Fashion Empowerment – mood neile, kel seda veel pole
Fashion Empowerment on Euroopa 2011. aasta kultuuripealinnade Tallinna ja Turu ühisprojekt, kus löövad kaasa disaini- ja moetudengid Tallinnast ja Turust. Projekti eesmärk on luua praktilist, kuid ilusat moodi neile, kes ei ole moeloojate sihtgruppides.
Üldiselt luuakse tänapäeval moodi vaid valitutele. Ilusad riided annavad hea tuju ja enesekindluse, kuid paljud ei saa endale selliseid riideid lubada. Selleks toimuski Tallinnas kunstitudengite töötuba, kus kuus kolmeliikmelist gruppi tutvustasid ideid, millisele inimestele sooviksid nemad riideid teha. Maikuuks on enamik projekte juba kavandifaasis, tudengid tegelevad sobilike kangaste ja tehnikate otsimisega.
Üks seminaril esitatud ideid on luua kollektsioon nägemispuudega inimestele, kuigi riideid võivad kanda ka kõik teised. Rõivaste põhiidee on teha need materjalidest, mis on katsudes meeldivad – näiteks sametist -, ja lisada neile prindid, mille abil pimedad saavad aru, mis on pluusil kujutatud. Publikule esitatud kavandite seas oli kangaste peale trükitud Braille’i kirjas tiimi nimi Textured Visions.
Grupp tudengeid tuli välja mõttega luua rõivaid kodututele. Neil pole kohta, kus elada ning nad peavad kõiki oma asju endaga kogu aeg kaasas kandma – riided peavad olema neile kodu eest. Selle tudengirühma visioon on luua suured paljude taskutega riideesemed, mida saab vajadusel lahti võtta või jälle suuremaks kokku panna, et neid oleks mugav kanda nii suvel kui ka talvel. Suurim väljakutse selle juures on välja töötada süsteem, kuidas omavahel selliseid rõivad ühendada.
Mõeldud on ka ratastooliga inimeste peale. Selle ülesande on endale võtnud kaks meeskonda. Liikumispuudega inimestele inimesi luues peab mõtlema selle peale, et riided oleksid võimalikult mugavad ja vabad, kuid samas ka ilusad ja moekad. Teiseks peaksid need olema lihtsalt selga pandavad, et ratastoolis inimesed saaksid end ise riietada. Lisaks on mõeldud kingadele, mis oleksid madalad ja paeltega, kuid erilised selle poolest, et on kasutatud palju värve jalavarjude isikupärastamiseks.
Disainist on kujunemas ka osa Euroopa Liidu innovatsioonipoliitikast, mille eesmärgiks on inimkesksus ja võimalikult paljudele sobilike esemete loomine.
13. mail käis Nordic Look’i raames toimunud seminaril “Fashion Empowerment” Euroopa Kultuuripealinn Tallinn 2011 vabatahtlike programmis kaasa lööv Piia Õunpuu.