PRESSITEADE: Loomeinkubaatoris avati disaintõukekelkude näitus T-KELK

12. märts, 2012

Kelgunituse_avamine_09-03-12_021Tallinna Loomeinkubaatoris on 9. märtsist avatud Eesti Kunstiakadeemia tootedisaini esimese kursuse tudengite disainitud tõukekelkude näitus T-KELK. Näituse avamist väisasid teiste seas ka disainihuvilised kelgukoerad.

ESA Tallinna Loomeinkubaatori ja Eesti Kunstiakadeemia ühisnäituste sarja kolmandal näitusel osalevad noored disainitudengid Triin Koppel, Heleen Kurvet, Karolin Kõrge, Meelis Lillemets, Lisanne Linamägi, Martin Lõkov, Mihkel-Emil Mikk, Mihkel Mäll, Elisa Männisalu, Ragnar Plinkner, Henry Stahl, Mae Variksoo ja Brett Astrid Võmma. Oma esimest tõukekelgu disainiülesannet lahendanud kursust juhendas EKA õppejõud Raivo Bristol.

“Näituse läbivaks teemaks kelgu valimine oli Loomeinkubaatorile esmalt üllatuslik, aga samas väga tähenduslik. Kelk sümboli või metafoorina kõne- ja kirjakeelest viib tagasi alglätete ehk pärismuskultuuri juurde, mis on meie igapäevaelus suure, kuigi mitte ehk igapäevaselt hoomatava tähendusega. Kõik loovisikud ja disainerid saavad ju tegelikult pärimuskultuurist inspiratsiooni ning disaineritöö põhieesmärke ongi kombineerida olemasolevaid objekte ja nähtusi moel, mis annaks uusi ja tulevikku suunatud kasutusvõimalusi,“ sõnas oma tervituskõnes näituse võõrustaja, ESA juhatuse liige Anu Lõhmus.

„Õpitakse tundma materjali ja valmistamise tehnoloogiat, tajuma disaineri vastutust. Iga idee ja mõte, mida disainer paberile paneb – selle ahelaga on seotud väga paljud inimesed. Insenerid, tehnoloogid, keevitajad ja lukksepad hakkavad tegema seda, mida disainer on välja mõelnud ja otsustanud. Ka näevad tudengid oma töö lõpptulemust: kui kelk ei sõida või puruneb, siis seegi on kogemus, sest vigadest õpitaksegi,“ kirjeldas prof. Zoova.

„Võrreldes jalgrattaga, mis on aja jooksul läbinud suure arengu, on selles valdkonnas veel palju arendamisvõimalusi. Tõukekelguga on sarnaselt jalgrattaga võimalik evolutsioon läbi teha – kasutades kaasaegseid tehnoloogiad, täiesti uusi materjale – nii et tekiks märk või kujund, mida meie praeguses tänavapildis ette võiks kujutada,“ võttis Heikki Zoova kokku.

 

Näitus kuulub ESA Loomeinkubaatori ja Eesti Kunstiakadeemia koostöös sündinud näituste sarja, mille eesmärgiks on tutvustada alustavate loomeettevõtjate ning EKA üliõpilaste ja värskete vilistlaste loomingut. Näitus jääb avatuks 5. aprillini.

 

Näituse avamise FOTOGALERII

 

 

„Kelgu disainiülesanne on hästi kohane just alustavale tootedisaini tudengile. Disain peab pakkuma lahenduse kellegi probleemile ja kelgu puhul on probleem selgesti mõistetav – kuidas talvel kiiremini liikuda, transportida. Teiseks on kelgu puhul kõik nähtav – konstruktsioon ei ole kesta alla peidetud ja on näha, kuidas see toimib, kuidas üks element teise suhtes töötab. Kolmandaks on kelk otseselt inimkehaga seotud. Tudengid õpivad kohe alguses ära, et inimene ongi disaini mõõt ning see mõõt on meil kogu aeg kaasas,“ kommenteeris Kunstiakadeemia tootedisaini osakonna juhataja prof. Heikki Zoova.