lõpptulemus, vaid just loomeprotsess. Ühe loomingu tulem võib olla teise inspiratsioon järgmiseks, kõrgemaks tasemeks. Seega ka halb disain on hea disain, olles sisend teadvuse ruumis.
Professionaalne valgustusdisain ei ole Eestis veel väga levinud. Pigem tuntakse valgusti disaini (tootedisaini) kui valguse disaini, kuid see keskendub peamiselt valgusti enese disainile, mitte sellele, milline valgus sellest välja tuleb ning kuidas inimesele ruumis mõjub. Sellealase teadlikkuse tõstmine ja seeläbi ka tähtsuse teadvustamise ongi meie eesmärk.
Nähes kaunilt disainitud valgust, peaks inimestel tekkima arusaam, et ei pea leppima disainimata valgusega, alati saaks paremini.
4. Festivali üheks fookuseks on ka disain kõigile kontseptsiooni tutvustamine. Kas ja kuidas saab valguse abil linnaruumi paremaks muuta?
Valgusdisain saab muuta linnaruumi valgustuse säästlikumaks, turvalisemaks. Aga ka anda mahajäetud, pimedatele kohtadele uue elu, mõtte. Läbimõeldud valgusdisainiga on võimalik muuta avalikku ruumi kutsuvamaks, atraktiivsemaks. Valgus muudab reaalsust ja (loodetavasti) pakub sellega ka kuhjaga emotsioone.
METRO PLAZA valgusshowd toimuvad 20., 21. ja 22.septembril kell 21.00-22.00 Viru väljak 2, Metro Plaza fassaadil. GERILJA VALGUSTUS saab alguse 20. septembril kell 19.30 Kultuurikatla Aiast.
Lisainfo: www.disainioo.ee