Creadesigni asutaja Hannu Kähönen: Disain algab õigest hinnangust
Sellel aastal on meie naaberpealinn Helsingi kuulutatud maailma disainipealinnaks, mille puhul toimus eelmisel nädalal Soome Saatkonnas Tallinnas võrgustumisüritus. Loov Eesti rääkis paar sõna juttu Hannu Kähöneniga, kes on Soome juhtiva disainettevõtte Creadesigni asutaja, tegevjuht ja tööstusdisainer.
Creadesigni võib pidada disaini võtmes pioneeriks, sest asutati nimetatud ettevõte juba aastal1981. Ettevõtte portfoolio on aukartustäratav – disainitud on tooteid, piirkondi kuid ka tramme, busse ja metroosid. Ettevõtte teenused ulatuvad strateegilisest disainialasest konsultatsioonist toote- ja teenusedisainini, mis omavahel kombineerudes ning partnereid kaasates võimaldavad pakkuda täislahendusi ja enamgi veel. Küsisime Hannult, kuidas on tramme disainida ning mida tema jaoks disainipealinna tiitel tähendab.
Trammi disainimine tundub äärmiselt keeruline ettevõtmine. Kuidas see toimus?
Helsingi linn kuulutas välja konkursi madalapõhjalise trammi loomiseks, mis sobiks tänapäevasesse linnapilti ning oleks kooskõlas linna väärtustega. Konkurents disainibüroode vahel oli suur ning otsust ei langetatud mitte hinna vaid kontseptsiooni baasil- oluline oli just sisu. Trammi puhul on tegu üle 100 aasta vana tehnikaga, millel on oma ajalugu. Loomulikult on tootmisel suured piirangud- tramm liigub ju rööbastel, kuid sisaldab samas kõrgtehnoloogilisi lahendusi. Peale trammiprojekte oleme disaininud ka busse. Tänu eelmisele projektile olime eelnevalt transporditehnika kohta palju õppinud ning seega oli lihtne nö. bussi peale hüpata.
Kuidas sujub koostöö kohalike omavalitsustega?
Ma arvan, et see oleneb siiski konkreetsetest inimestest. Näiteks koostöös Helsingiga linnaruumi disainprojektide kallal töötades puutusime kokku linna ehitusosakonna disainerite ja arhitektidega, kes olid vägagi koostööaltid ning andsid alati vajalikku infot ükskõik, kui keerulistes olukordades toimetulekuks.
Mida tähendab Sinu jaoks disainipealinna tiitel?
Ma arvan, et Helsinki väärtustab disaini kõrgelt ning kannab pealinna tiitlit uhkusega. Disaini ja disainmõtlemist rakendatakse aina enam. Üldiselt materjalitootmine Soomes väheneb ning liigub Aasia suunas. Asemele tuleb immateriaalne disain, teenusedisain. Termin „teenusedisain“ ei ole tegelikult minu lemmik, eelistan nimetada kogu protsessi lihtsalt disainiks. Arvan, et õnnestunud projektis on kõik vajalikud disainialad kaetud. Meie oma tööpraktikas alustame üldjuhul tootest ning seejärel liigume teenuste juurde.
Kuidas saaks disaini abil Tallinna linnaruumi paremaks muuta?
Tallinn on linn. Tegelikult on igas linnas, nii Helsingis kui Tallinnas, palju kohti, mida saaks paremini funktsioneerivaks muuta. Oluline on hinnata teenuste pakkumise kvaliteeti. Kui leiad üles probleemi, saad seda juba lahendada.
Arvan, et koostöö on ka disaini valdkonnas väga oluline. Olen alati valmis oma kogemust Helsinki linnaruumi kujundamisest jagama, sest sama asja uuesti leiutada ei ole mõistlik hakata. Lihtsam on teha koostööd ja õppida teiste kogemusest.
Uuri ka kodulehte: http://www.creadesign.fi/
Disainipealinn 2012 Helsinki kohta uuri http://wdchelsinki2012.fi/en