Uuring: Soomes osatakse teenusedisaini võimalusi paremini ära kasutada

21. september, 2011

Tallinna Ülikooli Eesti Tuleviku-uuringute Instituudi ja Lahti Rakenduskõrgkooli Disainiinstituudi ühisuuring näitas, et hoolimata olulistest erinevustest disainivaldkonna kujunemises Eestis ja Soomes erinevatel ajaperioodidel, on nüüdisaegsete Eesti ja Soome disainerite kogukondade arusaam disainist, sh teenusedisainist väga lähedane.

Erinevused Eesti ja Soome vahel ilmnevad aga selgelt teenusedisaini tellijate tasandil.

 

„Kui Soomes on disaineri kaasamine teenuste arendamisse muutunud nii era- kui  ka avaliku sektori tavapraktikaks, siis Eestis saame sellest rääkida hetkel veel üksikute näidete varal,” ütles Eesti Tuleviku-uuringute Instituudi teadur Andres Viia.  Tema sõnul rõhutasid nii Eesti kui Soome disainerid, et teenusedisaini arengu võti peitub disaini ja teiste valdkondade integreerimise suutlikkuses. „Intervjuud näitasid selgelt, et teenusedisain tõstatab küsimuse uute interdistsiplinaarsete kompetentside vajalikkusest ning esitab seeläbi väljakutse ka disainiharidusele,” lisas ta.

Teenusedisaini võimalusi tutvustatakse 23. septembril Nukuteatris toimuval Eesti esimesel  teenusedisaini konverentsil „Services of Tomorrow: What’s next?”. Konverentsil uuritakse, kuidas teha nii, et klient oleks ettevõtte teenust tarbides õnnelik, rahulolev ning ei peaks pettuma? Heast teenusest võidaksid nii klient kui teenusepakkuja – õnnelik klient tuleb tagasi ja soovitab Sinu teenust ka teistele.

Teenuste tulevikust on konverentsile debateerima kutsutud Helsingi ülikooli psühholoogia professor Göte Nyman ja teenusedisainer Reima Rönnholm. Jätkusuutliku disaini ekspert ja koolitaja Alastair Fuad-Luke Inglismaalt keskendub sellele, kuidas avalik sektor saab paremaid teenuseid pakkuda ning Tallinna Lennujaama juhatuse liige  Erik Sakkov ja Tallinna Sadama ärisuunajuht Sirle Arro räägivad erasektori koostööst teenuste arendamisel.

Oluline rõhk on konverentsil seatud praktilistele töötubadele, mida juhivad parimad teenusedisaini eksperdid Eestist ja välismaalt: Dan Mikkin ja Kaarel Mikkin Brand Manual’ist, Janno Siimar ja Jannus Jaska Velvetist, Kristjan Jagomägi DF Ltd’st, Hannes Seeberg Provoke Tallinnast ning Sami Makkula ja Hannu Kaikonen Lahti Rakenduskõrgkoolist. Päeva modereerib J. Margus Klaar.

Konverentsi korraldab Tallinna Ülikooli Eesti Tuleviku-uuringute Instituut koostöös Loov Eesti, Brand Manuali, Velveti ja Provoke Tallinnaga. Nii uuringu kui ka konverentsi põhirahastus on saadud Interreg IV A programmist.