Namiibia külalised Eestis: rikkalikud kultuurikogemused ja koostöövõimalused

08. oktoober, 2024

Meie koostööpartnerid Namiibia ülikoolist ja Namiibia UNESCO rahvuslikust komisjonist külastasid Eestit, et saada osa väga tihedast ja sisutihedast programmist. Õpperetk algas Tallinnast, kus uuriti Eesti Rahvusarhiivis arhiivide digitaliseerimise protsesse ning külastati Kultuuriministeeriumit, et kuulda lähemalt, kuidas Eestis arendatakse loomemajandust ja digitaliseeritakse kultuuri.

Järgmine sihtpunkt oli Viljandi, kus osaleti Pärandusfestivali konverentsil “Pärand kestliku kogukonna teenistuses”. Seal jagasid UNAM professorid Rosa Johnson ja Kennedy Khariseb kuulajatele Namiibia kultuuripärandi säilitamise kogemusi. Konverents pakkus inspireerivaid arutelusid ja uusi mõtteid kultuuripärandi hoidmise kohta. Lisaks tehti mitmepäevase festivali ajal põgus külastus Tartusse, kus kohtuti Tartu Ülikooli rektoraadi ja kunstide ning humanitaarteaduste valdkonna esindajatega. Külalised said põhjaliku ülevaate Eesti Rahvusmuuseumi kogude digitaliseerimisest ja säilitamisest.

Viljandi programmi lõpus esitles Namiibia käsitöökunstnik Kay Charlotte Chavinne Viljandi spordihoones Namiibia käsitööd, kus huvilistel oli võimalik kauneid esemeid ka osta. See oli suurepärane võimalus tutvustada Eesti publikule Namiibia kultuuri ja kunsti

Õpperetk toimus ESTDEV-i rahastatud projekti raames, mille eesmärk on aidata arendada digi- ja ettevõtlusoskusi Namiibia kultuuripärandi säilitamise valdkonnas. Suur tänu kõikidele Eesti ekspertidele, kes jagasid oma kogemusi ja teadmisi!


Namiibia delegatsiooni tänusõnad

Namiibia Ülikooli delegatsioon, kuhu kuulusid dr Rosa Johnson, dr Kennedy Khariseb ja Kay Swartbooi, avaldaseestlaste külalislahkuse eest nende 7-päevase visiidi ajal siirast tänu .

„Kogu sündmus oli tõeline kultuurikogemus ning reis Tallinnasse, Viljandisse ja Tartusse oli suurepärane. Eriti jäi meelde see, et kõik kohtumised ja kokkulepitud kohtumised erinevate valdkonna tegijatega andsid koostöö tähtsuse kohta uusi vaatenurki ja avasid uusi võimalusi edaspidiseks aruteluks ja koostööks. Lisaks andsid konverentsi mitmekesised ettekanded uut energiat ja lootust, et kultuuripärandi tulevik paistab põnev. Näitused tõestasid seda elujõulisust ja loomingulisust veelgi,“ võttis UNAMi delegatsioon reisi kokku..

Enne Eestist lahkumist jagas iga delegatsiooni liige oma mõtteid:

Dr. Rosa Johnson: „Minu kogemus näitas, kuidas vana loomine uueks ja selle seostamine praeguse ajaga on eriti oluline. ‘Loomelinn’ sümboliseerib, et mitte miski ei saa eksisteerida ilma kultuuripärandita – olgu see siis praegu või tulevikus.“

Dr. Kennedy Khariseb: „Kogu kogemus avaldas mulle sügavat mõju ning tõi uusi ja väärtuslikke vaatenurki kultuuri ja pärandi kohta. See muutis minu arusaamu ja vaadet kultuurile ja pärandile.“

Kay Charlotte Chavinne: „Mulle avaldas kõige rohkem muljet kunstiteoste ja vanade hoonete väärtustamine ning eri kultuuride ühtsus. Eesti lihtsad, kuid tõhusad süsteemid avaldasid mulle suurt muljet.“

Meie külalised suunduvad nüüd tagasi Namiibiasse, kus nende pagasis on palju uusi teadmisi ja inspiratsiooni. Loodame, et see õppekäik andis väikese tõuke ka nende kultuuripärandi hoidmise ja arendamise korraldamiseks.

   

Untitled design – 1