ENTRUM: Edu leiab mugavustsoonist väljaspool
4. veebruaril õppisid Lõuna-Eesti noored Eesti Energia ettevõtlikkuse arenguprogrammi ENTRUM 5. sessioonil, kuidas luua koostöösuhteid ning mida on vaja partnerluse püsimajäämiseks.
Sessiooni inspiratsioonikülalise Solon Partnersi juhtiva partneri ja Eesti alustavate ettevõtete nõustaja Yrjö Ojasaare sõnul on Eesti inimeste tüüpiline probleem see, et me ei ole harjunud võõrastega suhtlema. „Eestlased on liiga tagasihoidlikud ja ei oska kontaktivõrgustikke ära kasutada,“ märkis ta. Ojasaar soovitas ENTRUM noortel mugavustsoonist väljuda ja julgelt rääkida ka inimestega, keda nad ei tunne. “Mida varem me saame aru sellest jõust ja võimust, mis meil ümbritsevate inimeste näol olemas on, seda kaugemale me jõuame,” selgitas Yrjö Ojasaar.
SA Entrum tegevjuhi Darja Saare sõnul on ENTRUMi põhiline väärtus just kontaktide võrgustik, mille noored programmis osaledes saavad. “Meie astume noorte eest esimese sammu leides neile mentoriks oma ala professionaalid, tutvustades neile nende kodupiirkonna ettevõtlusstruktuure ja viies nad kokku mitmesaja aktiivse eakaaslasega. Noorte asi on astuda see teine samm ja nende kontaktide abil oma projekt teisele tasandile viia,” kirjeldas Saar. ENTRUM 5. sessioonil oli noortel võimalus tutvuda näiteks Maakondlike Arenduskeskuste ja Eesti Avatud Noortekeskuste Ühenduse esindajatega.
Otepää Gümnaasiumi projekt VeniVidiVici, kelle idee on organiseerida Eesti-sisest õpilasvahetust, on meeskond, kes on neile antud õnge maksimaalselt kasutanud. Tänaseks on Otepää noored suhelnud nii haridusministeeriumi kui ka koolide juhtidega üle terve Eesti ning saavutanud kokkuleppe 15 kooli ja mitmekümne noorega, kes on juba lähiajal valmis õpilasvahetuses kaasa lööma. “Esimese kõne võõra kooli direktorile valmistasime hästi ette, aga käsi ikkagi värises. Pärast selle õnnestumist oli suur kergendus ja täna ei ole enam mingit hirmu järgmiste koostööpartneritega ühendust võtta,” kirjeldas meeskonna liige Gerle Trifanov, kuidas nende julgus järjepanu kasvanud on.
Lisaks vajalikkusele teha see esimene raske kõne, rõhutasid Yrjö Ojasaar ja ENTRUM mentorid noortele, et koostöö sünni eelduseks on ka vastastikune kasulikkus.
“Kui sa mõtled koostööd alustades ainult sellele, mida sa partnerilt saada tahad, siis see partnerlus tõenäoliselt teoks ei saa. Kui sa aga lähened inimesele ettepanekuga, et saad ise tema heaks midagi teha, siis saad otse tagauksest sisse,” kirjeldas Yrjö Ojasaar parimat teed koostöökokkuleppe saavutamiseni.
Just teineteise abistamise eesmärgil sõlmisid ENTRUM projektimeeskonnad 4. veebruaril koostöökokkuleppeid teiste oma piirkonna tiimidega. Näiteks lubas meeskond Värske Värv Võru linna projekti Festival Inspiratsioon loomeüritusel läbi viia mööbli ümbertöötlemise töötuba vastutasuks värvide ja reklaami eest oma tegevusele.
“Tundub, et noored on aru saanud, et selleks, et midagi saada, tuleb ka ise alati midagi vastu anda,” arvas Darja Saar.
Eesti Energia algatatud programm õpetab noortele aktiivses ja kaasahaaravas vormis, kuidas olla elus ettevõtlik. ENTRUM annab Lõuna-Eestile mitusada noort inimest, kes on julged unistama ja ettevõtlikud oma unistusi täide viima. ENTRUM viib eesmärke ellu koostöös Majandus- ja Kommunikatsiooniministeeriumi ning maakondlike arenduskeskustega. Programmi kaasrahastab Euroopa Sotsiaalfond. Programm lähtub tegevuses Eesti Kaubandus-Tööstuskoja ettevõtlusõppe edendamise kavast “Olen ettevõtlik!”. Arenguprogrammis osalemine on noortele tasuta.