Kogukonnapõhine turism

 

Sotsiaalsed uuendused ja digitaalne haridus 

Kogukonnapõhise turismi edendamine

Projekti number NPAD-2024/10206  Nordplus Adult

 

      Kogukonnapõhine turism on alternatiivse kultuuriturismi arenev haru, kus turistide ja kohalike elanike vaheline kultuuriline ja sotsiaalne suhtlus tutvustab kohalike kogukondade väärtusi ja identiteeti. Kogukonnapõhise turismi olulisus põhineb kohalike kogukondade ellujäämisstrateegial muutuvas maailmas, kus muutub keeruliseks kohalike väärtuste, traditsioonide, etnograafia, looduse, kultuuri ja ajaloolise arengu säilitamine, mis on tingitud ühiskonna maailmavaatest.

 

      Kogukonnapõhise turismi kontseptsioon tekib alternatiivturismi, loovturismi ja kultuuriturismi koostoimes. See on tihedalt seotud kohalike elanike, nende kultuuride, ajalooliste, sotsiaalsete ja kultuuriliste ressursside ning külastajate jaoks ainulaadsete meeldejäävate elamustega, et tajuda kohalikke linnamaastikke. Ühenduse väärtused, identiteet võimaldavad külastajatel saada kogemusi koos kogukonna liikmetega ning tegevus on sõbralik kohalike kultuuride ja traditsioonide suhtes. See leevendab kohalike ressursside ekspluateerimist ja põhineb jätkusuutlikul planeerimisel. Kohalike linnakogukondade ajaloolised mälestused nõuavad kohalike väärtuste, identiteetide säilitamist, mis on väärtuslikud ressursid kogukonnapõhise turismi edendamiseks. Need on kohalike kultuuride, väärtuste, identiteetide, kohalike kogukondade jätkusuutlikkuse põhiprintsiibid.

 

      Kohalikel linnakogukondadel on erinevad arengustsenaariumid. Balti riikide kohalikud kogukonnad hakkasid aktiivselt tegutsema pärast riikide taasiseseisvumist, samas kui Põhjamaade kogukonnad on arenenud pikka aega. Balti riikide kohalike kogukondade moodustamine algas hiljem, kuna eraomandi tagasisaamine hilines. Hiljutised linnastumise, sotsiaalsed ja kultuurilised protsessid Balti- ja Põhjamaades on muutunud homogeenseks ja neil on ühised väljakutsed: noore põlvkonna väljaränne väikelinnadest, kogukondade demograafiline vananemine, kohalike raamatukogude lagunemine ja digitaalsete kaugteenuste edendamine, mis mõjutab kultuurilist järjepidevust ja ajaloolisi mälestusi. Kogukonnapõhiste turismialaste teadmiste jagamine aitab mõista Balti- ja Põhjamaade väärtusi ja identiteeti. Hiljutine koostöö kogukonnapõhise turismi edendamisel ei ole veel täies mahus rakendunud ja Balti- ja Põhjamaade riikide vahel on vähem vastastikust mõju. Ühise lähenemisviisi ja metoodika väljatöötamine kogukonnapõhise turismi edendamisel aitab kaasa vastastikuse mõistmise, kultuurilise ühtekuuluvuse ja kogemuste jagamisele kogukonnapõhise turismi edendamisel Balti- ja Põhjamaade vahelises kogukonnajuhtide koolituses.

 

       Projekti tegevused on jagatud järgmisteks etappideks:

 

  1. etapp: Uuring kogukonnapõhise turismi kui alternatiivse turismivormi kohta, turuolukord partnerriikides, olemasolevad kogukonnapõhised turismitooted ja -teenused turismispetsialistide ja turismijuhi seisukohast. Sotsiaalsete uuenduste ja digitaaltehnoloogiate metoodiliste ja praktiliste rakenduste väljatöötamine täiskasvanute mitteametlikuks hariduseks partnerriikide kohalikes linnakogukondades. Aruanne kohalike linnakogukondade ajaloolisest, sotsiaalsest ja kultuurilisest arengust, nende väärtustest ja identiteedist Balti- ja Põhjamaades.

 

  1. etapp: digitaalsete (virtuaalsete) kogukonnapõhiste turismiteemaliste marsruutide loomine koos storymap-tehnoloogiaga, digitaalne (on-line) käsiraamat temaatiliste marsruutide unikaalsete teemakäsitluste esitamiseks ja levitamiseks, mis põhineb teadmistel Balti- ja Põhjamaade kohalike linnakogukondade kohalike väärtuste ja identiteedi tajumisel, rakendades mitteformaalse täiskasvanute koolituse meetodeid.

 

  1. etapp: kogukonnapõhise turismijuhi pädevuste kirjelduse koostamine Balti- ja Põhjamaades.

 

  1. etapp: täiskasvanud õppijate koolitus partnerriikides, kasutades loodud tooteid (aruanded, metoodika, käsiraamat, digitaalsed temaatilised turismimarsruudid koos sotsiaalsete uuenduste ja digitaaltehnoloogiate rakendamisega, et luua kogukonnapõhised temaatilised turismimarsruudid, mis sisaldavad tõenduspõhist ajaloolist, sotsiaalset ja kultuurilist teavet partnerriikide kohalikes sihtkogukondades.

 

Projekti esimese aasta jooksul töötavad kõik partnerid välja aruande ja metoodika temaatilise kogukonnapõhise turismimarsruudi loomise kohta ning koostavad kohaliku kogukonna giidi pädevuse kirjelduse, jagades teadmisi ja kogemusi veebipõhistes töötubades ja inspiratsioonireisidel. Pärast seda on kõik partnerid tutvunud kogu koolitusmaterjali sisuga ja omandanud mitmekesiseid teadmisi täiskasvanute mitteametliku hariduse ettevalmistamiseks.

 

      Projekti teise aasta jooksul korraldavad kõik partnerid kohalikele täiskasvanutele koolitusi mitteformaalse hariduse meetodite kohaldamisega, et õpetada kohalikke elanikke kogukonnapõhiste temaatiliste turismimarsruutide loomisel, kasutades sotsiaalseid uuendusi ja digitaaltehnoloogiaid, et  omandaksid kogukonna giidipädevuse.

 

      Kohalike linnakogukondade liikmed: õpetajad, raamatukoguhoidjad, kohalikud ettevõtjad, munitsipaalspetsialistid, pensionärid ja muud sotsiaalselt aktiivsed isikud omandavad pädevuse luua kogukonnapõhiseid temaatilisi turismimarsruute sotsiaalsete uuenduste ja digitaalse ArcGIS-tehnoloogia abil, et saada kogukonna giidiks. See muudab kohalikud linnakogukonnad ajalooliste mälestuste säilitamisel vastupidavamaks – taastumisvõimelisemaks ja loovamaks.    

 

      Üldiselt on selle projekti eesmärk suurendada teadmisi, konkurentsivõimet, täiskasvanute osalemist kogukonnapõhisel turismiturul, luues sotsiaalsetel uuendustel ja digitaaltehnoloogiatel põhinevaid temaatilisi turismimarsruute.

 

      Projekti rakendamise periood: 1.oktoober 2024 kuni 30.september 2026.

Koordineeriv partner ja projekti idee kaasarendus – Sotsiaalgeograafia ja turismi osakond, Klaipeda Ülikool, Leedu.

Partnerid:

Mažeikių muziejus, Mažeikiai, Leedu

MTÜ Loov Eesti, Tallinn, Eesti

MTÜ Monnet Gruppen, Vejby, Taani

 

Projekti eelarve: 45 140 Eur. Nordplus täiskasvanute programmi raames juunis 2024 eraldatud projekt.