Noored kirglikud animafilmitegijad

23. veebruar, 2011

alt Eelmise aasta lõpus kaitses Loomeinkubaatoris taas hulk värskeid ettevõtteid oma äriplaane. Loov Eesti uuris parima äriplaani autoreilt animatsioonistuudiolt Fork Film, millised tulevikuplaanid uuel loomettevõttel on. 

Fork Filmi idee on asuda tootma telereklaame, muusikavideosid ja filme stop-motion animatsiooni tehnikas, mida on kõige lihtsam ehk selgitada nõnda, et filmi iga kaader pildistatakse üles paigalseisva fotona, ühes filmisekundis on 25 fotokaadrit. Neljaliikmelises Fork Filmis on animaatoriks Märt Kivi (31), kes on animeerimisega tegelenud 15 aastat töötades Nukufilmi stuudios. Kaadrile annab nägu filmi-ja teatrikunstnik Elo Soode (25), kes varemalt on kujundusi loonud mitmetele mängu –ja animafilmidele. Lisaks on ettevõttes kaks produtsenti, kellest üks, Marianne Ostrat  (27) on vabakutselise produtsendina võtnud osa rohkem kui kümne lühi-, mängu- ja dokumentaalfilmi ning telereklaami tootmisest. Varem koolitus- ja turundusalal töötanud Helen Paat (27) on loomeettevõtlusse liikunud alles seoses Fork Filmi rajamisega, mistõttu on tema värske pilk stuudio arendamisel suureks abiks.

Kogemus + idee = ettevõte
2010. aasta suvel tekkis Märdil ning Elol, kes olid varem koos töötanud, idee luua enda ettevõte, mis võimaldaks ise oma loomingu üle otsustada. Märdi sõnul on Eesti animatsiooni maine rahvusvaheliselt üsna kõrgel tasemel, kuid valdkonnaga on kursis ainult eksperdid ning laiem avalikkus on alaga tuttav paraku minimaalselt.

Kui ettevõtmisega olid ühinenud ka Marianne ja Helen, otsustati oma idee potentsiaali kinnituseks osaleda Loomeinkubaatori eelinkubatsiooni programmis. „Programm juhtis tähelepanu meie tegemata tööle ning tõi välja need kohad, mida on vaja sisuliselt planeerida ja läbi mõelda,“ selgitab Märt. „Pidime peeglisse vaatama ning võtma vastu otsuse, et seome ennast reaalselt selle projektiga pikemaks ajaks,“ lisas Marianne. Tõestamaks, et neli inimest projektile pühendunud on, korjas Fork Film äriplaanide kaitsmisel kõige kõrgema punktisumma. „Inkubatsioonikonkursi edukas läbimine annab meile kinnitust, et ka teised näevad meie ideel tulevikku,“ arvab Helen.

Märtsikuust kolib ettevõte ametlikult Loomeinkubaatorisse sisse, kus programmi poolt pakutavad teenused käeulatuses on. „Arvame, et võime vajada finantsalast ja juriidilist nõu,“ arvab Helen. „Meie ettevõtluskonsultandist Mart Brauerist on väga palju abi – ta õhutab meid pidevalt suurelt ja rahvusvaheliselt mõtlema ning ideid julgelt ellu viima,“ lisab Marianne. „Oleme kolmveerand aastaga plaanid ja detailid läbi mõelnud, organisatsioonikultuur ja tööjaotus on selge. Meie kollektiiv on väga konstruktiivne – oleme väga erinevad inimesed, kuid suudame alati lahkarvamused seljatada ning jõuda lahenduseni, mis sihile viib,“ lisab Märt rõõmsalt.

Animafilmi võimalused
Kui mõelda Eesti animatsioonist, meenuvad ilmselt enamikule eestlastest esiti hästi tuntud Lotte ja Limpa tegelaskujud. „Tegelikult ei ole ju animatsiooni kasutamine võimalik pelgalt laste multikates,“ sõnab Märt. „Väga populaarsed on “Shaun the Sheep”, “Fantastic Mr. Fox” ja täiskasvanutele mõeldud ühiskonnakriitilised animaseriaalid nagu näiteks “South Park”. Muidugi on meie suur eesmärk ja unistus tulevikus originaalloomingut toota,“ lisab Marianne. Noorte ettevõtjate idee ongi avardada arusaama stop-motion animatsiooni kasutusvõimalustest , näidata kui palju võimalusi see tehnika tegelikult pakub ning toota laiema vaatajaskonnaga resoneeruvaid animafilme. „Tuleb tunnetada, mille järele ühiskonnas vajadus on ning võimalusel sellega välja tulla,“ arvab Märt.

Et arendada Fork Filmi sõltumatu produktsioonifirmana, on esmalt plaanis hakata tootma siiski kommertsprojekte – telereklaame, mainefilme jms. Ühe kanalina otsib Fork Film koostööpartnereid reklaamiagentuuride seast. „Stop-motion animatsiooni kasutatakse telereklaamides võrdlemisi harva, mis on jälle hea võimalus eristumiseks. Meie eesmärgiks on klientidele näidata, milliseid võimalusi stop-motion tehnika pakub ja neid on oluliselt rohkem, kui esialgu tundub,“ selgitab Marianne. Põhimõtet selgitab ka Fork Filmi sõnastatud missioon, milleks on aidata ettevõtetel ja brändidel kujundada oma isikupära käsitööna valmivate, põnevate ja kordumatute animatsioonide abil.

Tulevikuplaanid
Animatsioon on täna audiovisuaalturul üks kiiremini arenevaid sektoreid, mille valguses on ka Fork Filmil suured ambitsioonid. „Soovime areneda juhtivaks stop-motion animafilmide tootjaks Baltikumis ja Skandinaavias ning koondada valdkonna spetsialiste,“ räägib Märt. „Konkreetselt stop-motion tehnika spetsialiste on Põhjamaade piirkonnas väga vähe, seega ei ole see visioon sugugi nii utoopiline,“ lisab ta.

On näha, et neli inimest on tõepoolest hingega asja juures ja ootavad huviga ettevõtte esimesi projekte. „Selles valdkonnas töötades kohtud pidevalt inimestega, kes oma tegevust armastavad. Ja väljavaade töötada koos paljude särasilmsete inimestega on päris hea väljavaade,“ lausub Marianne lõpetuseks.

alt