Loov Eesti jätkab sihipärast tegevust ka keerulistel aegadel
Aasta lõpus on kohane heita pilk sellele, mis tehtud sai – kuidas oleme loomemajandust edendanud, loomeettevõtjaid toetanud ja Eesti loovust maailma viinud.
Eesti eksperdid jagavad kogemusi
Geograafiliselt laienesid meie tegevused Aasiasse ja Aafrika mandrile Namiibiasse.
Aastaid oleme korraldanud arengukoostööprojekte kolmandate riikidega (Gruusia, Moldova, Ukraina), et toetada nende riikide arendustegevusi ja jagada Eesti kogemusi. Nüüd juba teist aastat on meil rõõm koos UNESCO rahvuskomisjonidega Eestis ja Namiibias ning Viljandi Kultuuriakadeemia ja Namiibia Ülikooliga anda Eesti ekspertide panus Aafrika mandril projekti „Kultuuripärandil baseeruvate digioskuste ja ettevõtluspädevuse arendamine Namiibia õppekavade täiustamise kaudu.“ Augustis korraldasime 2-päevase konverentsi ja Training of Trainers programmi Windhoekis, Namiibias. Oktoobris võõrustasime Namiibia delegatsiooni Eestis, tutvustades neile meie kultuuripärandi digitaliseerimise protsesse. Namiibia kolleegid osalesid ka Viljandi Pärandusfestivalil, pidasid konverentsil ettekandeid ja esitlesid Namiibia käsitöö tooteid festivali käsitööturul. Projekt jätkub uuel aastal, kui korraldame Windhoekis Namiibia tudengitele kultuuripärandi väärtustamise häkatoni – Hack the Heritage.
Aitame loomeettevõtjatel rahvusvahelisi kontakte luua
Üks Loov Eesti põhitegevusi on loomeettevõtluse toetamine. Viimastel aastatel on meie kandev roll toetada ettevõtjate eksporditegevusi, avades võimalusi välisturgudel koostöökontaktide loomiseks ning oma tegevuste ja toodete tutvustamiseks.
Esmakordne Aasia turule sisenemise missioon toimus koostöös Organic Estoniaga, kellega korraldasime Eesti disaini ja mahekosmeetika väljapaneku Lõuna-Koreas, Soulis – Estonian Business HUBis. Väljapaneku „Loodusest sündinud tooted“ eesmärgiks oli tutvustada looduslikust toorainest Eesti kosmeetikat ja naturaalsetest materjalidest jätkusuutlikke disaintooteid. Kokku olid väljapanekus esindatud kümme Eesti disainibrändi.
29.aprillil toimus väljapaneku ametlik avamine Soulis, kuhu olid kutsutud potentsiaalsed edasimüüjad ja koostööpartnerid ning kus osalesime koos kolme disainiettevõtjaga Eestist – Mauri Abner (Radis), Viljo Naarits (uBent) ja Tiina Andron. Uksed Lõuna-Korea turule said avatud.
Radise juht Mauri Abner: ” Tänu LoovEestile on saanud vôimalikuks ärikontaktide loomine meie mööbli edasimüüjatega Lôuna-Koreas ja ka lähemal.”
Rahvusvahelistumist ja globaalset nähtavust toetavad püsivalt loomesisendiga startuppide võistlus Creative Business Cup, Kopenhaagenis ja Creativity Meets Clusters võrgustiku kontaktüritus Bari linnas, Itaalias. Käesoleval aastal esindas Eestit mõlemal üritusel AudioCat, kes arendab nägemispuudega inimestele audiomängude platvormi. Tegemist on innovaatilise ja positiivsete sotsiaalsete mõjudega teenusega, millele on piirideta vajadus üle maailma. Esimesed sammud globaalsel turul on edukalt tehtud.
AudioCat juht Anette Parviste: „Loov Eesti on olnud AudioCat’i kasvamise ja
arenemise teekonnal ülimalt suureks toeks. Tänu Loov Eestile saime osaleda Creative
Business Cup Global Finals, kus olime üliedukad. Peale võistlemise saime uusi kontakte, mis
avasid uusi uksi meie jaoks. Samuti sai avastatud tänu Loov Eesti toele Bari linna Itaalias, kus
osalesime Creativity Meets Cluster üritusel. Need olid kaks väga meeleolukat päeva – täis
põnevaid paneele ja uusi tutvusi, mis võivad tähendada meie jaoks uusi koostöö võimalusi
tuleval aastal. Loov Eesti tugi on olnud hindamatu AudioCat’i kujunemise teekonnal ja
loodetavasti see tugi ei kao veel nii pea.“
Sektoriteülene koostöö on hoo sisse saanud
Loomemajandusel on oluline roll innovatsiooni edendamisel ja lisandväärtuse loomisel koostöös teiste majandusharudega. Loov Eesti on mitmetes projektides vahendaja, pakkudes sektoriteülese koostöö arendamiseks toetavaid tegevusi. Kõige sisukam koostöö on viimaste aastate Euroopa projektides olnud turismisektoriga, kus Eestist on osalenud aktiivsed turismiettevõtjad. OTBT (Off the Beaten Track) projekti eesmärk oli arendada turismi ja kultuurivaldkonna naisettevõtjate oskusi. MEDS (Managers of European Smart Destinations) projekti sihtrühmaks olid sihtkohaarendajad, kes õppisid uusi oskusi MEDS Akadeemias, piloteerisid õpitu põhjal arendusprojekte ja esitlesid neid novembris Materas, Itaalias toimunud rahvusvahelisel konverentsil.
Turismivaldkonnas jätkame uue projektiga – Community based Tourism, mille juhtpartneriks on Klaipeda Ülikool, Leedust. Projekt kaardistab kogukondade loodud turismisihtkohad Leedus, Taanis ja Eestis ning pakub tugiprogrammi, et jõuda algatustega järgmisele tasemele. Selle programmiga liitumine avatakse Eesti kogukondadele uuel aastal.
2024.aastal alustasime uue päevakajalise projektiga – SiT – Sustainability in Textile , mis ehitab üles tekstiilivaldkonna ringmajanduse ökosüsteemi seitsmes Euroopa riigis – Itaalia, Hispaania, Saksamaa, Horvaatia, Bulgaaria, Kreeka ja Eesti. Eesti Kunstiakadeemia juhtis projektis valdkonna uuringu töögruppi, mille tulemusena valmis ülevaade tekstiilivaldkonna ettevõtjate vajadustest. Uuringu tulemused on aluseks teadmiste ja oskuste arendusprogrammile. Uuel aastal alustame Loov Eesti juhtimisel ökosüsteemi võrgustiku arendusega Eestis, kuhu kaasatakse olulised tugiorganisatsioonid, haridusasutused ja tekstiilivaldkonna ettevõtjad, et panna alus tekstiilivaldkonna rohepöördele meie koduriigis.
Tõstame parimaid esile
Loov Eestil on suurepärane kogemus koostööst Eesti omavalitsustega Loov Eesti+Maa projektis (2015-2019), kus eesmärgiks oli tõsta regionaalselt loomemajandusealast teadlikkust ja toetada loomeettevõtlust. Nüüd oleme piirkondade arendamise teemaga partnerid Läänemere Interregi toetatud koostööprojektis BSR Cultural Pearls, kus oleme koos kaheksa Läänemereäärse riigi partneritega välja arendanud programmi, mis tunnustab ja toetab väiksemaid linnu ja omavalitsusi, et suurendada nende teadmisi kultuurivaldkonna mõjust kogukondade arendamisel ja sotsiaalse vastupanuvõime suurendamisel. Kultuuripärli tiitel antakse omavalitsustele, kes on motiveeritud selles suunas tegutsema ja programmi ellu viima. Esimene tiitlikandja Eestis on Peipsiääre vald – Läänemere Kultuuripärl 2025.
See on tähistamist vääriv hetk ja ootame põnevusega tiitliaasta koostöösündmusi, kus Loov Eesti osaleb mentori rollis. Kultuuripärli tiitlite andmine jätkub ka järgmisel aastal ning loodame, et Eestis leidub veel mitmeid omavalitsusi, kes näevad selles võimalust oma kogukondade arendamiseks ja piiriüleseks koostööks Läänemere Kultuuripärlite võrgustikus.
.Anname kultuurivaldkonnale nõu
Et majanduses on praegu keerulised ajad ja kultuurivaldkondki on pidanud kärbetega silmitsi seisma, siis on iga võimalus, kuidas oma ideid rahastada teretulnud. Nii on pöördumiste arv meie Loov Euroopa programmi kontaktpunkti poole kasvanud ja küsimused pole ainult sellest, kuidas programmist raha taotleda, vaid ka, kuidas oma tegevusi keskkonnasäästlikumalt planeerida ning arvestada nii soolist võrdõiguslikkust kui ka erivajadustega inimeste ligipääsetavust.
2024.aasta on olnud Loov Eestile väga viljakas ning loonud suurepärase stardiplatvormi uueks aastaks.
Loov Eesti soovib kõigile koostööpartneritele ja meie programmides osalenud loomeettevõtjatele elamusterohket jõuluaega ja loovat uut aastat!
Eva Leemet
Loov Eesti tegevjuht