Legendaarses filmimajas toimub 20. septembril punk-mässulise staararhitekti Odile Decq’i loeng
Neljapäeval, 20. septembril kell 17.30 peab maailmakuulus arhitekt Odile Decq kinos “Kosmos” autoriloengu, mis on hüvastijätu oodiks aastakümneid filmisõpru teenindanud kinomajale. Loeng toimub Eesti Kunstiakadeemia avatud loengute arhitektuurisarja osana, milles Odile Decq on selle sügise tähtsaim kõneleja.
“Legendaarne kino KOSMOS on üles kasvatanud mitmeid põlvkondi filmisõpru ja on üks vanemaid järjepidevalt tänase päevani tegutsevaid kinosid Tallinnas. KOSMOS avas Tallinna ja terve ülejäänud Eesti kinosõprade rõõmuks oma uksed 1964. aasta 10. märtsil ning hoiab oma 739-kohalise saaliga tänaseni enda käes Eesti suurima kinosaali austavat nimetust. Kurb tõsiasi on aga see, et avaliku kinosaalina lõpetab KOSMOS tegutsemise oktoobri lõpul,” ütleb arhitektuuriteadlane Carl-Dag Lige.
Prantslanna Odile Decqi etteaste külalistel on seega üks viimaseid võimalusi nautida KOSMOSE atmosfääri veel ajal, kui hoone toimib kinona. Kõik on teretulnud kuulama-vaatama ja Kosmosega hüvasti jätma.
Loengule järgneb kell 19.00 samas kohas Arhitektuurikeskuse välkloeng HOW LONG IS THE LIFE OF A BUILDING? (Kui pikk on ühe hoone eluiga?)
Odile Decq on Eesti Kunstiakadeemia avatud loengute arhitektuuri sarja tähtsaim külaline sel sügisel. Decqiga on kuulajad-vaatajad varem põgusalt kokku puutunud kinolinal, kui 2004. aastal tegid Marianne Kõrver, Andres Maimik ja Rain Tolk Veneetsia arhitektuuribiennaalist lõbusa lühidokumentaali “Surm Veneetsias”.
“Mõeldes Odile Decqi suurematele töödele (Banque Populaire de l’Ouest, Rennes, Prantsusmaa, 1990), seostub tema kui isiksusega esimese hooga vastuhakk konventsioonidele, punkliikumine ja radikaalsus. Kuulsust koguvad tema poolt projekteeritud Rooma moodsa kunsti muuseum MACRO (2010), Garnier’ ooperimaja restoran Pariisis (2011) ja Rennes’i kaasaegse kunsti muuseum FRAC, ” iseloomustab tema loomingut loengusarja kuraator, arhitekt Veronika Valk ja lisab:
“Odile Decq lähtub uute hoonete projekteerimisel (asu)koha struktuurist ja mõtleb sealt edasi minnes keha liikumisele ruumis: tema looming on vägagi filmilik, afektiivne ja (ruumi-)tajuliselt mänglev. Ta on mitmes intervjuus rõhutanud, et arhitektuur on üks väheseid praktikaid, mis füüsiliselt, igapäevaselt ja teadlikult konstrueerib homset maailma. Samas, “avangard” on vanamoeline ja oma aja ära elanud kontsept. Sellele vaatamata peab Decqi arvates olema arhitektil julgust unistada, et paremat tulevikku kavandada – isegi kui pakutavad lahendused tunduvad tänases ühiskonnas vastuvõetamatud, võivad nad homme osutuda aktuaalseteks. Decqi talent avaldub muu hulgas ka tema poolt kavandatud Shanghai infokeskuses, mitmetes kunstiprojektides ja auhindadega pärjatud ESENSE jahi sensuaalsuses (Showboats award). Järgmisena soovivat ta projekteerida lennukit.”
Odile Decq on võitnud koos partneri Benoit Cornette’iga 1996. aastal Veneetsia arhitektuuribiennaalil kuldlõvi, lisaks paljusid teisi rahvusvahelisi auhindu. Ta on õpetanud mitmetes kuulsates ülikoolides (sh Bartlett, UCL — London, SciArc — Los Angeles, Columbia University — New York, TU ja Akademie der Bildenden Kuenste — Viin jpt). Hetkel tegutseb ta Pariisis asuva Ecole Speciale d’Architecture arhitektuurikooli juhatajana.
…
EKA arhitektuuriteaduskonna avatud loengute sarja järgmine loeng toimub neljapäeval, 20. septembril kell 17.30 kinos Kosmos
Odile Decq – ODBC
Odile Decq set up her own office just after graduating La Villette in 1978 while studying at Sciences Politiques Paris where she completed a post-graduate diploma in Urban Planning in 1979. International renown was soon to come in 1990 with her first major commission : the Banque Populaire de l’Ouest in Rennes. The numerous prizes and publications that distinguished the building underlined the emergence of a new hope directly born from the punk rebellion which turned old conventions upside down. By questioning the commission, the use, the matter, the body, the technique, the taste, the architecture of ‘Odile Decq Benoît Cornette” offers a paradoxical look, both tender and severe on today’s world. They were awarded with a Golden Lion in Venice in 1996. Since 1998, Odile Decq has been faithful to her fighting attitude while diversifying and radicalizing her research. She has completed the MACRO (Museum for Contemporary Art in Rome) in 2010, the Opera Garnier’s restaurant in Paris in 2011 and most recently the FRAC (Museum of Contemporary Art in Rennes) last july 2012.
EKA arhitektuuriteaduskonna loengusarja sügissemestri esinejad:
6.september – Haakon Rasmussen – 3RW architects www.3rw.no
13. september – Oron Catts – SymbioticA www.symbiotica.uwa.edu.au
20.september – Odile Decq – ODBC www.odbc-paris.com
Kino Kosmos
27.september – Achim Menges – ICD Stuttgart Universität www.achimmenges.net
Teaduste Akadeemia saal (Kohtu 6)
4. oktoober – Renee Puusepp – SliderStudio www.reneepuusepp.com
LHV panga väike saal (Tartu mnt. 2)
18.oktoober – Ena Lloret Kristensen – ETH Zürich www.dfab.arch.ethz.ch/web/e/team/106.html
LHV panga saal (Tartu mnt. 2)
1.november – Johan Peter Paludan – Copenhagen Institute for Futures Studies www.cifs.dk
LHV panga saal (Tartu mnt. 2)
15.november – Michael Weinstock – Architectural Association School of Architecture http://emtech.aaschool.ac.uk
LHV panga saal (Tartu mnt. 2)
29.november – Tham & Videgård Arkitekter www.tvark.se
LHV panga saal (Tartu mnt. 2)
Loengud on mõeldud kõigile tehiskeskkonna loomisega tegelevatele üliõpilastele ja sellega seotud erialade praktikutele ning avatud ka ruumikultuuri huviliste laiemale ringile.
Loengud on inglise keeles ning tasuta.
Loengusarja kodulehekülg: http://www.artun.ee/avatudloengud/
Loengusarja toetavad: Eesti Kultuurkapital, Tallinna Ettevõtlusamet, LHV pank, Norra Suursaatkond, Rootsi Suursaatkond, Briti Nõukogu, Graphic Concrete Ltd, Haridus- ja Teadusministeerium, Eesti Kunstiakadeemia. Loengute sari kuulub Teadusaasta ürituste hulka.
Loengusarja korraldab Eesti Kunstiakadeemia arhitektuuriteaduskond.