ENTRUM: Edu saavutamiseks ei piisa ainult rahast

09. jaanuar, 2012

entrum_logo23.09.20106. jaanuaril õppisid Lõuna-Eesti noored Eesti Energia ettevõtlikkuse arenguprogrammi ENTRUM 4. sessioonil, kuidas leida toetajaid ja ressursse oma alustavate ettevõtmiste elluviimiseks.


 

Sessiooni inspiratsioonikülalised Domus Dorpatensise eestvedaja ja TEDxTartu konverentside algataja Martin Noorkõiv ning laulja ja klubikohvik NÄLG omanik Kene Vernik rõhutasid, et rahastajate leidmisel on võtmeteguriteks tugev usk iseenda idee väärtusse ja läbimõeldud äriplaan. Oluline ei ole aga mitte ainult rahalise toetuse leidmine, vaid ka olemasolevate ressursside tark juhtimine.

Martin Noorkõivu sõnul on tema erinevate eelkõige kodanikuühiskonda edendavate projektide edu taganud kõrged sihid ning kõigutamatu usk oma ideesse ja sellesse, et tema on parim inimene seda ettevõtmist ellu viima. „Mind kannustab just võimatu poole püüdlemine ja tundub, et võimatu teokstegemine on inspireerinud ka neid, kes minu ideid toetanud on,“ kirjeldas Noorkõiv. Paljud edu saavutanud inimesed on jõudnud järeldusele, et takistused on selleks, et neid ületada, kuid Martin Noorkõiv soovitab takistusjooksust sammu kaugemale minna. „Takistused tuleb panna endaga kaasa jooksma,“ rääkis Noorkõiv ja selgitas, et tema tegutsemisind on inspireerinud toetajaid ideedele nii tulihingeliselt kaasa elama, et järgmisel korral tullakse juba ise toetust pakkuma.

Nii Noorkõiv kui värske kohviku NÄLG omanik Kene Vernik rõhutasid, et raha ei ole võluvits, vaid vahend oma eesmärkide saavutamiseks. „Raha on väärtusetu, kui sa ei oska seda kasutada. Kui plaani ei ole, libiseb raha märkamatult sõrmede vahelt ja tehtud ei saa midagi,“ soovitas Vernik noortel enne tegevustesse sukeldumist rahaasjad hoolikalt läbi mõelda. Lisaks rõhutas klubikohviku eestvedaja, et plaanis peab kindlasti sisalduma ka vastus küsimusele, miks ma üldse seda teen. „Kui sa lihtsalt tahad raha, et teenida rohkem raha, siis ei jõua sa kuskile,“ arvas Vernik.

ENTRUM noortel oli sessioonil võimalik tutvuda ka ühe nende projektide potentsiaalse rahastaja Euroopa Noored finantseerimisvõimalustega. Euroopa Noored esitleja Teve Floreni sõnul on noorte rahataotluste puhul reeglina näha seda, et kõik asjad arvutatakse eurodesse ja teisi võimalusi tihti ei tajuta. „Noored ei oska näha, et alati pole kõigeks vaja raha, vaid olulisemad on õiged kontaktid, kes tihti rahast rohkem kasuks tulevad,“ selgitas Teve Floren.

Mitmed ENTRUM projektimeeskonnad olid sama järelduseni ka omal käel jõudnud ja sellest tõdemusest juba kasu lõiganud. Näiteks noorteprojekt FAN, kes plaanib korraldada fotokoolitusi üle Eesti, ei alustanud esimese järjekorras raha küsimisest, vaid sai kokkuleppele fotograafiga, kes on nõus neid tasuta koolitama. Projekt Tantsustuudio Go-On pani Värska Gümnaasiumi juhtkonna oma ideele sedavõrd kaasa elama, et saab tantsustuudio tegutsemiseks tasuta koolimaja ruume kasutada. Paljud ENTRUM meeskonnad on alustanud koostööd kohalike ettevõtjate, partnerite ja omavalitsustega.

Eesti Energia algatatud programm õpetab noortele aktiivses ja kaasahaaravas vormis, kuidas olla elus ettevõtlik. ENTRUM annab Lõuna-Eestile mitusada noort inimest, kes on julged unistama ja ettevõtlikud oma unistusi täide viima. ENTRUM viib eesmärke ellu koostöös Majandus- ja Kommunikatsiooniministeeriumi ning maakondlike arenduskeskustega. Programmi kaasrahastab Euroopa Sotsiaalfond. Programm lähtub tegevuses Eesti Kaubandus-Tööstuskoja ettevõtlusõppe edendamise kavast “Olen ettevõtlik!”. Arenguprogrammis osalemine on noortele tasuta.